Jump to content

Sunet turbina 1.6 TD


jmf
 Share

Postare recomandată

Salut in primul rand si bine v-am gasit pe acest forum.

Sunt detinatorul unui golf 2 1.6 td (55kw) si as avea urmatoarea intrebare: motorul nu este cel original (1.6 benzina). Chiar dupa ce l-am schimbat cu 1.6 td-ul asta, la turatii medii spre inalte (ma rog, cat se poate la diesel:)) auzeam clar sunetul turbinei. Apoi, masina a fost vreo 2-3 luni la altcineva, cert este ca, de cand am luat-o inapoi, acel sunet nu se mai aude si, desi s-ar putea sa fie doar o impresie, mi se pare ca nu mai "trage" asa de bine la turatii mari. Vreau sa zic, inainte, in viteza a 2-a, de pe la 40km/h se simtea parca cum intra turbina si tragea binisor pana pe la 60km/h, acum parca se "plafoneaza". Ma puteti sfatui in vreun fel?

Mentionez ca sunt din Cluj. Daca stiti pe cineva care se pricepe si la care m-as putea duce sa-mi faca o verificare si sa-mi spuna daca e ceva in neregula v-as fi iar recunoscator. Dar cineva care chiar se pricepe. Am fost la un nene care s-a uitat un pic si a zis ca turbina functioneaza, dar nu a prea fost in stare sa-mi zica daca functioneaza bine sau nu.

Mersi.

ps: in rest motorul mi se pare ca merge foarte bine, nu mananca pic de ulei, nu scoate fum chiar daca il calc, consuma 5.5 in medie, in fine, din punctul meu de vedere e chiar ok.

Modificat de jmf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Zgomotul produs de turbina este o chestie relativa dupa mine ( depinde si de urechea muzicala a fiecaruia ). De pilda eu nu aud nici un suierat, dar simt cind " se activeaza", pe la 2200-2400rot. Simti pur si simplu cum te impinge, macar un pic, in scaun.

Cum si-a dat seama nenea ca turbina functioneaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il cam aud si simt peste 2500 rpm. Mai repede doar cand e in sarcina mai mare (masina incarcata, deal de urcat, etc).

La deal, 2500 rpm, talpa, sigur o sa incepi sa-l auzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nenea si-a dat seama ca functioneaza, din cate am putut eu sa vad, desfacand un furtun care vine pe turbina si tinand mana peste ea in timp ce accelera, moment in care a urmat un ditamai fumul negru, de unde el a tras concluzia ca merge, pt ca in mod normal nu scoate fum :) Acuma ziceti-mi voi daca e un bullshit sau nu, eu nu pot sa zic ca ma pricep foarte bine.

Referitor la auzit, inainte o auzeam clar, era un sunet ascutit cum o calcam mai bine, acuma nimic. In plus, m-am mai dat azi putin, nu mi se pare ca trage masina la talpa. Adica, inainte imi aduc aminte perfect cum intr-a 2-a, de pe la 40km/h simteai ca te baga binisor in scaun, iar in a 3-a de la 60jm/h la fel. Acum i-am dat si in a doua si in a 3-a si nu trage :) Spuneti-mi si voi, la voi daca schimbati a 3-a la 40km/h si o calcati, pana unde urca si cum se simte. La mine pana pe la vreo 55 trage ok, iar apoi pauza... si imi aduc aminte ca nu era asa. In plus, am fost cu un passat 2 1.6td (nu stiu daca nu cumva era motorul de 80 de cai), care suiera de mama focului si tragea foarte bine, a 3-a 80km/h lejer.

Nimeni din Cluj sa-mi recomande un "mester"?

ps: n-am turometru :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ jmf

referitor la sunetul de la turbina la mine absolut nimik nu se aude cand intra ...singura data cand se aude e la viteza de 110 spre 120 calcata atunci se aude un mic fluierat ....dupa si inainte nimik. dar daca ai drum prin bucuresti ....ne-am putea intalni si te-as plimba putin sa vezi cum se simte cand intra ... :lol: si de alergat .. >:lol: pe asta chiar il alerg ...cred ca unuii din bucuresteni s-au obisnuit cu el.... ziceai ceva de fum ( ca al tau nu scoate ??? ) ... ehhe sa il vezi pe asta cand il calc ce face :lol: ......NORRRRRR :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ jmf

referitor la sunetul de la turbina la mine absolut nimik nu se aude cand intra ...singura data cand se aude e la viteza de 110 spre 120 calcata atunci se aude un mic fluierat ....dupa si inainte nimik.  dar daca ai drum prin bucuresti ....ne-am putea intalni si te-as plimba putin sa vezi cum se simte cand intra ... :lol: si de alergat .. >:lol: pe asta chiar il alerg ...cred ca unuii din bucuresteni s-au obisnuit cu el....  ziceai ceva de fum ( ca al tau nu scoate ???  )  ... ehhe sa il vezi pe asta cand il calc ce face  :lol: ......NORRRRRR  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Pai daca am inteles eu bine, 120 km/h in a 3-a, te cred si eu ca nor :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

norrrr...e mai mereu, nu exista data sa nu scoata ...... dar nici data sa nu o alerg .... nu are decat 20 de ani si un motoras care de aproape 2 ani il alerg in disperare ( piesele se schimba pe masura ) :D ... oricum f f f incaintat de el.... cum ziceam si in alta parte mi-am mai luat una dar la suflet tot batranelul asta e :exclaim:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca nenea a aplicat procedura aproximativa de verificare a functionarii turbinei, prin care-ti dai seama doar daca mai misca sau e kaput.

La carte scrie : presiunea exacta de supraalimentare se stabileste cu ajutorul unui manometru intercalat intre tubulatura de admisie si pompa de injectie si se poate face fie pe bancul de test, fie pe drum, in mers.

Cineva din zona poate stie vreun service bun si te ajuta mai mult.

Bine ai venit pe forum si bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!