Jump to content

Octavia II 1.4 MPI


danilo
 Share

Postare recomandată

Oricum eu aveam intr-un fel argumente ca nu ar fi prea mari diferentele pentru ca am zis si mai sus am condus motoru de 115CP si nu ma puteam indeparta de DN1 de un Clio Symbol care are 75CP,poate "habar nu am "cum a mai zis cineva sa apas acceleratia pana la podea...eu cel putin am opinii despre acest post si nu incerc sa jignesc pe ocolite anumite persoane.

Si sper sa se termine aici discutia despre mine.

Eu zic ca isi merita banii motorul de 1.4MPI pentru banii care ii ofera.

Daca se poate pune o diferenta de bani merita motorul de 140Diesel sau cel 160 Tsi

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 325
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • danilo

    21

  • xxnelu

    16

  • Diesel

    15

  • rvacaru

    14

Top Posters In This Topic

Posted Images

Shelstock: Daca aveai argumente de ce nu le-ai spus? Eu zic sa citesti mai bine caracteristicile tehnice ale celor 2 motoare si apoi sa vii cu "argumentele" altfel pierdem timpul pe aici pe forum degeaba...

Si pentru ca am fost posesor de Clio Symbol 1.4 75 CP iar acum de Octavia II 1.6 102 CP pot sa iti spun ca desi renault-urile au motoare in general bune pe benzina, masina per ansamblu nu se compara cu Octavia. Referitor la viteza, poti sa iti spun ca desi Clio este mai usor si cu cei 75 CP poate sa "fuga" binisor, dupa 120Km/ora "oboseste", iar stabilitatea incepe sa lase de dorit, lucruri care NU se intampla nici pe departe la Octavia mea... Sincer, un Clio Symbol nu s-ar putea tine dupa mine prea mult timp :P :vaidecapulmeu:

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shellshock, eu in continuare sustin ca habar nu ai ce zici. Mai am si o Supernova Si un Logan cu acelasi motor si de cate ori s-a pus problema sa ne grabim undeva ele au ramas fara probleme in urma.

Si eu si cel care conducea una dintre ele stim meserie (respectiv ani de karting si >100k pe sosea) asa ca nici nu se pune problema sa fim habarnisti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum eu aveam intr-un fel argumente ca nu ar fi prea mari diferentele pentru ca am zis si mai sus am condus motoru de 115CP si nu ma puteam indeparta de DN1 de un Clio Symbol care are 75CP,poate "habar nu am "cum a mai zis cineva sa apas acceleratia pana la podea...eu cel putin am opinii despre acest post si nu incerc sa jignesc pe ocolite anumite persoane.

Si sper sa se termine aici discutia despre mine.

Eu zic ca isi merita banii motorul de 1.4MPI pentru banii care ii ofera.

Daca se poate pune o diferenta de bani merita motorul de 140Diesel sau cel 160 Tsi

Bafta

Inteleg ca vorbesc de pomana :) . Nu cred ca a avut cineva intentia sa te jigneasca dar, ceea ce tu numesti ARGUMENT, nu este decat o parere mai mult decat subiectiva.

Speram sa nu reiei discutia dupa atentionarea pe care am facut-o ceva mai devreme. Sorry...warning si 2 zile suspend.

Pentru ceilalti, va rog sa fiti mai atenti la exprimari...vedeti cum sunt interpretate.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conduc si eu din anul 2001 o biata Skoda Fabia 1,4 MPI de 68 CP. Abia ce am parcurs 140.000 km cu ea. Masa proprie a masinii este 1110 kg. Viteza maxima constructiva: 162 km/h. De nenumarate ori, am mers cu 160 km/k pe E85 fiindca asa imi permiteau conditiile meteo, starea drumului si mai ales.. starea masinii. Daca simteam ca se poate, de ce sa nu-i dau. Demarajul este mai mult decat multumitor, nu m-a facut niciodata sa ma simt in inferioritate. Consumul, nu are rost sa mai comentez. Motor silentios, foarte foarte bun.

Cred ca aceste detalii pot cantari in evaluarea Octaviei 1,4 MPI. Masina este mai grea cu peste 200 kg decat Fabia dar are si mai multi cai putere. Sunt convins ca cei de la VW nu erau beti atunci cand au introdus aceasta varianta de motorizare. As numi-o un "compromis onorabil".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masa Octaviei 2 cu motor de 1.4 este de 1230kg. Binenteles fara optionale asa cum si la Fabia este 1110 fara optionale.

Deci raportul CP greutate este in favoarea Octaviei in comparatia cu Fabia de 68 de CP. Nu mai mentionam si cuplul care este mai mare. Binenteles si viteza maxima este de 173km/h fata de 162 la Fabia cu motor de 68 de cai.

Eu am mers constant cu 160km/h cam 20-30km dar am renuntat din cauza consumului si a zgomotului prea mare.

La 130-140 este ok, cu conditia sa asculti muzica ceva mai tare.

Consumul mediu in 13000km este de 6.4 pe computerul de bord. Binenteles cam 80% din drumuri in afara orasului.

Modificat de xxfiles
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidius-"pot sa iti spun ca desi renault-urile au motoare in general bune pe benzina, masina per ansamblu nu se compara cu Octavia"

in ce sens nu se compara cu octavia???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

omul si-a spus o opinie. pt versus in aria versus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corecta observatia. Nu transformati acest topic in versus. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice motor este bun in functie de ce doriti de la el. Daca vreti rally va luati o cursiera. Deci, trebuie sa stiti ce vreti si in ce scop o folositi. Atentie mare la cei ce rad de motoarele 1.4 si poseda motoare foarte puternice si fac acelasi lucru ce fac si cei cu 1.4. CONSUMUL :icon_thumright:

Modificat de neutronik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovidius-"pot sa iti spun ca desi renault-urile au motoare in general bune pe benzina, masina per ansamblu nu se compara cu Octavia"

in ce sens nu se compara cu octavia???

Tu ai fost primul proprietar de 1.4MPI, si cred ca si primul care ai vandut-o... (si cred ca ai pierdut ceva la manevra asta)

Ce nu te-a multumit la ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu! E prima asta de 1.6. Nu, ideea era ca nu trebuie sa radem de cei ce au motoare mai mici. Conteaza si bugetul, dar in marea majoritate conteaza sa sti ce vrei de la masina. Am vazut ca sunt unele ironii la adresa celor cu motor mic. Sunt foarte bune toate! :D

TU cu cine vorbesti? :) r&d nu cu tine vorbea :D

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru unii bugetul inseamna foarte mult. Sa va povestesc: In prima faza am comnadat o Octavia Tur, motor de 1.6, 102 CP, insa pretul cu niste optionale m-a ajuns la 14000E. Si mi-am zis ca de ce sa-mi iau un model vechi de Octavia, cand un model de O2 ma ajunge cu Maxidot, proiectoare de ceata si telecomanda pentru inchiderea centralizata (140E, una din cele mai mari porcarii de la O2) la 14400E, insa motorizare de 1.4 MPI 16 V, 80 CP.

As minti sa spun ca nu mi-as fi dorit o motorizare mai mare, dar nu mai am de unde sa scot bani.

Familia ea e compusa din 3 membrii, eu, sotia si fetita mea de 1 anisor, asa cred ca voi fi destul de multumit de aceasta masina.

Inainte am avut un Logan de 1.4 si sincer am fost foarte multumit de ea.

:)

Parintii nostri nu au avut bani sa ne dea asa ca a trebuit sa ne descurcam singuri, si oricum voi arata mult mai bine in O2 decat in Logan. :( Oricum vom plati aceasta masina ani buni de acum incolo.

Modificat de doarmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce e porcarie inchiderea centralizata cu telecomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la telecomanda, care si cei de la logan ti-o dadeau gratis, nu ca cei de la Octavia care o au trecuta la optionale. La cati bani dai pe o masina de genu asta, ma asteptam ca o amarata de telecomanda sa fie in standard si nu optionala. Dar asta e, au mai ciupit 140E de pe mine si nu numai, ca doar majoritatea si-au luat o telecomanda.

Modificat de doarmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doarmarius...eu sunt de parere ca nu trebuie sa te justifici in fata noastra pentru alegerea facuta, cum ai gestionat si de unde ai banii...ai ales-o,s-o stapanesti sanatos si gata! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i vorba de justificare, insa acest topic a fost deschis pentru a afla unele informatii despre aceasta motorizare, si pana la urma a devenit un loc unde majoritaea spun ca aceasta motorizare este prea mica pentru O2, si ma asteptam sa citesc altceva.

Mai bine se facea un poll cu intrebarea "Cum vi se pare aceasta motorizare la O2?" :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@r&d.nu am pierdut mare lucru,totusi am mers cu ea aproape 2 ani dar era super intretinuta practic impecabila.am vandut-o deoarece 75 cp erau TOTAL INSUFICIENTI si am considerat ca nu sunt in siguranta eu si mai ales familia mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxidot, proiectoare de ceata si telecomanda pentru inchiderea centralizata

Nu te supara pe mine, dar astea nu sunt optionale pe care sa nu le mai poti monta ulterior. Nu merita sa iei pentru 2 chichite un motor net inferior.

Eu unul traiesc bine mersi fara maxidot, proiectoarele le aprind de 2 ori pe an pentru cateva minute, dar e drept, inchiderea cu cheie briceag o folosesc zilnic.

Totusi, proiectoare si chei briceag se pot pune dupa fara mare bataie de cap, motor e ceva mai imposibil. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte am avut un Logan de 1.4 si sincer am fost foarte multumit de ea.

Tocmai am vazut partea asta. Abia ce am mai cumparat si eu inca un Logan 1.4 si pot face direct comparatia cu a mea, si cu cealalta Octavia pe care am mai avut-o, 1.6 MPi.

Si rezultatul... ei bine, nu sunt comparabile. Logan scoate performante aproape de decent din 1.4 pentru ca e mult mai usoara. Si chiar si asa, mergand la feeling (adica sa obtin aceeasi senzatie de viteza/comfort din Octavia in Logan) ma uit in bord si de multe ori ma surprind ca merg cu 80 kmh. Fata de a mea, in schimb, e foarte lenesa. Ma uit in bord si vad ca dau talpa bine si am abia 30 km/h intr-a 2a. Daca ar fi sa o calc pe a mea la modul similar ajung la 70 de urgenta.

Nu mai spun ca acum 2 zile mergea tata cu masina mea si eu dupa el cu Loganu' si abia ma tineam. Si tata nu e vreun pilot, la cei 53 de ani ai lui, de fapt o mermeleste bine in majoritatea timpului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara pe mine, dar astea nu sunt optionale pe care sa nu le mai poti monta ulterior. Nu merita sa iei pentru 2 chichite un motor net inferior.
Intredevar se pot monta si ulterior, dar la un pret de aproape 10X mai mare. Si atunci, care ar fi avantajul ??? :icon_thumright:
@r&d.nu am pierdut mare lucru,totusi am mers cu ea aproape 2 ani dar era super intretinuta practic impecabila.am vandut-o deoarece 75 cp erau TOTAL INSUFICIENTI si am considerat ca nu sunt in siguranta eu si mai ales familia mea.
Nu cred ca nr de CP fac ca tu si familia ta sa fiti mai in siguranta. Chiar, din contra.Cu cati ai mai multi CP, cu atat esti mai tentat sa-i folosesti la limita.Conteaza mult mai mult modul de conducere ... Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proiectoare pana la urma poti pune aftermarket, cred ca Hella produce lucruri foarte bune. Asta daca vrei functia, nu forma.

Cheie briceag vinde cineva aici pe la ~100E parca.

Caii contribuie la siguranta prin faptul ca daca esti surprins intr-o depasire ai putere s-o termini mai repede decat planificasei, daca ai nevoie de putere sa te feresti de ceva iar la fel, etc. Plus comfortul superior la drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba ca nu poti gasi accesorii aftersale.Dar, farurile de ceata ( chiar si Hella ) te costa mult mai mult pt a le monta si a fi si functionale. Idem sta treaba si cu maxi-dot ( trebuie inlocuit tot ansamblu de ceasuri de bord ) si cu cheia briceag ( iti mai trebuie unele parti pentru computerul central ).

In concluzie, iesi muuult mai scump daca montezi unele accesorii after-sale. Eu o stiu pe proprie piele: nu mi-am comandat oglinzi electrice+incalzite atunci cand am cumparat masina, si erau doar 100 euro.Acum, chiar si cu 500 euro, NU gasesc pe nimeni care sa le monteze ... :icon_thumright:

Daca nu ai multi CP nu intri in depasiri decat atunci cand esti sigur ca ai timp/spatiu. Nimeni nu trebuie sa mearga contra-cronometru incat sa poti spune ca daca nu ajungi la destinatie la o anumita ora, atunci pierzi.

Totul este sa stii sa-ti dozezi corespunzator CP. Nici eu nu ma laud cu o herghelie prea mare de CP, dar de aici si pana a nu ma considera in siguranta este o cale foarte mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uite-asa ati ajuns la dotari optionale, stil de condus s.a. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa incetati cu discutiile off-topic. Asa cum s-a mai spus, pentru reclamatii exista topic separat. Posturile care nu erau la obiect au fost sterse.

fx_, te rog ca indiferent ce probleme ai avut in trecut, sa le lasi deoparte si sa incerci sa nu mai fi asa ironic. O astfel de atitudine nu este de loc apreciata

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!