Jump to content

Replica RNS 510


Florin1up
 Share

Postare recomandată

Deci sunt 3 mufe Fakra? 2 la radio si 1 la antena GPS?

Ma gandesc ca navigatia vine cu mufa SMA, si atunci tre sa-mi cumpar adaptor SMA->Fakra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cea OEM. La replica, e cel sigur ca ai SMA.....asa am gasit la mai toate replicile montate.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am pus eu pe masina acum 3 ore

Modificat de Adrian 80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos. Pana la urma, a avut SMA la GPS ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur a venit cu SMA - in cazul asta ai nevoie de un adaptor FAKRA soclu - SMA B

post-6376-0-86139100-1320146127_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin.

Da, navigatia a venit cu mufa SMA la GPS.

Pe masina am antena GPS cu mufa Fakra.

Deci o sa-mi cumpar un adaptor din ala, merci D@ni.

O sa caut unul fara fir, ca si asa am prea multe fire pe acolo prin bord si inca nu le-am pus pe toate.

Mai inca mult de lucru cu montatul, sa leg alimentarea la antena radio, sa trag mufa USB in torpedo, sa trag undeva, poate tot in torpedo antenele DVBT, semnal si alimentare pentru tubul de bass......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antenele DVB-T nu pe poti monta in torpedou! Pentru o receptie optima se recomanda montarea lor, in plan orizontal, pe parbriz/luneta!

Pentru adaptor consulta site-ul tme.ro - au repr si in zona ta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trag antenele in torpedo ca sa nu le vad pe pe acolo pe bord sau parbriz.

Apoi cand vreau sa ma uit la TV, le scot de acolo si le pun pe bord, sau chiar afara pe masina ca sunt cu magnet si sunt verticale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm ... nu imi pot imagina de reveiver dvb-t ai cu antene verticale! Este built-in?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tunerul e incorporat, si are 2 mufe SMA in spate in care se conecteaza cele 2 antene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar te-ai intrebat: tunerul este este mpeg4? si mai ales... ai semnal in orasul tau? :icon_cheesygrin:

Modificat de muzica9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Userul nu este in tara, deci are semnal! In Europa merge si mpeg2, nu doar mpeg4 ca la noi!

Intrebare: a rezolvat cineva sa prinda radio in aceleasi conditii ca si cu rcd-ul?

Am incercat mai multe variante (masina mea are antene diversity - 2 antele active pozitionate in locuri diferite), cu mufa alba conectata in aparat, cu cea gri, cu adaptor a.i. ambele mufe ale masinii sa ajunga in aparat ... nimic, adica nu pot spune ca semnalul radio in Bucuresti este perfect, din cand in cand se mai aude un shh shh.

Pacat pentru acest minus... insa sunt curios daca cineva ia dat de cap.

Pun vina acestui minus atat pe aparat cat si pe semnalul prost disponibil in Bucuresti insa totusi, daca rcd-ul putea, ar trebui sa se poata si cu alta unitate (parca playerul sony - after market pe care il aveam pe golf prindea perfect ... )

PS1 - am verificat, antenele active sunt alimentate cu 12V, problema nu este de aici ...

PS2 - pe mono receptia este mai buna - nota 8 (ma refer ca nu se mai aud parazitii shhh shhh) din 10, pe stereo 7 din 10 INSA pe mono desi nu se mai aud parazitii calitatea sunetului este inferioara!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, tunerul e MPEG4, si prind posturi digitale.

Legat de radio, de cand am, legat si alimentare la curent (firul albastru), pot sa spun ca prind la fel ca si cu RNS300.

Si la fel ca si cu SONYul din masina de lucru.

Deci, legat de radio, AS-7608 v5.0 se descurca minunat.

Si am doar o antena radio la masina (si una GPS).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tunerul de pe aparatul tau este cel low speed. Aici in Romania, daca treci de 40Km/h nu mai prinzi aproape nimic cu el.

Cel MPEG4 high speed este in final tests. Daca testele decurg cum trebuie, vor fi disponibile pe piata cam in 2saptamani. :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel adaptor pe care l-am postat intr-o pagina anterioara nu a facut nimic in plus!

Eu am pe masina 2 antele active, rcd-ul avea doua intrari pentru ele, ma gandesc ca receptorul rcd-ului era mai destept si alegea semnalul de pe antena care era mai bine pozitionata pentru receptie anuland semnalul celeilalte ...

Cu acel adaptor nu am facut altceva decat sa insumez semnalul radio intr-o singura intrare, in replica, iar acum sansele de paraziti cred ca s-au dublat!

Daca nu are paraziti antena 1 posibil sa prinda paraziti antena 2 sau invers! Avand in vedere ca sunt insumate ... parazitii ajung in player si rezultatul: shhh shhh shhh...

Intrebare: a rezolvat cineva sa prinda radio, in RO, in aceleasi conditii ca si cu rcd/rns-ul?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea nu-mi vede stick-urile USB.

Cum fac sa le vada?

Am 3 diferite care in vechea navigatie mergeau. (1, 2 si 8GB)

Le-am formatat in FAT32 si exFAT dar tot nu le vede.

Merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie decat sa pui memoria in portul USB. Intai probeaza direct in mufa, fara prelungitor. Sa nu cumva sa ai pb la cablul prelungitor. Sau incearca la portul de pe fata (miniusb)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La portul ala din fata am incercat (microUSB), cu adaptor.

O sa incerc si pe mufa din spate.

Merci Akaiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, am rezolvat cu USB.

Acuma mi-am tras antenele TV in torpedo.

Insa, cand dau pe TV, imi zice:

Warning for your safety video turn off, sau asa ceva.

Tre sa leg ceva fir la masa sau la frana de mana?

Care e firul ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Da-i cancel si merge....sau nu stiu ce iti apare pe ecran

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Florin.

Nu aparea nimic.

Dar am rezolvat, am intrat la setari si am debifat de acolo ceva din meniul Video, si acuma merge.

:pirat:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai frana de mana trasa nu ar trebui sa iti dea acel warning, indiferent de setari:)

Unitatea iti recunoaste atunci cand ai usile deschise, sau clima?

post-6376-0-15012800-1320571147_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS - am gasit o rezolvare hi-tech :)) pentru radio:

unitatea permite conectarea unui iPhone prin mufele disponibile in pachet, atat prin fata cat si prin mufele rca din spate (nu prin mufa jack a iphonului ci prin dock, plus ca il si incarca)

iPhonul permite, prin mai multe app-uri dedicate, ascultatea de radio online

Cu alte cuvinte ascult radio in masina direct de pe net :blah: , culmea este ca pot schimba posturile direct din butoanele navigatiei, nu pot alege postul dar ii pot da next!

Cand suna telefonul app-ul trece din background, sunetul in boxe se opreste iar dupa incheierea convorbirii totul revine la loc.

Atentie insa cu traficul de net facut, eu aveam deja un abonament destul de mare, cu trafic de net inclus (1GB) incheiat pe firma!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-mi arata nici usile deschise, nici clima si nici senzorii de parcare. :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa-ti arate info de la klima sau senzori, masina trebuie sa fie fabricata dupa milocul anului 2009. Nu-s decat niste info care sunt transmise de cangatway si pe care le recunoaste si unitatea. In afara de senzorii de parcare (trebuie sa fie instalati din fabrica!) restul sunt "jucareli" care n-au nicio utilitate reala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!