Jump to content

Praguri si ornamente aripi


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Imi spune si mie cineva cum ne putem feri de rugina ce poate aparea sub praguri si sub ornamentele la aripi?

Se poate folosi vreun silicon sau altceva pt etansare sau e o problema de nerezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine cand ma pus arcade am umplut intai arcadele cu vaselina (1tub pt fiecaree arcada) dupa ce in rpealabil am uns cat am putut de bine pasajele de la aripi cu vaselina .... apoi am pus arcadele, am sters surplusul de vaselina si e OK. La bandouri am folosit silicon medicinal (din ala care se lipesc chiuve3te de perete :P :( :D ) si nu sta apa neam.

Acu sa vedem ce mai spun si altii .........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu exista zgarieturi pe vopsea ca sa ajunga apa la tabla sub bandou nu are de ce sa rugineasca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi vioe sa ma indoiesc de treaba cu zgarieturile "deja existente"....atata timp cat problema generala si este intalnita la toate masinile cu bandouri, platicuri, ornamente...inevitabil ajunge noroiul acolo care "dospeste"....si de la socourile de miscare poate abrazeaza cum zici tu vopseaua...si apoi apare rugina.

partea cu vaselina este o solutie care daca o repeti la perioade determinate poate sa te scape de aceste dureri de cap

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum ii faza cu vaselina, daca se incalzeste vara...nu curge? :frigbaitata: Eu am vaz. Golf2 de 16-17 ani cu bandouri, vopsea orig. si fara rugina. Intr-un fel insa are dreptate si cypor, dar eu zic k daca iti faci k lumea masina, 10 ani tre` sa tina..zic eu.

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista vaselina care rezista la temperaturi mari fara sa curga, cu toate ca este foarte adevarat ca daca sunt bine facute ...trebuie sa tina multi ani. Personal am avut una de 17 ani si eram al doilea proprietar dupa neamtz...in carte nu a avut nimic trecut de accident sau reparatii de tabla sa fi zis ca e refacuta sau ceva...si 3 din 4 arcade erau cu rugina dintre care unul irecuperabil, trebuia inlocuit cu reper. Deci tind sa cred ca e foarte relativa situatia si conteaza foarte mult unde sta masina, si cat de repede sa usca zona respectiva.

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci se pare ca singua solutie ar fi vaselina in interior si spre exterior eventual un stat de silicon .... sa nu permita mizeriei si umezelii sa se infiltreze asa usor...

Recomandati vreun silicon anume...care sa nu atace vopseaua?...sa pot folosi de exemplu ceva mai comun..ma gandeam la cel pt acvarii care lipeste cat de cat si plastic...

Multzam frumos

Modificat de knox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o alta metoda, preventiv, am bagat ulei in praguri, dupa care am bagat cate un tub de spuma poliuretanica, de fiecare parte >>>> Rezultat, dupa 8 ani la un passat si dupa 2 ani la un golf, nu am nici o problema cu rugina..... Multa bafta tuturor :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar azi am bagat si eu ulei in praguri.nu de alta, dar am facut schimbul de oloi.si nu am avut unde sa "arunc" uleiul vechi.si in portiere am bagat + haion + in spate la portbagaj.

eu dupa 3 ani ... de cand am masina antifonata.. nu am urme de rugina.doar unde am frecato eu pe dedesubt.dar au fost retusate zgarieturile.

recomand uleiul in praguri + portiere !!!

Modificat de dubmaniacks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK...praguri si usi am inteles...dar ornamente?/.....

Silicon nu prea as vrea sa iau ca am inteles ca are tendinta de a ataca vopseaua...pt ca din cate stiu eu el e acid si nu se usuca ci polimerizeaza....bau bau ... bla bla...

Cred ca voi incerca sa pun ornamentele de la arcele aricpilor folosint banda dubluadeziva...maine ca azi e prea tarziu :(

Daca are cineva alta sugestie e binevenite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omule , care ornamente? te referi la arcade?sau la bandouri? LA bandouri daca e vopsita bine , nu are absolut nici o treaba.

La arcade DACA esti 100% ca o sa tii masina cu arcade , atunci da cu antifon pe aripa,cum am facut si eu.Si crede-ma ca e de effect.Nu te caci pe tine,ca oare cand iese rugina , etc.Dai pe aripa pana cand acopera arcada cu antifon.Iar la gaura de la surub... faci asa.Dai gaura , fixezi bine arcada , le dai jos , pui deruginol in gaura de la surub , pui antifon , pui arcada sus , si cand sa insurubezi surubul , bagi surubu in antifon.Eu metoda asta am facut-o.Si crede-ma ca nici "gram" de rugina.

happy?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te uiti la topicul cu masina mea ai sa vezi cateva idei. le repet aici:

- pentru interioare cu cavitati (praguri, usi) exista spray cu continut de ceara. rezista la temperaturi mari, nu se ia decat mecanic sau cu benzina. cauta la loctite

- pentru podea in interior exista spray cu bitum. asta are rolul de antifonare si este si anticoroziv. sigurul defect: in strat mai gros el va crapa, nu e rigid

- pentru podea, praguri exterior si podea interior: mastic pensulabil. Este o solutie argintie la cutie metalica (ca si vopselele). Dupa aplicare se intareste si devine cauciucat. Parerea mea este ca s-ar putea aplica si sub overfendere sau ornamente, dar nu vei mai putea sa le dai jos.

bafta

Modificat de sza_bee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te uiti la topicul cu masina mea ai sa vezi cateva idei. le repet aici:

- pentru interioare cu cavitati (praguri, usi) exista spray cu continut de ceara. rezista la temperaturi mari, nu se ia decat mecanic sau cu benzina. cauta la loctite

- pentru podea in interior exista spray cu bitum. asta are rolul de antifonare si este si anticoroziv. sigurul defect: in strat mai gros el va crapa, nu e rigid

- pentru podea, praguri exterior si podea interior: mastic pensulabil. Este o solutie argintie la cutie metalica (ca si vopselele). Dupa aplicare se intareste si devine cauciucat. Parerea mea este ca s-ar putea aplica si sub overfendere sau ornamente, dar nu vei mai putea sa le dai jos.

bafta

:( :icon_thumright: :icon_thumright: . Asa se face!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te uiti la topicul cu masina mea ai sa vezi cateva idei. le repet aici:

- pentru interioare cu cavitati (praguri, usi) exista spray cu continut de ceara. rezista la temperaturi mari, nu se ia decat mecanic sau cu benzina. cauta la loctite

- pentru podea in interior exista spray cu bitum. asta are rolul de antifonare si este si anticoroziv. sigurul defect: in strat mai gros el va crapa, nu e rigid

- pentru podea, praguri exterior si podea interior: mastic pensulabil. Este o solutie argintie la cutie metalica (ca si vopselele). Dupa aplicare se intareste si devine cauciucat. Parerea mea este ca s-ar putea aplica si sub overfendere sau ornamente, dar nu vei mai putea sa le dai jos.

bafta

interesanta ideea, cred ca ma apuc si eu in primavara de facut chestii de genul asta (praguri, usi...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ zib3r....la arcade ma refeream....multumesc de sugestii...pe cat posibil am sa incerc sa fac cum mi-ai recomandat

@ toti...multzam frumos...sper sa reusesc azi sa fac ceva...incerc sa revin mai tarziu cu poze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze nu prea am apucat sa fac...cu toate ca a fost o zi insorita a fost totusi frig...

Am folosit pt prindere cauri deja existente in caroserie...pt a fixa mai bine am folosit si banda dubluadeziva speciala pt exterior masini si am pus vasilina pe interior cu o pensula pe toata lungimea arcelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaselina topita, intinsa cu o pensula (pui vaselina intr-o cutie de metal, eu am folosit o cutie de cafea solubila<ness>, o incalzesti la o flacara, sa nu crezi ca trebuie sa o fierbi sau cine stie ce...apoi se va aplica ff usor cu o pensula). Am auzit doar, repet...auzit...k dupa cativa ani, vopseaua de dedesubt se `umfla` + ca isi va schimba culoarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

cu ce recomandati sa se lipeasca arcadele? banda dublu adeziva e ok?

cine poate sa imi recomande si mie o banda dublu adeziva de calitate...va rog frumos....eu am gasit de la bison..e ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

armando_16v

:blink: :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vroiam sa vad parerile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU nu le-am lipit....doar in nituri le-am prins si stau foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

armando_16v

cu nituri e cea mai buna varianta . stau gantz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu o sa fie problema cu apa si noroiu dintre arcada si aripa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!