Jump to content

Replica RNS 510


Florin1up
 Share

Postare recomandată

pe HU am 2 intrari una AUX si una CAMERA IN, indiferent pe care pun nu intra automat cand bag in marchearriere, doar daca pun eu manual,am un fir pe care scrie SPEED , nu e legat niciunde, si apropo am eroare la modulul radio ca nu poate citi deci nu recunoaste navigatia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Calin, nu ne-am mai auzit de ceva vreme, semn ca navigatiile au mers bine. :)

De cateva zile cea de pe octavia a inceput sa imi faca probleme la cuplarea marsharierului, nu mai intra camera automat, si nici manual nu pot sa comut. Se pare ca e din aparat....camera intra prin CAN. Nu este arsa camera, am decuplat-o din aparat, si tot nu se inegreste ecranul concomitent cu volumul pe mute la cuplarea mersului inapoi. Uneori, aleator, merge, apoi iar face figuri...Nu am corelat cu nimic (cand face si cand nu). A mers bine pana acum 4 zile. Ce putem face? Eu suspectez modulul de CAN din aparat.

deconecteaza mufa de alimentare sau scoate borna de la baterie. o sa-si revins. probabil s-a blocat canul intern

Modificat de muzica9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand cuplezi mersul inapoi ar trebui sa intre automat, fara nicio codare in plus. Daca nu ai camera cuplata la intrarea corespunzatoare, ecranul tot ar trebui sa se inegreasca. La mine persista ciudatenia de cateva zile, cand cupeaza, cand, nu, si nici pe manual nu mai e activa camera. Alteori merge fara probleme. Un an de zile a mers perfect. Nu stiu de la ce e.

nu-i chiar asa...daca nu ai semnal video pe intrarea de camera in mod normal nu ar trebui sa-ti comute...poate ai un model mai vechi de aparat. cele noi nu comuta decat dupa o logica de tip AND intre semnalul de pe canbus si intratrea video pt rear.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are rost ne contrazicem aici intr-una,...

Cristi,

nu vreau sa discutam in contradictoriu, tu ai prezentat un punct de vedere, eu altul.

Nu trebuie sa ne convingem unul pe altul de nimic.

Numai bine !

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai dragilor eu stiu ca ce am eu nu e acea replica de la witson dar oarecum e asemanatoare a se vedea linkul: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=65945 totusi nu-mi explic din setarile aparatului am pus la Camera back pe on si tot nu se comuta automat cand bag marchearriere,de precizat ca am legat camera pe firele de la lampa mers inapoi deci se alimenteaza numai cand bag marchearriere si atunci ea trimite semnal la HU care nu vrea sa intre in mod automat,mai vad poate poate o sa-i dau de cap, rog pe cei ce s-au lovit de problema care e rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: Ai interfata de canbus externa sau este integrata in aparat? Daca este externa atunci tre sa ai o cutiuta de culoare grena... dupa poza tind sa cred ca este aparat cu canbus extern.

In caz ca ai cutie externa, poti verifica daca iti scoate semnalul de comanda rear...ar trebui sa fie un fir care sare in 12V cand bagi in marsarier.el are rolul de a comuta intrarea video rear cand esti in reverse.

Vad ca ai Tiguan, asa ca mai incerca ceva: Alimenteaza camera dintr-o sursa de 12V curata -nu lumina de la bec- si s-ar putea sa ai surpriza sa ai imagine!

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la minunea cu care ma confrunt eu, am resetat aparatul, am scos siguranta de mai multe ori, si tot asa face. Azi de exemplu, a mers perfect. O mai urmaresc. Ma gandesc ca ar fi o posibilitate si contactul din cutie pentru mersul inapoi (contact imperfect - care sa ameteasca canu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai alimentata camera? direct de la becul de marsarier? ia vezi sa nu fie de-acolo....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la minunea cu care ma confrunt eu, am resetat aparatul, am scos siguranta de mai multe ori, si tot asa face. Azi de exemplu, a mers perfect. O mai urmaresc. Ma gandesc ca ar fi o posibilitate si contactul din cutie pentru mersul inapoi (contact imperfect - care sa ameteasca canu).

pune eventual si un releu si alimenteaza-l de la +contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da intradevar am acea cutiuta CAN -BUS de care zici este separata de navigatie si alimentarea camerei am facut-o de la lampa spate,ramane sa vad daca merge cu alimentare din alta parte si mai vad ce iasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci 99% asta-i motivul pt care nu-ti intra camera. Pe lampa de marasier in afara de cei 12V ai si informatie CAN care distorsioneaza semnalul video. Pune un releu pe care-l comanzi de la bec, si da alimentarea de la o sursa curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat si am alimentat camera din alta parte de exemplu de la mufa bricheta , se comporta ca inainte nu se comuta automat cand bag marchearriere, am o cutiuta care scrie CAN BUS DECODOR,are ceva nr pe ea si o versiune de soft ,pa care nu prea poci a o citi ca s-a cam sters de pe eticheta,am cautat un + activ numai la mers inapoi pe toti pinii din mufele spate mai putin cea cu IN -OUT si firele care merg la boxe si nu am gasit asa ceva,am un fir roz pe care scrie SPEED, si e in aer,alte fire in aer si in mufe nelegate nu am,posibil sa nu mearga pe cutiuta CAN ,scrie PASSAT,SAGITAR,MAGOTAN , PROBABIL DACA O SAI SCHIMB CAN BUSU DECODER CU ALTUL O SA MEARGA..mai vad ce pot face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnalul de reverse trebuie sa iasa din decodorul extern. unul din firele care iese din cutiuta respectiva. Avand decodorul extern, ai avantajul ca tu poti duce firul de reverse in spate direct la becul de marsarier si vei obtine comutarea automata. Nu cred ca merita sa dai banii pe pe un alt canbus cand poti rezolva problema doar prin tragerea unui fir...parea mea...

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand o sa intelegeti ca, CAN`ul masinii este mult mai pervers decat decoder`ul care au incercat sa`l faca chinezii?

Edy - posibil daca schimbi Decoder`ul sa mearga 2,3,4, ...20....30....de comutari pe masharier si dupa sa nu mai comute pt ca nu ii convine lui nush ce functie bynara din comanda.

Tragand firul de care ti-a zis si Cristi (Akaiu) practic fortezi decoderu si unitatea in sine sa recunoasca cuplarea pe masharier datorita lampii de masharier si oarecum va ignora CAN`ul masinii.

Practic firul respectiv nu face nimic in plus decat sa dea un impuls unitatii pentru a se comuta pe Rear Camera.

Sagitar si Magaton sunt denumirile chinezesti pentru Jetta si Bora.

Modificat de Calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am masurat cu aparatul daca am 12v in mufa decodorului cand bag in marchearriere si nu am, pe schema imi arata ca ar trebui sa fie un fir maro pe care scrie BACK dar nu-l am ,in mufa decoderului am doar un fir roz (SPEED),in aer si mai sunt 3 pini liberi fara nimic legat la ei care iam masurat si nu e nimica pe ei, sa incerc pe ei sa pun 12v sau fac greseala,repet schema de conexiuni nu este la fel cu cea ce se afla pe mufele de la navi , nu am un fir liber sau sa scrie ca ar fi ptr BACK.nush cum sa dau de firul acela fara sa strica ceva ..asta e dilema daca nu stiu care e firul cum il aleg (dintre acei 3 pini liberi si firele din mufa decodorului care toate sunt conectate la ceva)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnalul de reverse trebuie sa iasa din decodorul extern. unul din firele care iese din cutiuta respectiva. Avand decodorul extern, ai avantajul ca tu poti duce firul de reverse in spate direct la becul de marsarier si vei obtine comutarea automata. Nu cred ca merita sa dai banii pe pe un alt canbus cand poti rezolva problema doar prin tragerea unui fir...parea mea...

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general chinezii pastreaza un cod al culorii..tre sa ai un fir maro care iese din cutiutza si merge catre aparat.

Nu ai o eticheta mare pe aparat cu schema conexiunii? in caz ca da, acolo ar trebui sa -ti scrie culoarea firului pt back camera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite aici schema de pe aparat si poza cu decodorul.schema arata ca ar fi acel fir maro pentru parking dar in realitate nu exista niciun fir maro,dar existe 3 pini liberi ai mufei decodorului azi am masurat din nou si pe 2 pini nu vine nimic dar pe al 3 lea liber vine tot timpul 5v si e chiar langa firul roz care scrie SPEED oare sai bag pe el 12 v sau mai bine nu?

http://img203.imageshack.us/content_round....05102010171.jpg

http://img199.imageshack.us/content_round....05102010183.jpg

am ceva asemanator ca in linkul de mai jos nu stiu sigur ce model este ca nici pe el nici pe cutie nu scrie modelul .

http://www.manuale.on-line-shop.ro/schema-...aj-DVD-7501.jpg

http://www.manuale.on-line-shop.ro/navigat...VD-TTi-7501.pdf

o sa vad daca legaturile sunt ca la mine caut prin comparatie .

Modificat de edy2172
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai meniul acela pe fond maro cu icoanele rotunde? daca da, atunci este acelasi fabricant ca si cel la care ai dat link-ul manualelor.

Am sa caut pe aici pe la mine un conector pt modelul respectiv sa-ti zic care este pinul pt comanda rear.

Conectorul care intra in aparat are 2 randuri :

1) Galben/Rosu/***/maro/verde&negru/verde/viloet&negru/violet

2) Negru/Albastru/gri/portocaliu/gri&negru/gri/alb&negru/alb

daca asa arata conectorul tau, atunci firul maro este cel care este comanda pt marsarier.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la mine conectorul care intra in aparat este asa :

1) galben/rosu/albastru(antena)/mov/verde-linieneagra/verde/mov-linieneagra/mov

2)negru/alb(amp-con)/gri/portocaliu/gri-liniutaneagra/gri/alb-liniutaneagra/alb

post-25189-1286300872_thumb.jpg

post-25189-1286300916_thumb.jpg

post-25189-1286301104_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe randul cu galben vezi firul mov- duce la interfata canbus? ala ar trebui sa fie cel de comanda camera. verifica daca atunci cand bagi marsarier pe el sare din zero volti. daca nu, taie firul si da-i un 12V spre aparat.

Modificat de Akaiu07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la mine conectorul care intra in aparat este asa :

1) galben/rosu/albastru(antena)/mov/verde-linieneagra/verde/mov-linieneagra/mov

2)negru/alb(amp-con)/gri/portocaliu/gri-liniutaneagra/gri/alb-liniutaneagra/alb

firul de reverse este intintotdeauna al 3-lea dupa firul galben de B+. in concluzie la tine este firul mov.

taie-l, izoleaza partea care duce spre decodorul de can! partea care intra in aparat alimenteaz-o la +12V Reverse!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da firul mov (violet)merge spre mufa decodorului , am sa scot firul din mufa si o sai dau 12v sa vad ce se intampla dar asta maine dupamasa cand ma intorc de la munca.va tin la curent cu ce obtin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc fratilor AKAIU ,CALIN ca m-ati adus la liman ,am reusit sa fac navigatia sa comute automat la introducerea manetei in marchearriere,numai cu ajutorul vostru am clarificat pe care fir trebuie alimentat cu12v ca navigatia sa comute automat pe CAMERA IN ,deci mufele de conexiuni ale navigatiei nu respecta toate culorile de pe schema de aceea eu eram in dilema,azi am alimentat cu 12v pe firul MARO(la mine MOV) si intra automat pe camera de mers inapoi...deci eu va multumesc mult si ramane sa ma revansez si eu odata ..cele bune voua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!