Jump to content

De la ce furnizor alimentati cu motorina?


Alextz
 Share

Furnizor motorina  

1.714 voturi

  1. 1. Ce funizor preferati?

    • Petrom
      392
    • OMV/PetromV
      476
    • Rompetrol
      412
    • Agip
      12
    • MOL
      329
    • LukOIL
      92
    • Alt Furnizor (specificati)
      10
  2. 2. Tip Motorina

    • Normala
      1049
    • Premium.(sortiment gen EVO, TOP EURO, PREMIUM DIESEL)
      674


Postare recomandată

Incearca sa alimentezi odata si de la Rompetrol ,ai sa ai o revelatie!

am alimentat ,tot din sortimentul ieftin...si nu am avut nici una ,din contra ,mi s a parut sub cea de la petrom,contrar la ceea ce spun multi pe aici ,sincer si eu am ramas surprins,dar cu siguranta voi mai alimenta de la rompetrol pt ca si ime imi e greu sa cred ca e mai slaba decat petromul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rompetrol pentru ca au combustibilul aditivat de la rafinarie nu combinat la benzinarie cu face Petrom/OMV, Mol, Agip, Lukoil, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ROMPETROL,,EFIXS..este cea mai buna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rompetrol de f. mult timp, cand alimentez altceva se resimte ... oi avea si eu pitici pe creier, nu zic nu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spuneti si ce sortimente ati incercat.

 

momentan aflam ca mol cumpara agip, in mai multe tari. acum am remarcat ca in ungaria vand si "benzina" pt avioane.

 

si la noi tot nu apare ca la ei mol evo neo

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In ultima vreme am alimentat cu cate 100 lei de la 3 pompe (condus numai in oras):

MOL diesel - consum bord 7.1l/100km, drum parcurs ~200km

OMV diesel - consum bord 7.2l/100km, drum parcurs ~200km

OMV maxxmotion - consum bord 7.2l/100, drum parcurs ~210km

 

Nu am simtit nici o diferenta la putere intre cele 3, iar consumul pe hartie se apropie undeva la 7.5l/100km pentru toate. Totusi prefer maxxmotion pentru ca motorul parca "toarce" mai lin, in sensul ca la celelalte sunetul da impresia ca ar mesteca in gol. Parerea mea.

Modificat de Nethar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce lumea denigreaza LukOil. Din ceea ce stiu, produc cea mai buna motorina din tara, ii ajuta atat felul in care se face rafinarea, dar si titeiul procesat. Pentru cei care spun ca au simtit diferente cand au alimentat de la OMV/Petrom:SOC! OMV/Petrom a vandut carburant de la Lukoil de ceva vreme... Singura lor rafinarie(functionala), PetroBrazi a fost in revizie timp de cateva luni

Pentru cei care lauda MOL: MOL cumpara carburanti de la producatorii din tara, cea mai mare parte de la LukOil.

 

P.S. Nu lucrez la si/sau pentru Lukoil. Am lucrat in trecut la firma care transporta titeiul catre rafinarii(atat OMV/Petrom cat si Lukoil si Rompetrol), dar de ceva timp am schimbat macazul cu serviciul. Asa ca nu am niciun fel de interes sa promovez/denigrez vreuna din firmele despre care am vorbit. 

 

Eu stiu ca cea mai buna motorina(cel putin motorina) este cea de la Lukoil si voi continua sa alimentez de la ei. 

Singura mea teama este de patronii de benzinarii...astia fac cele mai mari "jmecherii", "combinatii", si alte kkt-uri astfel incat noi ajungem sa punem cine stie ce in rezervoare! Cred ca aici ar trebui "batut fierul"

E doar parerea mea, de neavizat si fara dovezi. Asa ca va rog tratati-o ca o parere personala!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu conteaza asa mult de unde vine, ci smecherii daca se fac sau nu, plus evident ADITIVII

 

omv-ul e serios, da afara, in general, fara discutii la orice abatere, presupun ca si la benzinarii face la fel. insa la petrom poate fi cu surprize.

mol iara sunt baieti seriosi, nimeni nu vorbeste urat de ei (inclusiv eu).

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care e mai ieftina,nu cred in vrajeala cu aditivii,mi-e teama doar de apa,si aia o pot pune oriunde,,,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lukoil chiar are motorină bună și produce carburanții fix din același țiței ca și Rompetrol, adică țiței R.E.B.C.O. (Russian Export Blend Crude Oil) adusi de la ruși. Problema, cred eu, este la stațiile de alimentare. 

Modificat de G.I.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, si eu cred ca problema este la benzinarii. Alimentez la Rompetrol deoarece am auzit ca au un control mai riguros, si folosesc un marker in combustibili. Acel marker il pun pentru a verifica, in caz de reclamatie, daca este combustibil de la pompele lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cate ori pun de la Luk Oil imi face glalagie motorul. Ma gandesc ca o fi ceva la motorina de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel si la mine, am luat acum 2 sapt din pompa 150l la "promotie" din partea unui tir binevoitor. Regret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajut-o cu un aditiv sa vezi ce se cunoaste .Motorina de baza este aceeasi la toate firmele,aditivul face diferenta de calitate , cea super are aditivare dubla decat cea normala.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totuşi la Rompetrol, de unde alimentez eu, raţia de aditivare este aceeaşi şi la cea de 50 şi la cea de 55. Cel puţin aşa scrie pe etichetele alea de la pompă, acelaşi aditiv şi aceeaşi concentraţie. În cazul ăsta de unde vine diferenţa de cifră cetanică?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si aditivii astia n-or fi toti la fel, ca poti lua 10 litrii la 50 de lei sau 10 litrii la 500 de lei. :) La MOL de exemplu stiu ca puneau Keropur aditiv minune de la BASF doar la motorina scumpa, desi si cealalta motorina e aditivata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

racingparts.ro

Nu am simtit nici o diferenta intre Lukoil, Omv , Aral , Rompetrom, de regula bag de unde e mai ieftina in weekend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

eu alimentez doar cu mo evo si omv max motion. cu motorina de la omv pare ca are un consum mai mare, comparativ cu motorina de la mol. acum doua saptamani am alimentat de la petrom ( nu era alta statie in zona) si am simtit diferenta la accelerari, in sensul ca era mai puturoasa. Acum vreau sa incerc efix 55.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cate ori pot dau o fuga in mako la primul shell si fac plinul merge brici trage bine si e curata am vazut cand am alimentat la un cap tractor!!cand nu ajung in ungaria prefer omv !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cum e motorina in Republica Moldova? Recomandari de statii de unde sa alimentez.... (Albita - Chisinau)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand.. mai ieftina ca la noi...echivalentul cam la 4.5ron...dupa care am inteles ca sunt statii unde daca iei mai multa...se mai lasa la pret...

Acu 3 saptamani am fost la ei...tot la fel...pana in Chisinau...tot prin vama la Albita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa te feresti de statiile no-name pentru ca vand motorina proasta, care miroase a gaz, fara culoare si daca te mai prinde si frigul o sa scoti motorina cu lingurita.

Vezi si tu unde alimenteaza poporul cel mai mult si sigur gasesti o statie prezentabila care sa iti inspire incredere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!