Jump to content

Lumini interioare


f@ne_tm
 Share

Postare recomandată

Da...cred ca nu la toate blocurile de lumini...cine stie? si eu tot cu acetona si cu betisoare de urechi am dat dar s-a luat cu tot cu semnul de la stopul de ceata :)) a trebuit "astupat" ca facusem o bulina acolo. Asta e. Depinde si de noroc.

Modificat de phun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da si la mine era cat pe ce sa le stric, apoi am fost fff atent si a iesit

nu mah ajuta aparatul si poza dar in realitate arata bine

post-51130-0-41524100-1291040139_thumb.j

Modificat de SAurelian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt sigur ca sunt offtopic phun dar ajungi la vb mea multi avem 2 maini stangi si desi dorim sa facem ceva special si frumos mai rau stricam :( si cheltuim mai multi bani decat daca le-am duce la un profi :) ( Cat poate cere un electronist pt 4 leduri ?? :) intelegi ideea dragu meu coleg phun ?

EDIT : si eu la fel am patit , tind sa cred ca sunt mai multe variante al acestui bloc de lumini , (si sincer am stricat 2 nu 1 cand se sterge iese si pe partea cealalta )la mine nu a iesit cu multe dar nah ma uit citesc vad la colegu care a fost mai atent si mai documentat si imi zic de ce sa nu fac si eu :)) , intradevar in acest forum am invatat ff multe chesti utile , prb e la noi ca nu stim unde sa punem frana

DA DA DA DA sunt vinovat suport consecintele , seara buna si spor la modificat

Modificat de Changeme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa lupte seculare am reusit sa schimb si eu becurile de iluminare a cadranelor, alea 2 de sus. problema a fost ca la magazin nu aveau becuri de 2W nici nu auzisera de ele asa ca am luat de 1.2W. Aveti grija ca sunt de doua feluri, cu contacte duble, cu aripioare si fara. Va trebuie cele cu aripioare.

De dat jos e aproximativ usor, dati jos cu o surubelnita plata partea de indicatoare abs, airbag, apoi impingeti siguranta la blogul de lumini, il scoateti. In partea dreapta scoateti butoanele de la caldura in scaune tot cu surubelnita, apoi aveti acces la suruburi. Scoateti suruburile si extrageti masca de plastic pe deasupra volanului.

Aveti apoi acces la alte 2 suruburi care fixeaza cadranele, le scoateti. De preferat sa aveti o surubelnita magnetizata sa nu pierdeti suruburile prin bord.

Trageti ansamblul cadrane cu grija, din partea de sus. Il inclinati cat sa aveti acces la becuri. Scoateti becurile prin rasucire si le inlocuiti. Puneti contactul sa fiti siguri ca functioneaza, apoi procedati in ordine inversa sa le montati.

Timp de lucru: o jumatate de ora cu tot cu cafea.

Intrebare totusi: cum se desface ansamblul de indicatoare abs airbag? Am un bec ars, cel de abs, dar nu stiu cum se desface chestia aia ca sa-l inlocuiesc.

Multumesc,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am facut si eu luminile din interior o parte mai urmeaza sa fac la consola centrala

am facut si bordu cu 3 leduri verzi a iesit foarte bine lumina bate pana jos

sa folosit led de 8mm de flux luminos

am si eu o intrebare

stie cineva cum se poate recalibra turometru si vitezometru?

post-35705-0-04235400-1291461816_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da frate, omu' pana nu se frige singur nu crede ca nu poate face si el un lucru. Asta e, am incercat sa-l fac, nu a iesit cum vroiam eu dar NU L-AM STRICAT. E o diferenta. M-a dus capul sa repar buba aia produsa de se vedea ca dracu' semnul de la stopul ceata dar am pus o bucata de izolier si l-am astupat de tot. Asta e. Asa cred si eu, ca unele merg facute altele nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat cineva sa faca ca atunci cand deschizi masina din telecomanda sa se aptinda si plafonera,am un prieten cu un BMW si are aceasta optiune,ma gandesc ca nu e gereu,cu un releu legat la un fir care da semnalul luminos de la inchidere plus o dioda iar contacrele de la releu legata la intrerupatorul din stalpul de la portiera(asta ar merge doar la cei care dupa ce inchid portiera, plafoniera ramane aprinsa inca cateva secunde).Voi incerca cand va fi mai cald sa vad daca merge,astept si parerile voastre.

Cred ca nu s-a mai discutat,am cautat dar nu am gasit nimic.

Modificat de mihai_mihai
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu facuta chestia asta cu un releu, nu mai stiu ce pini am folosit de la releu ca iti faceam o schema. Din ce imi aduc aminte..releul este legat la semnalul de deschidere a usii, si apoi trimite - pe firul intrerupatorului din usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Cristi Sacalul

Salut,

Vreau sa imi schim luminile interioare de la manerul usilor, de la butoanle ( pentru geamurile spate) care se afla sub aeroterma, si iluminatul de la butoanele de la aeroterma.Mai trebuie adaugate rezistente sau se inlocuieste pur si simplu ledul?

La plafon ce tip de becuri pot sa pun ca verau sa fie albe?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da si la mine era cat pe ce sa le stric, apoi am fost fff atent si a iesit

nu mah ajuta aparatul si poza dar in realitate arata bine

Cate leduri ai pus la blocu de lumini?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la plafon am eu cum sunt cele in poze. nu mai stiu de unde le-am luat dar se gasesc la aproape toate magazinele de accesorii auto.

au lumina alb rece...am avut si albastre dar nu vezi nimic

post-82245-0-18432100-1294586403_thumb.j

post-82245-0-67697600-1294586409_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Vreau sa imi schim luminile interioare de la manerul usilor, de la butoanle ( pentru geamurile spate) care se afla sub aeroterma, si iluminatul de la butoanele de la aeroterma.Mai trebuie adaugate rezistente sau se inlocuieste pur si simplu ledul?

La plafon ce tip de becuri pot sa pun ca verau sa fie albe?

Multumesc

Uite aici iti arata amanuntit cum se face: http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fck222s.bithal.de%2Fck222web%2Fumfenstermi.htm pentru butoanele de la geamurile spate iar aici pentru butoanele de la aeroterma: http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fck222s.bithal.de%2Fck222web%2Fumheizung.htm Succes! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sal eu am un golf 3 in 2 usi si ma gandeam, sa pun si in spate in plafon 2 becuri a mai pus cineva?Vreau sa fac legaturile la plafoniera ;)merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sall azi am luat ,niste lampi de plafon :)amandoua 5 lei am dat am muncit ceva dar a iesit :icon_thumright: acum e luminat bine interiorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pun si eu cateva poze cu ce am reusit sa fac in weekend mai e de lucru de reglat intensitatea la fiecare dar cred ca sunt pe drumu cel bun numia de bine

post-44049-0-95794700-1298224650_thumb.j

post-44049-0-02765500-1298224684_thumb.j

post-44049-0-38118400-1298224693_thumb.j

post-44049-0-95934200-1298224841_thumb.j

post-44049-0-42311400-1298224877_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.am si eu o problema si nu ii dau de cap.ieri dupa o frana brusca am vazut ca nu imi mai merge casetofonu si nici luminile di interiorul masini.ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sigurantele poate tia facut un scurt pe undeva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pentru Tracto suportul de casete iluminat.

post-34746-0-75992500-1303151420_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru poza Florentin.

Mi-am "iluminat" si eu suportul de casete :)

Tu l-ai avut din fabrica asa ?

post-10002-0-72987500-1303154138_thumb.j

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tracto imi place cam a iesit suportul de casetofon

Modificat de Gabi33
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa a fost din fabrica ,eu am pus alt bec ca era ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!