Jump to content

Replica RNS 510


Florin1up
 Share

Postare recomandată

Salut, ramasesem dator cu un raspuns. Netul pe navigatie functioneaza si cu o cartela de voce cu date mobile, insa numai daca este setata corect. Am aflat ca magazinul de la care am luat cartela era doar partener vodafone si nu putea sa seteze cartela orice ar fi facut. Am fost la reprezentanta si au setat-o din sistem, sistem la care partenerii nu au acces... De retinut, cartela prepay de voce (deci nu abonament) cu date mobile are semnal 3G, iar cartela care este speciala doar pentru date mobile are semnal 4G care este si garantat. Ma descurc si cu cea de voce...waze-le merge foarte usor. Multa bafta.

Modificat de gataca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din start imi cer scuze daca s-a mai discutat despre asta , desi am ''rasfoit'' destul de mult din acest topic nu am vazut ce ma intereseaza pe mine : 

- vreau sa achizitionez o chinezarie , o navigatie cu Android , dar nu are CanBus . Care este rezolvarea ? Se gaseste asa ceva separat ? Trebuie sa fie un anumit model care sa  rezoneze cu masina mea ? ( un Passat B6 ) . 

Multumesc anticipat celui care ma lamureste ce e  de facut 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea chinezariilor au Can bus. Eu am avut probleme in a găsi ceva brand cu can bus, acolo chiar sunt rarități.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihaitzar , treaba e ca eu am intrebat vanzatorul si a spus ca nu are . De-aia intreb , sa nu o iau degeaba si pe urma sa ma uit la ea si sa nu o pot folosi . Pretul ar fi bun , dar nci nu vreau sa ma arunc doar pentru ca e ieftina . Daca nu o sa primesc niste lamuriri de pe-aici o sa caut altceva . Mersi oricum 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei pentru masina din semnatura, Passat B6, trebuie sa iei cu forma dedicata si cu decodor de CAN.

ADica doar ultima. Iar ultima, are posibilitate de CANbus, pentru ca are mufa pe cablajul principal, dar in poze nu se vede si decodorul CAN. IAr la descriere, la punctul 9, scrie ca optional se poate livra, printre altele, si decodorul CAN

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ambele ar trebui sa fie ok, plus ultima din linkul tau precedent (trebuie sa aibă forma dedicata, cat mai mult RAM și android 6 cel puțin, părerea mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si oare mai trebuie adaptat CanBus-ul cu VCDS ? sau o sa potriveasca din prima ? Intreb ca poate voi deja v-ati luat si stiti ...

Poate trebuie sa-mi iau si un VCDS ca sa-mi functioneze :biggrin:

Personal , as alege ultima varianta ,vad ca vine si cu card cu hartile ( gata de folosit spune vanzatorul ),  2G Ram  +ca are memorie mult mai mare 

 

Modificat de Red Bull 2017
am mai specificat ceva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor.detin o replica rns 510 si vreau sa montez pe masina o navi columbus rns 510 de pe o skoda. credeti ca este mai ok ultima?de asemenea vreau sa va intreb daca se poate schimba logo cu skoda si luminile becurilor din verde in rosu? si cum se poate face acest lucru?multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa cauti Rns ca e ceva de lucru pt a schimba ceea ce vrei tu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit aceasta navi la un pret mai jos decat un rns vw si de aceea am intrebat pe forum. in rest ca si caracteristici este la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii cum vad eu ce vrei sa faci tu? Ca si cum pe un passat ai pune grila de audi. E decizia ta

Modificat de lucaflo26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Imi cer scuze daca nu postez in aria corecta in primul rand insa am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea problema, am o navigatie RNS510 aftermarket, de 2 zile nu imi mai lumineaza butoanele insa ele functioneaza perfect, am scos navigatia, am decuplat mufele insa nimic, credeti ca este problema direct din navigatia sau exista vreo siguranta ?

 

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa poza cu schema de pe unitate (eticheta) si cu mufele navigatiei. Posibil sa nu fie conectata pe CAN si poate trebui conectata la ILL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am luat si eu o chinezarie cu win ce6.0, jdaston ii zice, aveti idee de unde pot lua un update ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru WinCE nu exista update. Win Ce este mort de mult timp. Cu asta va muri si unitatea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update la soft sau harti?  Ca daca e la soft e asa cum zice Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca merita luat si un modul DAB+ la o chinezarie din asta? Foloseste cineva? Modulul DAB+ optional este undeva la 48 USD - intrebarea e daca merita si daca va trebui sa schimb antena existenta pe Golf 5 cu una compatibila Dab+?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

37 minutes ago, amrius13 said:

Stie cineva daca merita luat si un modul DAB+ la o chinezarie din asta? Foloseste cineva? Modulul DAB+ optional este undeva la 48 USD - intrebarea e daca merita si daca va trebui sa schimb antena existenta pe Golf 5 cu una compatibila Dab+?

Ce sa faci cu DAB in Ro? Sa te lauzi ca ai asa ceva..? in Bucuresti stiu ca la un momet dat facea teste Radiofuziunea Roomana in 223Mhz....la privati nu am auzit de asa ecva.

On 10/12/2017 at 10:25 AM, buhaionut said:

Salutare,

Imi cer scuze daca nu postez in aria corecta in primul rand insa am rugamintea sa ma lamuriti si pe mine cu urmatoarea problema, am o navigatie RNS510 aftermarket, de 2 zile nu imi mai lumineaza butoanele insa ele functioneaza perfect, am scos navigatia, am decuplat mufele insa nimic, credeti ca este problema direct din navigatia sau exista vreo siguranta ?

 

Va multumesc.

Siguranta nu ai decat la intrarea in aparat.  Daca ai canbox extern, cauta iesirea din el care aduce ILL si vezi daca iti scoate acolo 12V cand ai farurile aprinse. Daca ai canul in aparat este mai complicat. Sau vezi sa nu ai prin meniuri vreo bifa pentru asa ceva Eu la ultimlele carpaduri am asa ceva in setting si daca dau off acolo nu mai tine cont de ce-i vine de la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat prin tot meniul si vreo combinatie de taste nu sau setare nu am identificat, am atasat poza cu unitatea, nu stiu cat de bine se vede.

Multumesc mult pentru raspuns.

 

imagine.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Tin sa va anunt ca am rezolvat, un electrician priceput ma ajutat cu remedierea aceestei probleme, s-a desfacut unitatea si s-a inlocuit o asa numita sursa, unitatea functioneaza normal acum.

Va multumesc pentru raspunsurile prompte.

Zi usoara.

Modificat de buhaionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

are cineva un firmware pentru o clona china RNS 510 - model AS 7035i (alias TID 7501)

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce problema are? pe china-rns parca am vazut ceva discutii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, 

am achiziționat și eu o replica ce imita rns 510, ce am observat ca nu are 2 mufe pentru radio asa ca am pus un adaptor, ce observ este ca dacă nu prinde radio bine se muta pe alt post, este ceva normal? 

 

PS. La un RNS 510 original mai face la fel?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!