Jump to content

Curea de distributie + intinzator ??????


Turbocip
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Golf 3 Variant CL injectie monopunct 1994

Ma poate ajuta cineva in problema schimbarii curelei de distributie si a intizatorului ?

Ceva-ceva am bunghit eu dar inca mi-e teama sa ma bag.

Oricum trebuie sa o schimb cam peste 1500-2000 Km.

Daca stie cineva v-as ruga sa-mi dati un raspuns detaliat

Am cautat in forum si nu am gasit nici un subiect despre asta .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Ca si tine, sint proaspat pe aici. Nu am prea multe cunostinte de mecanica, insa sa iti spun cu am procedat eu cu problema asta: desi evit cit pot sa interactionez Porsche, am considerat ca la aceasta operatie e mai bine sa iau piesele si sa fac si lucrarea la ei. De ce? Foarte simplu - garantie 1 an, plus eliminarea riscurilor ce pot apare in cazul unor proceduri incorecte. Ca veni vorba, nici macar nu au fost costuri foarte mari ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

chiar sunt curios cat te-a costat la Porsche operatiunea ? (cat manopera cat rola+curea) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris o data, dar am uitat sa trimit asa ca ... reiau (:-.

Piesele le-am luat luna trecuta, nu mai am factura la indemina - dar nu au fost foarte scumpe. Am schimbat si pompa de apa, care a fost cca. 50 Euro cu pompa veche la schimb.

Manopera, in conditii de *prietenie*:

- demontat/montat curea distributie;

- idem rola distributie;

- idem pompa apa;

- idem clapeta acceleratie + curatat si setat (?!? wtf?);

- test VAG 1551;

- verificare preventiva;

- materiale mici: surub, spray frine, metal reiniger.

Totul a costat fix 4244944 inclusiv TVA si a durat circa 3 ore. Cred ca merita si masinuta mea o chestie de-asta la 83.000 fara probleme.

Acum, o intrebare:

- tipii au recomandat urmatoarele: necesar semeringuri planetare cutie viteze, semering tija timoniere cutie viteze.

Parerea voastra care e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

este diesel? de 90 cai? 1z?

Modificat de stefanbnd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa te ajutam trebuie sa spui ce tip de motor ai, deoarece difera distributia.

Modificat de blade4014
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un topic mort de vreo 7 ani jumate baieti ... nu credeti ca ati putea sa dati un search si sa vedeti ca discutia s-a mutat in topicul "Probleme si Info legate de distributie " pe care il gasiti aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baietii sunt incepatori si vor sa faca si ei posturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!