Jump to content

Fete de usa Passat


b97dmt
 Share

Postare recomandată

Salut ! De ceva vreme ma gandesc sa-mi schimb fetele de usi , eu le am cu textil , cu unele cu piele.Am idee cat ma costa toate 4 , originale la reprezentanta dar mai exista si varianta sa le imbrac pe cele existente in piele la o firma de profil.

Financiar ies mai ieftin daca le imbrac pe cele de pe masina.

Dar ma gandesc la dezavantaje. Daca vor fi zgariate , daca dupa aceea o sa aud tot soiul de zgomote , daca ....

Ma gandeam sa iau originale si sa gasesc pe cineva pt a demonta de pe cele vechi , butoane , fire etc si sa le trec pe cele noi. Cele noi vin doar cu plasticul si cu piele , in rest nu mai au nimic.

Nu stiu ce sa fac . Clanta , comanda de la geamuri , lampa se demonteaza/monteaza greu. Pe spate trebuie sa demonez si difuzoarele de inalte care sunt aftermarket si sunt lipite pe fata de usa.Ceva sfaturi de la cineva care se pricepe ???Care ar fi avantajele /dezavantajele ?

Modificat de c o s m i n
Editare titlu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sant mai usor de intretinut dar trebuie mai multa atentie la ele sa nu le zgarii,ca aspect nu are rost intrebarea,sant frumoase din piele,pe scaune insa iarna e rece pana simti incalzirea din ele,iar vara imi doresc un frigider cand ma pun in ea.Eu anual de 3-4 ori ii dau crema (leder plfege lotion) nu e ieftin dar nu am ce face ,daca vreau sa il pastrez in stare buna ,pielea necesita intretinere altfel se duce pe ..... . Concluzia este ca ii foarte misto ,dar pana nu ai nu stii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat costa fetele de usi la reprezentanta, dar poti incerca sa le cumperi si de pe e-bay. E drept de obicei gasesti interioare complete, dar cine stie, poate ai noroc si gasesti numai fetele de usi.

Incearca aici un [url="http://cgi.ebay.de/VW-Passat-LEDER-TURPAPPEN-in-Sonnenbeige_W0QQitemZ280311412070QQcmdZViewItemQQptZAutoteile_Zubeh

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezenanta , am intrebat ieri 1000 ron buc :Driver: .Eu vreau sa stiu dezavantajele/avantajele ,montat/demontat ,echipat/dezechipat fetele de usa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sfatul meu este sa iti cumperi second hand tot interiorul sau numai fetele de usi. spun asta pentru ca ce iti doresti tu este realizabil, insa rezultatele nu vor fi pe masura. am desfacut destule usi de passat si stiu ce este acolo. elementul pe care tu vrei sa-l inlocuiesti este prins pe restul fetei de usa prin niste urechi de plastic topite ulterior peste fata de usa. de demontat bucata aceea reusesti foarte usor. insa solutii ca tu sa o prinzi la loc nu prea exista. risti ulterior ca la primul cot sa iti intre cu totul bucata in fata de usa. de capitonat poate fi capitonata in orice fel si chip de un meserias, insa fixatul nu iti va reusi. atasez si o fotografie, nu pea elocventa, dar iti faci o idee

post-11532-1234540367_thumb.jpg

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te hotaresti sa dai 4000ron pe 4 fete de use mai bine ascultal pe colegul anterior si cauta pe e bay la 1000eu cred ca gasesti tot setul cu scaune cu tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ar interesasi pe mine tot setul. mai nasol e cu transportul..ca nu prea trimit in romania si daca gasesti sa trimita te rupe transportul.e bine daca ai pe cineva care sa ti le aduca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la opinia lui Kelu. Se pot schimba, dar chestiile alea de plastic, un fel de seminituri care se topesc pentru a le fixa, trebuie foaaarte multă grijă cand le pui la loc, să nu te trezeşti că-ţi pică

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu vreau sa fac acelasi lucru ca tine, propietarul dinaintea mea era un fumator inrait si tapiseria mea de pe portiera stanga fata prezinta urme de arsuri si de aceea as vrea sa ii pun ma gandesc o piele intoarsa moale si un pic de grena ca si culoare, pt ca am masina rosie. Si la problema pe care o ridica si prietenul Kelu trebuie intradevar sa gasesc o modalitate de a face lipitura cel putin la fel, am vazut fete de usi demontate si refacute la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu vorbesti cu un tapiter sa iti imbrace fetele de usi?

a mea are piele de fabrica, vrei doar bucata aia sa o imbraci sau toata fata de usa?

post-18438-1234599216_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Vreau sa inlocuiesc doar parte de textil nu toata fata. @Kelu chiar cu tine vroiam sa iau legatura , sa te intreb daca poti sa-mi echipezi/dezechipezi fata de usa. Am gasit o firma care ar imbraca fetele de usa , ar costa toate 4 vreo 1000-1100 ron. Dar aici e teama mea , daca imbraca fata de usa si dupa aceea ma trezesc ca nu sta fix acolo , scartie etc.Dupa aceea tot ajung sa schimb fetele de usi. Asa ca mai degraba as comanda unele noi , originale , pt inceput pt usile din fata.

Acolo pot aparea problemele.Fetele mele de usi oricum sunt impecabile si daca le scot la vanzare mai reduc din costuri

post-4558-1234622337_thumb.jpg

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am incercuit in poza , am impresia ca acolo se fixeaza bradutii.

post-4558-1234624026_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici in zona noastra baietii care aduc masini mai fac manevre de genu schimb plus diferenta,in zona voastra nu gaseti sa le dai pe ale tale sidif. bani la ei totul e de vanzare

si cred ca si tu scapi mai ieftin fara alte lucrari . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Eu sunt maniac cand vine vorba de Passatul asta.Nu vreau sa pun decat ceva , original nou, costa da asta e.Strang din dinti doua luni si le cumpar de noi , dac gasesc pe cineva sa transfere clanta , comanda de geamuri , lampa .Vreau sa va spun ca de cand am luat masina , inca mai am punga pe mocheta si tipla la portbagaj la rama cromata asa ca :D , nevasta vrea sa ma duca la un control la cap

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am crezut ca numai eu consider masina o adoua nevasta, defapt daca stau sa calculez poate este invers? :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b97dmt,ai pm si o spun si aici ca te ajut fericit.ce ai incercuit tu intr-adevar sunt clipsurile care fixeaza mare parte din fata pe portiera.dar sfatul meu este ca atunci cand iti vin fetele de usa sa treci pe la volksman si sa iei cateva clipsuri sa le punem noi..zic eu.

si va spun ca omul chiar trebuie sa se duca la PISIHIATRU :(

este maniac cu passat-ul asta.e farmacie masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ! Din pacate nu pot sa comand fetele de usi , la dealer , pt ca cei de la PBV1 , nu stiu ce tip de piele/imitatie sa comande.

Acum vin de acolo si nu stiu ce sa fac. Au gasit mai multe tipuri : de piele , diverse culori si combinatii si ce ma intereseaza pe mine , piele sintetica , asa aparea acolo la un pret de 1000 si ceva de roni/bucata.

Am doua solutii : ori cineva ma ajuta cu o serie de caroserie de la o masina care are tapiterie din piele sau imitatie , sau comand la risc , dau un avans si in caz ca nu-mi place cum arata pierd 200 ron.

Asa ca intrebarea mea este ma poate ajuta cineva cu o serie de caroserie de la un Passat 3bg , care are tapiterie de piele sau imitatie de piele la fetele de usi.Precizez ca nu vreau decat piele/imitatie nu alcantara !

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la seria aia cu VWV... bla bla?

Daca e vorba de aia iti dau eu seria... eu insa am alcantara pe scaune... dar nu vad ce are a face acest fapt cu fetele de usi, care la mine sunt de piele... banuiesc sintetica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca aceasta serie . Are tapiteria din piele neagra cu sezutul din material textil. Arata foarte bine.Pe mine m-a interesat mansonul de la schimbatorul de viteze si am facut rost de serie, este echiparea EXCLUSIV.

WVWZZZ3BZ5P012648

BAFTA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos ! As vrea sa fie piele sau piele sintetica nu piele intoarsa pe fetele de usi . Da de seria WVW.... aia am nevoie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am dat comanda la PBV1 pt o singura fata de usa , ca nu au stiut sa-mi spuna ce diferenta exista intre diferitele tipuri de piele .

Multumesc colegilor care mi-au dat poze , si serii de caroserie pt codul pieselor.

Dureaza in schimb foarte mult pana o aduc : 1 luna , 2 ,sau mai mult :icon_cry: . Au spus ca se fabrica , la comanda, nefiind pe stoc in depozitul din Germania/Austria .

Asa ca astept :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vin cu piele intoarsa fetele.si passat-ul batranului meu are la fel piele pe portiere si pe banchete doar exista piele intoarsa cu piele normala pe laterale.

nu uita de clipsuri,pentru ca nu stiu daca noua fata de usa vine si cu clipsurile puse gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clipsuri se gasesc la orice magazin de piese auto...am cumparat eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!