Jump to content

Arc rupt


valibb
 Share

Postare recomandată

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • valibb

    11

  • GABIVVX

    5

  • alexio222

    4

  • Inginerul

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut

 

Am eu 2 arcuri originale, de spate,  pt ALH daca te intereseaza !

 

Stima

Modificat de UWE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat arcuri si telescoape dupa specificatiile masinii, ma refeream la tipul suspensiei ca e normala.

nu stiu ce sa zic de arcuri sh... daca tot umblu as fi pus nou. tot variant ai? ce culoare au bulinele de pe arcuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am avut si eu "placerea" sa gasesc o bucata din arcul fata stanga, rupt. Este rupt in partea de jos, aproximativ 10 cm din el. Masina nu imi pare a fi lasata foarte mult pe acea parte (nu foarte mult, putin ). Intrebarea este, are ceva daca mai circul cu ea asa ? Am bagat mana la acea oala si arcul sta bine acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adrian ortelecan

Acum vreo 2 ani am avut neplacutul eveniment de a da intr-o groapa si de a rupe arcul din dreapta simptomele fiind zgomote la viraje maxime. Am inlocuit arcul doar unul din pacate, ca asa a zis nenea mecanicul ca e ok si a fost ok. Vizibil masina arata ok nu erau diferente la inclinatia masinii stanga cu dreapta, problemele aparand mai tarziu cand nu reusea nici un service de reglaje directii sa regleze volanul si directia  in asa fel incat in momentul cand masina merge drept volanul sa fie centrat e vreo diferenta de 2 grade aprox. Nu uzeaza cauciucuri directia e ok dar e foarte enervant volanul ala necentrat.

Sfatul meu la probleme de genul este sa inlocuiti ambele arcuri evitati probleme pe viitor.

 

Cheers :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un sfat bun, asa am sa procedez. Deocamdata, mai merg cu ea asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
cristianionut

Ma poate ajuta cineva cu o marca de producator de arcuri de calitate? Vreau ceva normal, ca de la o vreme e cam barca.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca KYB si daca e "barca" deja te poti gindi si la amortizoare abea atunci ai sa vezi diferenta

Modificat de rayn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Cam pe acolo ma gandeam si eu.Amortizoarele au doi ani dar si un rulaj de circa 60 000 de km, deci trebuie verificat.Precizez ca este barca in in curbe (de la arcuri) dar nu are tangaj (amortizorul isi face treaba).Practic in curbe si la frana masina se lasa doar o data.Mai dus par arcurile fata.

Multumesc de sugestie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mad sau cs sunt ok dar nu de curse

monroe sunt bune tin si la greutate mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam pe acolo ma gandeam si eu.Amortizoarele au doi ani dar si un rulaj de circa 60 000 de km, deci trebuie verificat.Precizez ca este barca in in curbe (de la arcuri) dar nu are tangaj (amortizorul isi face treaba).Practic in curbe si la frana masina se lasa doar o data.Mai dus par arcurile fata.

Multumesc de sugestie.

Pe sit-ul kyb recomanda schimbarea lor la 4 ani sau 60000km- off topic-parca vazusem aici pe site ca unii posesori si-au reconditionat amortizoarele la un atelier pe linga bucuresti(com rosu) si au fost multumiti.Ti le face cum vrei moi/oem/dure/sport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!