Jump to content

Replica RNS 510


Florin1up
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Din cate am vazut io, noi avem pe Replica astea IGO 8.0 La fel si hartile. Am reusit sa fac rost de o harta a Romaniei updatata din Dec 2009. Am sters-o pe cea veche din 2008, si a luat-o.

Intrebarea mea e daca a facut totusi cineva trecerea de la IGO 8.0 la un IGO 8.3 ? S-a riscat cineva sa faca pasul asta?

Merge fara probleme si 8.3 Foloseste`l linistit.

ATENTIE!

Hartile de pe 8.0 nu se potrivesc pe 8.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950
Am scos navigatia de la cutie si am montat-o fara mufa de la difuzoare si aparatul nu se mai incalzeste .Tind sa cred ca e unul din cele 4 twetere ca ele au ramas cele originale si sa nu fie din condensatoarele lor.2 le-am scos din circuit mai am alte 2 bucati in portierele spate..O sa vad dupa rezultatul.

Un electronist imi spune asa ca:cert e ca e de la impedanta boxelor fie ca sunt arse tweeterele sau difuzoarele cele noi au impedanta sub 4 ohmi.Am sa verific si asta.

Daca se incinge asa tare sint sanse mari sa fie vorba de ceva la difuzoare si fara difuzoarele cuplate e normal sa nu se incalzeasca nimic in aparat. Dar altceva vroiam sa-ti spun. Daca ai fantele in spatele carcasei dar nu ai ventilator, incearca sa pui tu un ventilator mic, de exemplu de la un pad de laptop (costa putin cele chinezesti ) care are ventilatoare mai mici sau pur si simplu un cooler de procesor de la tipurile vechi care erau mici si ele. Si de luat 5 sau 12V de pe placa aparatului nu e o problema.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am constatat cu stupoare ca aparatul meu nu are ventilator pentru racire.Si asta din intimplare deoarece la un prieten avea aceleasi simtome ca si al meu si am zis sa desfacem aparatul din bord

.Asa am aflat ca se incalzeste de ne-am ars amindoi la mina de la partea din spate unde e finalul audio.

Acuma intrebarea mea este ca nu cumva din cauza ca si prietenul meu ca si mine am schimbat difuzoarele sa nu fie de 4 ohm si sa suprasolicite aparatul?Adica finalul.

Sau poate mai este ceva tweter care face figuri.El are 10 difuzoare eu 8 amindoua aparate cu aceasi problema.Acel poc puternic in difuzoare.

Si asta in conditiile in care ma uitam pe net la un RNS 510 si am vazut ca el este echipat cu un ventilator si inca chiar mare pe partea din spate

replica ta de rns comparativ cu rns 510 original are un mare radior de racire pasiva(observa atent si compara striatiile de pe spatele carcasei). nu este cazul sa iti faci probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Din cate am vazut io, noi avem pe Replica astea IGO 8.0 La fel si hartile. Am reusit sa fac rost de o harta a Romaniei updatata din Dec 2009. Am sters-o pe cea veche din 2008, si a luat-o.

Intrebarea mea e daca a facut totusi cineva trecerea de la IGO 8.0 la un IGO 8.3 ? S-a riscat cineva sa faca pasul asta?

si eu folosesc 8.3 chiar de cand am navi si merge fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am gasit si io pe net o versiune de 8.3, dar se pare ca nu e cea corecta, cu rezolutia care imi trebuie mie: 480x234. O rezolutie extrem de ciudata, care cred ca e numai pe aparatele noastre. Cine poate sa-mi dea si mie un link de unde sa-mi iau o varianta mai buna de Igo 8.3 pe private?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am gasit si io pe net o versiune de 8.3, dar se pare ca nu e cea corecta, cu rezolutia care imi trebuie mie: 480x234. O rezolutie extrem de ciudata, care cred ca e numai pe aparatele noastre. Cine poate sa-mi dea si mie un link de unde sa-mi iau o varianta mai buna de Igo 8.3 pe private?

nu-i deloc ciudata. a fost o rezolutie standard pana sa apara ecranele 800x480.

Vezi ce setari ai in fisierul sys.txt Modifica sa fie pt 480x234

liniile pe care ar trebui sa le modifici :

skin="ui_igo8"

resolution_dir="800_480"

[rawdisplay]

class="landscape"

screen_x=800

screen_y=480

highres=0

in loc de setarile care sunt acolo treci pt aparatul tau....480x234

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba faci setarile astea in .sys daca nu ai branding.zip si data.zip cu rezolutiile respective. Se poate verifica intrand in arhivele respective (daca au folderele 480x234 ar trebui sa mearga).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu luciane ca e de la difuzoare problema.Am pus aparatul pe alta masina si merge normal fara sa se incalzeasca.Am masurat din nou toate difuzoare si impedantala ele e de 3,60 ohm pe fiecare difuzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Nu stiu cum ai masurat difuzoarele , dar ar trebui masurate nu la bornele difuzoarelor ci la mufa de la aparat . Practic de identificat iesirile si pe urma de masurat in mufa daca nu ai scurt pe vre-un canal sau fire legate gresit, astfel ai siguranta ca nu ai scurt pe traseul firelor .

Ca sa iti dau un exemplu , eu am notat inainte de a monta aparatul iesirile din mufe .

Mai intii , cu aparatul oprit as verifica in mufa de pe aparat daca REAR L-, REAR R-, FRONT R- si FRONT R- au rezistenta zero intre ele sau intre ele si masa aparatului .

Daca nu au rezistenta zero intre ele inseamna ca nici la mufa de unde pleaca firele nu trebuie sa am undeva intre fire rezistenta zero .

Daca la mufa de pe aparat nu am rezistenta zero nici fata de masa aparatului inseamna ca la mufa de unde pleaca firele nu trebuie sa ai nici-un fir care sa dea la masa masinii rezistenta zero .

Daca pina acum nu ai intilnit nimic gresit trebuie ca pe nici-un canal sa nu ai zero intre fire sau intre fire si masa masinii(ele sint 8 fire ; verifici toate firele incrucisat intre ele :

1 cu 1 , 1 cu 2 ,1 cu 3.....

2 cu 3 , 2 cu 4 , ......

3 cu 4 , 3 cu 5 , ...

si asa pina la 7 cu 8).

Nu se poate sa nu gasesti astfel un scurt pe instalatie . Sper ca nu am fost foarte plictisitor, dar am vrut sa fie clara ideea de verificare completa .

schema_legaturi_spate.xls

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi lucian pentru sfaturi dar am masurat si asa cum ai descris tu aici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Chiar ca nu mai stiu ce sa-ti zic... zona crepusculara zau asa . Cind ii dai de capat sa ne spui si noua ca tare sint curios unde este buba la masina ta ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deconecteaza tweeterele flo! Daca ai un scurt la tweeter, nu o sa-l sesizezi cu aparatul de masura pentru ca ai un condensator inseriat cu tweeterul. Astfel numai in curent alternativ apare scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Florine , daca in seria difuzor-condensator are scurt la un element, celalat ar trebui sa lucreze si sa nu fie scurt pe toata seria. Adica daca e scurt pe tweeter ramine condensatorul, daca e scurt pe condensator se prajeste tweeterul si fie ii da la aparat intrerupt fie ii da zero, adica scurt . Gresesc ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin are dreptate. Mare grija si la filtrele care se pun.

Oricum, tind sa cred ca problema este din aparat ;)

Strict DOAR parerea mea :>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

Calin ,

Flotouran 95 spune ca a pus aparatul pe alta masina si a mers fara probleme, deci problema lui este din instalatia de pe masina, cablaj, filtre, difuzoare..

O metoda sigura de a vedea unde e buba ar fi un mic generator de semnal cu care sa dea semnal in mufa pentru fiecare canal in parte si sa vada, de fapt sa auda, care merge si care nu . Astept sa vad care a fost buba cind o sa o gaseasca...

Si nelegat de problema asta, ce mai face Daniel, ca trebuia sa-mi dea un semn de viata ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e Caline cum zice si Lucian.Am pus navigatia pe alta masina si merge fara probleme.

Luciane si eu sunt foarte curios care ai baiu.Am deconectat tweterele din partea de sus a bordului si se incalzea in continuare.Mai ramin cele din panourile spate dar mie groaza sa le desfac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineeee...tot nu vreti sa ma credeti. :biggrin: Problema este DIN aparat. Si repet: PAREREA mea ;)

PS: o sa-l sun maine si o sa-i aduc aminte sa te sune. Eu doar ce am intrat in tara.

Salut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Calin,

Imi cer scuze ca postez aici dar nu am gasit alt topic mai adecvat.

Eu am pe masina instalat un Car PC de vreo 8 luni, o chinezarie replica RNS510. Toate bune si frumoase pana acum 3 saptamani, cand, din nu stiu ce motiv, programul de redat MP3-uri, filme, etc se bloca, aratand un ecran albastru.

Am crezut initial ca e de la CD, lentila aia sau ceva, si am pus muzica pe un stick USB... si, la fel, mergea 1 ora, doua si apoi se bloca.

De obicei isi revenea dupa vreo 30 min, intre timp ascultam radio, dar acum e blocat de 4 zile.

Totul in rest merge la el, radio, navi, bluetooth etc, dar nu mai pot asculta muzica de pe CD sau stick, cand apas butonul de DVD, deschide programul care arata doar un ecran gol, albastru, unde de obicei aparea sigla VW pe un fundal negru si scria undeva sus READ CD sau READ USB, in functie de ce aveam bagat in el...

Am resetat aparatul folosind orificiul ala de reset, dar nimic. Am scos borna la baterie si am lasat-o toata noaptea asa, dar... nimic!

Ai idee ce se poate intampla acolo? Smecheria are Windows CE 5.0 si un soft numit WolfNCU, un fel de interfata media pt toate aplicatiile.

Multumesc anticipat, astept cu nerabdare un raspuns de la tine sau de la alta persoana care a patit la fel sau stie despre ce e vorba, orice parere e binevenita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

DIn ce imi explici tu tind sa cred ca unitatea de dvd e picata. USB`ul la unele modele era legat de unitatea dvd. Cazand loaderu nu mai recunoaste nici usb`ul. Asa era la primele modele care le comercializa Witson.

Exista si posibilitatea unui bug pe windows pe partea de dvd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si exista vreo metoda sa fie reparat / resoftat / inlocuit? Contra cost, bineinteles, ma deplasez si pana la CT daca e nevoie, oricum e vara si o sa vin mai des. Astept un raspuns, ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut cateva poze, poate te ajuta cu ceva:

Interfata:

30052010716.th.jpg

Program DVD/USB:

30052010717.th.jpg

Resinfo:

30052010719.th.jpg

Programe rulate:

30052010721.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca intreb si aici, poate gasesc un raspuns..

stie cineva ce tip de navigatie este in liknul de mai jos?

http://www.autodvdgps.com/2din-indash-gps-...dvbt-p-693.html

mi-am cumparat si eu un golf V :offtopic: , are navigatia asta dar nu stiu ce model este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Cineva din timisoara care are montat acest model gold?

M-am hotarat si eu pentru unul dar as vrea sa-l vad montat inainte pe o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, daca te ajuta cu ceva, cam asa arata modelul acesta:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!