Jump to content

Replica RNS 510


Florin1up
 Share

Postare recomandată

Sa nu incerci a instala dracoveniile alea de pe slotul gps, pt ca 100% pui navi pe butuci...pe urma o sa plangi dupa unitate.

Daca e sa se poate rezolva , solutia este un firmware , in nici un caz ce ai tu acolo.

Modificat de forceturbo
Quote inutil. Foloseste Fast Reply/Add Reply
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Mi-am montat si eu o chinezarie de-asta.Pot spune ca este super OK.Dvd vede orice format si subtitrari;USB-ul functioneaza perfect;Navigatia se conecteaza instantaneu;Cu RADIO sunt ceva probleme dar in Bucuresti este destul de stabil;de asemenea si TV-ul fiind analogic se vede doar cand"tragi pe dreapta".Per ansamblu eu zic ca este o investitie buna;mai ramane sa-mi iau si un tuner digital.

Tot am citit acest topic insa nu-mi dau seama cum tre sa fac sa suprapun vocea IOANEI peste cea a Radio,dvd etc.Cand apas pe butonul dreapta sus imi apare pe ecran"NAVI AUDIO ON"adica vorbeste Ioana dar intrerupe muzica si "NAVI AUDIO OFF" adica Ioana tace.Aveti vreo solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apasand pe butonul din dreapta sus (navi audi on) iti setezi volumul pentru vocea Ioanei si pe urma il mai apesi odata si volumul va functiona numai pt radio/cd/dvd in paralel cu vocea Ioanei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK Apas butonul dreapta sus(navi audio on) si setez vocea Ioanei,corect. Mai apas odata si apare navi audio off si unde pot seta volumul pt muzica insa Ioana nu se mai aude deloc.Ea se aude doar in navi audio on dar cand vorbeste ea se opreste muzica.Prin oras e destul de enervant .

Modificat de forceturbo
Quote inutil. Foloseste Fast Reply/Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu se aud suprapuse , dar nu ma deranjeaza . In oras inchid sonorul de la navi , ca pe linga vocea Ioanei care e mai rau decit o soacra , mai sint si avertizarile pentru camere fixe ... .

Cind ies afara las sonorul de la navi ( numai pentru camerele fixe si merita sa-mi intrerupa muzica ).

De ce te deranjeaza ca ai TV numai stationind ?! eu am digital , merge si in miscare , desi in Bucuresti se pierde-revine des semnalul , dar inafara de probele de la inceput , nu l-am folosit nici-odata in miscare . De fapt in miscare folosesc radio sau muzica de pe card( prefer asa si nu disc , ca sa protejez unitatea ) si pe ecran navi . Tot restul, ce presupune video, numai cind stau pe loc si astept cite ceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apesi pe butonul de sunet navi, reglezi volumul dorit si lasi sa se auda cel putin o data sunetul navigatiei - Ioana (muzica se va opri in acest timp). Astepti sa revina muzica si apesi din nou pe butonul de sunet navi (il dezactivezi). Acum ar trebui ca sunetul de navi sa nu mai intrerupa ci sa se suprapuna.

Daca dezactivezi sunetul navi in timp ce vorbeste Ioana practic il dezactivezi de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu se aud suprapuse , dar nu ma deranjeaza . In oras inchid sonorul de la navi , ca pe linga vocea Ioanei care e mai rau decit o soacra , mai sint si avertizarile pentru camere fixe ... .

Cind ies afara las sonorul de la navi ( numai pentru camerele fixe si merita sa-mi intrerupa muzica ).

De ce te deranjeaza ca ai TV numai stationind ?! eu am digital , merge si in miscare , desi in Bucuresti se pierde-revine des semnalul , dar inafara de probele de la inceput , nu l-am folosit nici-odata in miscare . De fapt in miscare folosesc radio sau muzica de pe card( prefer asa si nu disc , ca sa protejez unitatea ) si pe ecran navi . Tot restul, ce presupune video, numai cind stau pe loc si astept cite ceva .

Nu stiu cum te descurci tu dar eu unu nu pot sa si conduc si sa fiu si atent la ce arata GPS-ul( fa stanga,dreapta,intoarce,etc) Tocmai de-aia e bun si sunetul.

TV sau DVD Nu ma deranjeaza asa de tare pe mine personal,insa cand ai un pustan de 3 ani in masina si care tipa de iti face capul calendar ca vrea desene animate sau mai stiu eu ce ,crede-ma ca ai face orice(TV,DVD) si in stationare si in mers numai sa se linisteasca. :icon_thumleft:

Dar nu inteleg de ce spui ca protejezi unitatea ca nu folosesti dvd in miscare? Ce se strica la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am zis ca se strica ceva , dar ii prelungesc viata .

Intre o sursa de semnal fara nimic in miscare( cardul) si una cu piese in miscare ( cititorul de CD ) , o prefer pe cea fixa : cardul la care nu are ce sa se uzeze in timp .

Cind sint in oras , daca sint singur las sonorul de la navi neaparat, cind mai am pe cineva in dreapta , ma ghideaza el sau ea .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca X-Ecutor are dreptate ... sa va spun alte lucruri verificate de mine azi :

>> cardul formatat cu NTFS nu merge, cardul formatat cu FAT 32 merge si nu prea, cardul formatat cu FAT merge bine ( atentie : nu folositi Quick )

>> butoanele din stinga sus , care schimba inainte si inapoi la CD , merg si la card .

>> butonul din dreapta sus , din colt schimba sursa pentru difuzoare :

cind e afisat NAVI pe ecran are prioritate vocea de la navigatie , care intrerupe cealalta sursa( radio,cd,card)

cind nu mai e afisat NAVI pe ecran , vocea de la navigatie se suprapune pe cealalta sursa fara sa o intrerupa

atasez citeva poze cu butoanele si ecranele de care am vorbit mai sus.

post-58507-1272442307_thumb.jpg

post-58507-1272442324_thumb.jpg

post-58507-1272442337_thumb.jpg

post-58507-1272442350_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE un lucru important!

Daca vrei ca vocea sa se auda peste ceea ce asculti, apesi Navi...ii selectezi volumul dorit lu tanti Ioana sau nea` Marcel ...O/OL LASI SA ZICA O MANEVRA PANA CAND REVINE MUZICA...ABIA DUPA APASA NAVI...altfel nu se va auzi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma pe slotul de card ( nu cel de GPS) merg doar 2gb, sau mai merge si altceva mai mare? Daca da ce tip/marca si cum este formatat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge 4 gb maxim dar sa fie cardul sdhc, sper sa nu gresesc (pe celelalte mai noi merge si mai mult parca)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine din cite stiu eu cardul ar trebui sa fie doar sd nu sdhc.Sper ca nu gresesc si merge doar 4 gb maxim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca merg mai mari , eu am incercat SD si nu merge peste 2 G

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE un lucru important!

Daca vrei ca vocea sa se auda peste ceea ce asculti, apesi Navi...ii selectezi volumul dorit lu tanti Ioana sau nea` Marcel ...O/OL LASI SA ZICA O MANEVRA PANA CAND REVINE MUZICA...ABIA DUPA APASA NAVI...altfel nu se va auzi!

Multumesc pentru informatii insa cred ca eu am alt aparat.La mine nu merge astfel. Apas si apare NAVI AUDIO ON ,reglez volumul,vorbeste IOANA,astept muzica ,apas inca odata si-mi apare NAVI AUDIO OFF ,merge muzica dar Ioana nu mai zice nimik.

Aparatul este WD6050 :www.szwaywell.com/prod_dtl.asp?id=489

Este bine macar ca-mi functioneaza toate comenzile de pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dralexandru e asa cum zice calin.Si eu am acelasi aparat ca si tine de la acelasi vinzator.Incearca si citeste atent cum ti-a explicat calin si o sa functioneze.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai un pic ca incep sa ma prind.

Deci intru in GPS apasand ma rog NAVI ,apoi apas butonul dreapta sus ,apare NAVI AUDIO ON ,setez volumul IOANEI,astept sa vorbeasca si apoi sa inceapa muzica ,apoi apas pe butonul NAVI sau pe butonul Dreapta Sus(cel cu difuzorul)?

Modificat de forceturbo
Quote inutil. Foloseste Fast Reply/Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim STRICT de butonul din drepul CD`ului..cel care daca`l apesi scrie Navi pe ecran.

Sa functioneze ce am zis eu tre` sa fi pe GPS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Calin ,nu merge frate

Am incercat cum ai zis tu,am asteptat sa inceapa muzica si am apasat pe buton (cel cu difuzorul) si mi-a apasut NAVI AUDIO OFF.Adica merge muzica dar Ioana s-a dus dracu' ca ma exaspereaza.

L-am intrebat si pe Petrut (de unde l-am luat) si mi-a spus ca nu merge la modelul asta.

Nu stiu pe cine sa mai cred

Hai ca pana la urma am gasit solutia:

Ii schimb numele nevestei in IOANA si o sa-mi vorbeasca peste muzica de n-ai treaba.

Problema este ca nu mai pot sa-i reglez volumul

Modificat de forceturbo
Quote inutil. Foloseste Fast Reply/Add Reply.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ieri am constatat cu stupoare ca aparatul meu nu are ventilator pentru racire.Si asta din intimplare deoarece la un prieten avea aceleasi simtome ca si al meu si am zis sa desfacem aparatul din bord

.Asa am aflat ca se incalzeste de ne-am ars amindoi la mina de la partea din spate unde e finalul audio.

Acuma intrebarea mea este ca nu cumva din cauza ca si prietenul meu ca si mine am schimbat difuzoarele sa nu fie de 4 ohm si sa suprasolicite aparatul?Adica finalul.

Sau poate mai este ceva tweter care face figuri.El are 10 difuzoare eu 8 amindoua aparate cu aceasi problema.Acel poc puternic in difuzoare.

Si asta in conditiile in care ma uitam pe net la un RNS 510 si am vazut ca el este echipat cu un ventilator si inca chiar mare pe partea din spate

post-19256-1273792374_thumb.jpg

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici una din replicile rns modelul tau nu are ventilator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Din cate am vazut io, noi avem pe Replica astea IGO 8.0 La fel si hartile. Am reusit sa fac rost de o harta a Romaniei updatata din Dec 2009. Am sters-o pe cea veche din 2008, si a luat-o.

Intrebarea mea e daca a facut totusi cineva trecerea de la IGO 8.0 la un IGO 8.3 ? S-a riscat cineva sa faca pasul asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T@V daca ai softul merge 100% si cu 8.3.0 dar cu rezolutia necesara aparatului.

Caline am inteles atunci de ce se incalzeste asa tare?Si am observat ca cu cit se incalzeste se aude pocul mai tare.La inceput nu se aude dar cum functioneaza mai mult se incalzeste si se aude pocul in difuzoare.A controlat finalul si a spus ca e ok.Zicea electronistul ca pe bancul lui de lucru la 12 v a mers 6 ore in continui fara probleme.

S-ar putea sa ai dea masina curent mai mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos navigatia de la cutie si am montat-o fara mufa de la difuzoare si aparatul nu se mai incalzeste .Tind sa cred ca e unul din cele 4 twetere ca ele au ramas cele originale si sa nu fie din condensatoarele lor.2 le-am scos din circuit mai am alte 2 bucati in portierele spate..O sa vad dupa rezultatul.

Un electronist imi spune asa ca:cert e ca e de la impedanta boxelor fie ca sunt arse tweeterele sau difuzoarele cele noi au impedanta sub 4 ohmi.Am sa verific si asta.

Modificat de flotouran95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!