Jump to content

De la ce furnizor alimentati cu motorina?


Alextz
 Share

Furnizor motorina  

1.713 voturi

  1. 1. Ce funizor preferati?

    • Petrom
      391
    • OMV/PetromV
      476
    • Rompetrol
      412
    • Agip
      12
    • MOL
      329
    • LukOIL
      92
    • Alt Furnizor (specificati)
      10
  2. 2. Tip Motorina

    • Normala
      1048
    • Premium.(sortiment gen EVO, TOP EURO, PREMIUM DIESEL)
      674


Postare recomandată

Eu unul alimentez din statiile Petrom de la pompele de la are alimenteaza camioanele adica acele cu debit marit . Motivul ? Nu este nici o diferenta intre acea motorina de la pompele celelalte si cele de la care alimenteaza camioanele doar pretul difera ! Cat despre motorina de afara din tarile vecine , da este buna dar se duce repede din rezervor cu tot cu aditivi ! Motorul meu din 2004 de la Touranelul meu nu prea inghite bine motorina asta moderna . Am avut ocazia sa pun odata asa zisa motorina agricola folosita la tractoare din Italia si vreau sa va spun ca motorul nu numai ca a mers foarte bine ci a avut si un consum foarte mic iar distanta parcursa a fost cu 250 de km in plus fata de motorina asa zisa Euro 5 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am o intrebare la cei care se feresc de lukoil. ati avut probleme serioase cu masina din cauza motorinei? sau doar baliverne de genul alora debitate de individul cu unchiul din iasi? eu unul, la un passat 2003 pd 131cp, bag de vreo 2 ani cam 70% motorina de la lukoil cernauti - ER LUK, pusa personal de la pompa. si pot sa va zic ca, desi se arde mai repede, rupe asfaltul. e superioara celei de la petrom (in tara pun exclusiv euro diesel 5 iar iarna nordic diesel) si e mai ieftina. si permite chiar si 180 km/h, fara oprirea motorului sau alte probleme. chiar ieri am pus cu 2,8 lei litrul (7,20 hrivne; 100 eur = 1085 uah). daca e careva caruia i-a murit masina din cauza lukoil, il rog sa-mi dea un mesaj si sa ma sfatuiasca asupra problemelor. nu stiu cu e motorina lukoil din romania, caci tot timpul am evitat-o, tot din cauza forumurilor, insa cea livrata in ucraina e buna. si la ei lukoil si wog sunt singurele firme de calitate. si au si ei pe strazi masini pretentioase, care alimenteaza doar de la lukoil si inca nu am vazut nici una fumegand pe marginea drumului.

deci, i-au murit cuiva injectoarele de la lukoil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un prieten care a lucrat la lukoil si seful lor de statie si-a luat masina noua diesel, alimenta de acolo, iarna i-a inghetat (asa au zis de la reprezentanta) apa din motorina in pompa de injectie si a defectat-o, masina fiind in garantie l-a costat o gramada (cam 1000 euro), acuma eu nu stiu daca se poate intampla asa ceva, eu relatez doar ce ziceau angajatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentez de 3 ani de la Mol,in general cel de langa stadionul Rapid si nu am avut nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sa imi zica mie careva are e diferenta intre motorina ieftina si cea scumpa? Aici ma refer la omv sprint D vs omw alpin D. La toate statile au 2 tipuri de motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare la cei care se feresc de lukoil. ati avut probleme serioase cu masina din cauza motorinei? sau doar baliverne de genul alora debitate de individul cu unchiul din iasi? eu unul, la un passat 2003 pd 131cp, bag de vreo 2 ani cam 70% motorina de la lukoil cernauti - ER LUK, pusa personal de la pompa. si pot sa va zic ca, desi se arde mai repede, rupe asfaltul. .....

deci, i-au murit cuiva injectoarele de la lukoil?

Salutam

Scurt. Dupa ce am alimentat mult timp numai de la Petrom, intr-o seara venind spre casa am bagat cca 15 l la un LUK pe centura Bucurestiului. Fumigena dupa mine, foarte puturoasa masina, abia m-am tarat cei cca 50km pana in Giurgiu. Alta data am mai pus de cca 50lei la alt LUK(ma felicit ca nu am facur plinul, nu am vrut sa risc dupa experienta anterioara) undeva pe o sosea in apropiere de Tulcea unde cand am intrat in oras am si facut plinul de la Petrom. In ambele cazuri dupa ce am facut plinul cu motorina de la Petrom, masina a revenit la mersul de-l stiam inainte. Eu nu te contrazic, dar fiind in locul meu, tu ai mai fi mers cu motorina de la LUK ca sa vezi daca-ti crapa vreun injector ? Nu cred !!

Eu bag de la Petrom prin prizma raportului pret calitate care mi se pare acceptabil, si subscriu la cei care au spus ca cea de Rompetrol este mult superioara(mai pun cateodata), dar... facand kilometri relativi multi pe luna, la mine in buget sar simti cele cca doua plinuri pe saptamana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alimentez intotdeauna de la OMV , Sprint Diesel si Alpin Diesel cand temperatura scade sub -10 grade Celsius, desi lucrez la o alta statie concurenta. Nici o problema pana acuma sunt foarte multumit. Intradevar carburantii de afara sunt mai buni si se simte si la motor felul cum trage si cum toarce. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OMV/PETROMV sau ROMPETROL, in functie de care imi este in drum. Intotdeauna alimentez cel mai ieftin sortiment de motorina. Nu am observat diferente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar carburantii de afara sunt mai buni si se simte si la motor felul cum trage si cum toarce. :Driver:

Si care-s carburantii aia de afara?

Alimentam cu Euro Diesel 5 - Petrom si Euro L diesel - Lukoil pana cand am incercat Top Euro Diesel/Omv Sprint Diesel care este un pic mai buna datorita aditivilor. Diferenta intre cele 2 motorine ieftine si cele 2 mai scumpe mentionate e motor mai silentios si ~ 10 bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca ati vazut dar diferenta de pret intre motorina regular si cea premium este foarte mica.

La un rezervor de 55L diferenta de pret cand faci plinul este de maxim 15lei. Eu zic ca pentru 15 lei in plus merita diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu de cand am avut probleme cu trepidatiile la ralanti, am bagat un Ecotec, apoi motorina Evo numai de la Mol.Si nu imi pare rau ptr ca nu am mai avut probleme.Nici nu ma mai uit la motorina normala.Merita din plin diferenta mai ales daca nu faci milioane de kilometri pe an!

Modificat de mishulake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e aia "ECOTEC"?

Modificat de marsel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu unul alimentez din statiile Petrom de la pompele de la are alimenteaza camioanele adica acele cu debit marit . Motivul ? Nu este nici o diferenta intre acea motorina de la pompele celelalte si cele de la care alimenteaza camioanele doar pretul difera ! Cat despre motorina de afara din tarile vecine , da este buna dar se duce repede din rezervor cu tot cu aditivi ! Motorul meu din 2004 de la Touranelul meu nu prea inghite bine motorina asta moderna . Am avut ocazia sa pun odata asa zisa motorina agricola folosita la tractoare din Italia si vreau sa va spun ca motorul nu numai ca a mers foarte bine ci a avut si un consum foarte mic iar distanta parcursa a fost cu 250 de km in plus fata de motorina asa zisa Euro 5 .

Ma indoiesc! De unde aceasta diferenta de pret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu este nicio diferenta de pret intre motorina de la pompele "mici" si motorina de la pompele pt camioane. Acelasi pret, aceeasi motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata doar ca pompele pentru camioane au debitul mai mare ca sa faca "plinul" mai repede... iti dai seama cat astepti ca sa umpli un rezervor de 900L :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma sortimentul de motorina OMV Premium / Alpin Diesel este adus din afara ? ... sau este motorina produsa in Romania, peste care se adauga aditivul acela din Austria ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este produs in RO si se adauga aditiv tot din RO :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata doar ca pompele pentru camioane au debitul mai mare ca sa faca "plinul" mai repede... iti dai seama cat astepti ca sa umpli un rezervor de 900L :)

mda... numai ca la masinile noi le-au pus "gura de alimentare" mai ingusta si nu mai intra pistolul ala mare de la camioane :(

in plus acolo e greu sa iti faci "plinul ochi" datorita faptului ca motorina face spuma mai multa datorita debitului mai mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Inainte de Golf am avut o Laguna II 1,9 dci si atunci si acum alimetez de la OMV-PetrmomV si Rompetrol doar motorina cu aditivi. Inca la Golf nu am apucat sa vad diferente si nici nu gred ca o sa am cum intre motorina normala si "extra" dar la motorul de pe laguna se simtea la sprint si la consum (era mai mic).

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cred ca intrebarea se pune " De la ce furnizor NU mai alimentati cu motorina? " , acuma cu protestul soferilor . :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai sa fim seriosi, eu boicotez 29 de zile pe luna benzinariile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca am filtru de particule montat pe masina alimentez doar de la Petrom - TOP Euro Diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce treaba are asta cu filtrul tau de particule, ca nu inteleg ce ai vrut sa spui....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!