Jump to content

O problema...ce e de facut?


8UBU
 Share

Postare recomandată

Dupa cum spune si titlul topicului am o problema...Mi se blocheaza volanul pentru o fractiune in momentul virarii spre dreapta...

Care sa fie problema ?(daca ma puteti ajuta cu ceva idei?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caseta de directie? vezi lichidul de servo asta daca ai servo... eu asa pateam la un audi... pierdea lichid si in unele momente volanul se bloca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caseta de directie? vezi lichidul de servo asta daca ai servo... eu asa pateam la un audi... pierdea lichid si in unele momente volanul se bloca....

Am uitat sa precizez ca nu am servo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volanul se poate bloca din 2 motive, zic eu:

- sa existe o defectiune la sistemul de blocaj de la contact (mai putin probabil, ar aparea tot timpul nu numai la virajele la dreapta)

- o defectiune la sistemul de directie. Poate sa fie ceva agatat de una din barele de directie sau sa ai bieletele blocate. Ar fi bine sa verifici toata treaba asta cu masina suspendata pe un elevator, chiar daca fortele respective nu sunt asa mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spune si titlul topicului am o problema...Mi se blocheaza volanul pentru o fractiune in momentul virarii spre dreapta...

Care sa fie problema ?(daca ma puteti ajuta cu ceva idei?)

da si tu mai multe detalii..... are tendinta de bolcare la fiecare rotatie a volanului (problema pe pinionul cremalierei), daca mereu tinde sa blocheze in acelasi loc (poate fi o problema pe axul cremalierei).....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Burdufuri sparte, verifica, apa mizerie si alte impuritati, duc la astfel de fenomene, daca ai noroc si nu a prins jocuri, indicat ar fi demontat de pe masina desfacuta , curatata unsa bine, burdufuri noi, daca prezinta uzura avansata schimbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe elevator, cu levierul in mana, ai sa iti dai seama singur....care e cauza :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine cand virez volanul dreapta maxim se aude ca o pocnitura .... dar merge nu se blocheaza ..... asta ce poate sa fie ?

am pus`o pe elevator si nu mi`am dat seama!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si tu mai multe detalii..... are tendinta de bolcare la fiecare rotatie a volanului (problema pe pinionul cremalierei), daca mereu tinde sa blocheze in acelasi loc (poate fi o problema pe axul cremalierei).....

Nu se blocheaza de fiecare data...dar cand o face e tot timpul in acelasi loc(doar la prima rotatie)(...la fara 10)...si doar pentru o fractiune,dupa care isi da drumu.

Va multumesc pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa-ti dai seama dupa modul in care se blocheaza (simti pe volan) daca e sus la volan si e dus butucul (agata) sau se simte din coloana/caseta directie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e vorba doar de prima rotatie, atunci cred ca ar trebui cautat la partea de langa caseta de directie. Sub masina te-ai bagat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am aceiasi problema....cand rotesc volanul la stanga..mi se blocheaza asa de tare volanu.....incat de multe ori ma opresc total si abia il aduc inapoi...ce ar putea sa fie? tin sa precizez ca am servo....nu de mult am schimbat bielete, tampoanele de la amortizoare, rulmenti, pivoti...si cam atat...mi s-a zis ca mi crapata caseta de directie.....de la aia sa fie baiu? sa se blocheze chiar in halu asta? :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!