Jump to content

De la ce furnizor alimentati cu motorina?


Alextz
 Share

Furnizor motorina  

1.714 voturi

  1. 1. Ce funizor preferati?

    • Petrom
      392
    • OMV/PetromV
      476
    • Rompetrol
      412
    • Agip
      12
    • MOL
      329
    • LukOIL
      92
    • Alt Furnizor (specificati)
      10
  2. 2. Tip Motorina

    • Normala
      1049
    • Premium.(sortiment gen EVO, TOP EURO, PREMIUM DIESEL)
      674


Postare recomandată

Toata lumea inclusiv eu a sesizat consum si putere marita cu motorina Rompetrol. Daca ai sa incerci omwmax motion ai sa observ ca se comporta asemanator cu motorina de la Rompetrol.

 

 

eu alimentez numai de la Petrom/Omv ca am decont pe masina personala, si prima data am crezut ca mi s-a stricat masina ca aveam consum de ~ 7% pe autostrada cu motorina max motion de la Omv, e adevarat ca masina trage diferit, chiar si la 120-130km/h se simte o diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are aditivarea mai consistenta, de aici si performantele, dar se arde mai repede, pe mine m-a bucurat ca nu da cu fum mai ales ca circul 80% urban de atatia ani nu am luat nici un limp, am observat tubulatura si EGR-ul sunt curate fara depunere, doar putina negreala care se ia repede.Acum sa vedem si cu Petrom cum evolueaza la iarna, daca nu alternam, asa sa fie juma-iuma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea voastra,MOL-ul de unde aduce motorina? Din Ungaria ? Nici de cum,MOL are motorina de Petrom, Rompetrol si din terminal care vine de prin Costa Rica,mai rar ca e mai scumpa,care e mai ieftina la pretul de achizitie pe aia o baga.Comparati motorina din Rompetrol,Petrom,luk si Socar.Munca mea asta este,transport exclusiv motorina si clasamentul sta cam asa la calitate:

1.Petrom/OMV(detasat)

2.Rompetrol Kazmunaigaz

3.Lukoil Petrotel(are miros de gaz lampant/kerosen)

4.De SOCAR ( State Oil Company of Azerbaijan Republic) nu stiu nimic.

Din rafinarie toata iese motorina standard euro 5,restul produselor sunt facute cu ajutorul aditivilor,iar motorina cea mai scumpa/aditivata este si cea mai uscata.Rafinariile opresc adaugarea biodieselului in motorina dupa jumatatea lunii noiembrie pentru a impiedica congelarea.Motorina de vara ,,rezista,,pana la -5 grade.Drumuri netede si spor la comparat carburanti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

 

Din rafinarie toata iese motorina standard euro 5,restul produselor sunt facute cu ajutorul aditivilor,iar motorina cea mai scumpa/aditivata este si cea mai uscata.Rafinariile opresc adaugarea biodieselului in motorina dupa jumatatea lunii noiembrie pentru a impiedica congelarea.Motorina de vara ,,rezista,,pana la -5 grade.Drumuri netede si spor la comparat carburanti !

 

 

Cum facem ca deja sunt -5 grade noaptea  :frigbaitata:  sa-mi fac griji ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat azi din Petrom 54l de motorina la -25 grade.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am pus ieri, pentru prima data, motorina premium de la Luk. Cred ca cei care au stat in aceasta dimineata in spatele meu nu prea au fost incanatati. Pentru prima data am vazut ca iese fum la accelerari. Asta nu mi s-a mai intamplat niciodata. Adio experiente cu LukOil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are. Tocmai de aici vine mirarea. Nu iti imagina ca era gros si negru. Era niste fum pe care niciodata nu l-am sesizat la masina aceasta. Azi i-am dat niste goodies de la Petrom sa atenuez amareala de la Luk. Oricum era pe gata.

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu isi fi facut regenerare.  Stiu ca l-am prins pe taicamiu in fata mea cand ii facea regenerare. Cand a plecat de pe loc in forta a fost un fum negru putin albastru. 

 Daca a facut mai mult timp ... nasol... . Am folosit acum 1 an cred motorina Luk premium. N-a fost rea motorina mi s-a parut ca cea de OMW. Oricum n-am mai bagat de frica pentru ca toti spuneau Huo Luk.

 

Nici cea de petrom nu e cine stie ce... e cea mai ieftin iar statiile peco nu au cele mai curate rezervoare. Nu ca ar mai avea cineva in prezent dar no.

 

Cand a aparut socar la Buzau am bagat motorina lor premium, l-am omenit pe baiatul de la pompa si ghici ce, pe facturi motorina bagata de mine era furnizata de Rompetrol. Efix de 55 vandut sub numele lor 55. Motorina ca aia n-am mai vazut pana in prezent, Motorina premium pura fara sa fie indoita cu motorina de 50. Mi-a mers masina de m-a uns la inima. Doua plinuri am facut la ei si ambele geniale. Restul ... slabe. Dupa ce au facut clientela s-au desteptat si au inceput sa le amestece si ei. 

 

Eu am mers cu motorina de rompetrol, omw si mol. Numai sortimentul premium. Era diferenta de la lot la lot de fiecare data. O data OMW-ul maxx era dementa, alte dati praf. La fel si la rompetrol... am alimentat la Brasov si n-am mai recunoscut masina. Abia abia se ducea, fum in spate la greu. La Buzau in schimb la o singura statie motorina de 55 mereu a fost buna. Mol Evo nu mai zic, cea de la Buzau mi s-a parut diferita fata de cea de la Brasov. Cu cea de Buzau mergea masina foarte fain, putin fum, etc. Cu cea de la Brasov ... mama. Fumul era la el acasa. Nu mereu dar in general asa se simteam molul evo.

 

Mol-ul isi alimenteaza carburantul in PECO de aici a fost si diferenta. OMW-ul si Rompetrolul stiu ca vin cu ele gata aditivate de la rafinarie.  

 

De ar ajunge si in rezervor ceea ce scrie la pompa, ce bine ar fi. Mai ales la Luk se fac cele mai multe magarii. Tatal unui prieten a alimentat masina de servici numai cu Luk de 50. 200k km si masina merge fara probleme. Asta pentru ca de alimentat alimentau numai la un peco luk sigur. Deci motorina lor nu are probleme.

 

Un prieten are un PECO numit speed oil in Buzau. Carburantii sunt Luk iar toate masinile lui merg cu motorina sau benzina de Luk. 0 probleme pentru ca nu baga apa in carburant iar rezervoarele sunt curatate periodic.

Modificat de Kspic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă rog să menţineţi discuţia ontopic. Despre 2T şi aditivi sunt discuţii separate pe această arie sau pe cea de TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Ati alimentat de la benzinarii le start?ce părere aveți?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Rompetrol din Republica Moldova alimentează cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca au clientii lor!

Ce rost are postul tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am mers de la Alba Iulia la Piatra Neamt. Am ramas uimit de diferentele de pret la motorina. Motorina Petrom era 5,12 la Tg Mures, la Bicaz era 4,80. Toate Petrom, sortimentul ieftin. Ma intreb care sunt ratiunile prin care se stabilesc preturile. La Aiud, de exemplu, motorina este mai scumpa decat in Alba Iulia sau Cluj. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul e stabilit de costuri, cerere si oferta

pretul difera in functie de cat de usor e de alimentat acea statie, distanta parcursa de la rafinarie, sosele, consum, numarul de statii concurente, cat clienti sunt, etc

astea sunt principiile economiei libere de piata

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu alimentez regulat de la rompetrol Moldova cu efix diesel, in afara faptului ca e mult mai ieftina (3,3 lei pe litru) alta diferenta nu e fata de motorina efix din ro. 

Pentru cei care locuiesc langa granita cu Moldova, recomand.

Modificat de cornel4575
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta întrebam şi eu mai sus, alimentez de două ori pe lună cu Efix 55 de la Rompetrol din Republica Moldova, e 3,5 lei litrul, nu am avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am alimentat de la Rompetrol Moldova si de la Lukoil Moldova atat cu motorina cea mai ieftina cat si cu cea premium de mai multe ori si nu a avut nimic. ( la Rompetrol sortimentul cel mai ieftin era ''Super Diesel Euro 5'' ... iar cel premium era Efix :) )

Modificat de ClauR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Giurgiulesti (langa Galati) efix s55 nu este in oferta, au doar super diesel euro5 (mai ieftina) si efix diesel.

Modificat de cornel4575
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PETROM cu cea extra parca trage mai bn masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Giurgiulesti (langa Galati) efix s55 nu este in oferta, au doar super diesel euro5 (mai ieftina) si efix diesel.

Lângă vama Albiţa(Iaşi spre Huşi) au Efix 55 plus cele menţionate de tine.

Screenshot_2015_12_04_15_45_29.png

Modificat de BogdaneI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Motorina Petrom aditivata cu aditiv special de iarna, se consuma mai repede? Parca asa vad la rezervor de vreo luna fe zile. Intreb pt.ca e prima mea masina diesel si nu stiu f.multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!