Jump to content

Fete de usa Passat


b97dmt
 Share

Postare recomandată

later edit-nu au stiu sa iti spuna ce fel de piele din ce punct de vedere????ca nu inteleg.exista doar un singur fel de piele(piele-piele normala nu intoarsa),singura diferenta fiind culoarea.neagra,bej sau gri.nu mai tin minte exact,a ta parca avea interiorul negru nu?sau gri? :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Nu cunosc difrentele intre diferitele tipuri de piele (piele , piele sintetica , etc ) . Am fost la ei cu 2 serii de caroserii si in programul lor , nu apareau ce tip de piele/imitatie este pe respectiva masina . La mine culoarea e negru ! Nu stiu cred ca am avut eu ghinion cu vanzatorul de la piese de la PBV1. :D

Din ce am vazut eu pe calculatorul lor , cred ca programul se cheama Etka , daca nu ma insel ,sunt mai multe tipuri de piele si cei mai important diferente foarte mari de pret . De ex : eu am dat comanda pt piele sintetica , aprox 1100 ron /buc dar mai exista tot pe negru si alt tip de piele la 1800 ron/buc , o fata de usa imbracata in material textil undeva la 700-800 ron/buc ;)

Si mai dureaza si pana o aduce ( am comandat doar o singura bucata , daca nu-mi place cum arata o returnez si pierd vreo 25% din avans care a fost 500 ron) , o luna , doua :D ca astea s-ar face la comanda .

Kelu daca poti sa-mi dai si mie o serie de caroserie sa incerc la Porsche Nord , poate aia stiu mai bine ca la Porsche Vest.

Si clipsuri am cumparat de la Volksman , am vreo 20 bucati :biggrin:

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi dau si eu o parere,sper sa nu se supere nimeni:decat sa dai 4000 ron pe toate fetele alea de ce nu ai cautat pe la dezmembrari?

gasesti interior de piele cu 400-500 euro complet.depinde si de gusturile omului dar nici masina nu o tii o viata si banii astia nu-i mai recuperezi...sau chiar daca o tii o viata tot nu cred ca merita sa investesti atatia bani in ea.ma repet nu vreau sa supar pe nimeni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si s-a produs minunea ! Am primit fetele de usa si cu bunavointa lui Razvan (Kelu) s-au si montat pe masina. :D

Rezultatul e peste asteptari, parca au fost asa mereu. Multumesc Razvan si sa stii ca inca caut greierasi da nu-i gasesc domnule ! O sa pun si poze cat de curand :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cu avansul dat ?

Spune-ne cat te-au costat de unde....etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fetele le-am comandat la PBV1 , pretul final a fost 3000 ron cu ceva discount ca aveau mici defecte , au venit in aproximativ 3 saptamani , sunt din piele ecologica si nu au cusatura ca cele din piele. Culoarea este neagra , si au avut clipsurile incluse. :wub:

Pe panoul dreapta fata aveau o mica cuta de la transport pe care am acoperit-o cu o emblema.

Pt simetrie am montat una si pe stanga fata. Cost emblema "S-line" aprox 90 ron la PBV2.

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e clar ca se pot comanda altele la reprezentanta. Multumim b97dmt pt detalii. Intrebarea maxima e daca cineva le poate imbraca in piele sau imitatie la un pret mai decent, sau chiar in ceva textila originala sau la fel? Asta cred ca chiar ne-ar interesa pe cei mai multi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze. Multumiri Kelu !

Gasisem o firma , care le imbraca in piele , pretul pt toate 4 fiind undeva la 1000 ron, timpul de lucru dat de ei fiind 4 ore, undeva in Bucuresti (detalii pe PM) .Dar parerea mea e ca nu au cum sa le prinda cum au fost din fabrica , ma refer la partea textila respectiv piele, din aceasta cauza am preferat originale . Sunt niste picioruse de plastic foarte fragile , care daca sunt desfacute vor crea numai probleme ulterior.

Oricum ma gandesc sa le scot la vanzare pe cele din textil. :(

post-4558-1238259794_thumb.jpg

post-4558-1238259843_thumb.jpg

post-4558-1238259866_thumb.jpg

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci pentru aprecieri.placerea a fost de partea mea.a iesit intr-adevar extraordinar si interiorul a capatat un plus de eleganta.oameni ca tine mai rar,care sa aiba grija de masinile lor si sa puna suflet in fiecare detaliu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
  • 2 months later...

Dupa ce am vazut cu ochii mei un E klasse cu tapiteria de pe scaune si usi schimbate cu piele, urmeaza sa schimb si eu plush-ul de pe usi cu piele. Omul mi-a garantat ca nu scartaie nimic dupa montaj. Clemele se lipesc iar la loc fara probleme.

Singura problema e ca meseriasul respectiv nu are piele de nuanta gri deschis, precum interiorul meu. Cand o sa gasesc, primul lucru e sa fac operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Pai si ai vorbit ceva de pret? Cam cat ar duce toata operatiunea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cunostinta mai veche. Cu reducere 50% ies cam in 200-250 de lei cu tot cu materiale. :)

Doar ca i le demontez eu de pe usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La banii astia mai pana ca as veni si eu pana la Zalau. Oricum asteptam sa vedem cum iti ies tie. Si la ce tuica aveti voi acolo, merita drumul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar exista curier... :cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Face si curierul chesti de-astea? :question:

ON: Pai la banii astia, cantand pe "cunostiinta" lui Cosmin, facem o coloana si mergem pana acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut cosmin,

ma poti ajuta si pe mine cu vreun topic sau schema de demontare fete usi passat b5?

vreau sa imbrac fetele dar doar bucataile centrale unde sunt manerele

Multumesc si daca exista deja ceva si nu am vaxut eu..scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postasem eu niste poze aici.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

colegii, se poate face ceva cu fetele de usi plushate la care li se desprinde materialul? am patit la o fata de usa stanga spate si as vrea sa stiu daca sa dau 100 lei pe una de la dezmembari sau pot sa remediez singur problema?

post-63975-0-03183800-1331066349_thumb.j

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea ai ce sa-i faci in banii aia si sa fie si ok. Mai bine cumperi una in stare buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

pt cei pretentiosi uitati varianta dezmembrari este foarte greu sa gasesti toate 4 fetele impecabile , mai ales piele crem cum voiam eu ,,,,,,,eu miam comandat asta , material special tapiterie crem model cusaturi romb......in weekend ma apuc de lucru 

 

2u6eg02.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am terminat fetele pe fata , au iest bine zic eu , problema la usile noastre este acea parte ovala , suportul pe care vine textilul , este curbata in special cea de pe partea soferului si este foarte greu sa intinzi materialul in asa fel incat sa iti iasa perfect.....mai ales in cazul unui material cu burete laminat cum este al meu .......costul pt toate usile 180 material +curier 20+prenadez 1litru 15 lei = 215 lei + multa bere ..........

 

qxjgn8.jpg

 

n2jrjq.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca e cea mai inspirata alegere pielea asta cu romburi pentru ca nu e suficient de elastic si in unele zone se cuteaza ori se umfla inutil. Dar probabil tot e mai bine decat ce ai avut. Iar daca ai avut piele si inainte, probabil multe variante nu ai.

Exista si material textil pentru tapiterii, identic cu originalul (varianta stofa cu burete) si e foarte elastic. Eu am retapitat un plafon si a iesit superb. Dupa 4 ani si acum sta perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ai lipit piciorusele la loc, ai rupt vrunul???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin-- da , ar fi fost ideal sa fi fost mai elastic materialul , oricat m-am chinuit nu l-am putut intinde perfect....eu am interiorul piele crem si mi-a fost absolut imposibil sa gasesc fetele de usi in stare buna, in cel mai bun caz l-am gasit dezlipit , tocit la muchii, ars cu tigara etc etc......fata de ce aveam inainte e lux , se decojise .arata groaznic....alternativa ar fi fost atelier specializat tapiterie ,unde mi s-a cerut 350 e pt toate 4 fetele de usi.

mariuscbn- cu multa grija si migaleala ....nu e greu , doar sa ai rabdare

Modificat de edypro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!