Jump to content

My vw golf 4 TDI 90


ninu

Postare recomandată

Multumesc, nici eu nu sunt fan chrom dar eu am vazut la un vecin pe un golf 5 negur are si el si arata bestial. Acuma mai il las pana pun si toba sport cu un tips dublu tot asa chromat sa vad cum arata.

Ce parere aveti modelul de janta HH silver cea la 84.75

Link către comentariu
  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ninu

    58

  • hangyouridols

    7

  • Circoloco

    5

  • TIBI_84

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca pui prea mult crom pe o masina,o poti face sa arate ca o sorcova,kitsch(sper sa fie fara suparare)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Buna, postez ceva poze noi cu golful meu, cu un Lupo GTI a unui vecin, si un aditiv de motorina (consuma cu 10% mai putin la drum lung si curata injectoarele) Bardhal.

Poze

post-39904-1259010003_thumb.jpg

post-39904-1259010024_thumb.jpg

post-39904-1259010032_thumb.jpg

post-39904-1259010061_thumb.jpg

post-39904-1259010077_thumb.jpg

Modificat de ninu
Link către comentariu

Pe topicul tau pui masina vecinului? :blink:Pana la urma ti-ai mai pus injectoare mai mari,sau ai renuntat?

Modificat de mcornel
Link către comentariu

Salut, inca nu am pus ezit, oricum mai am o luna sa ma gandesc, pana ce ajung in romania. Normal cred ca o sa pun de 110 cp (nu sunt bani ptr bossio).

Tu ti-ai mai pus? Esti multumit? Ai ceva detali sau informati noi?

have a good time

Link către comentariu

Deocamdata stau cu ele in garaj ca nu am avut timp,sa vad in zilele urmatoare;intr-adevar sunt mult mai ieftine injectoarele de AFN second decat cele Bosio.Personal am renuntat la a pune Bosio datorita cresterii de putere prea mari,de aici rezultand o multime de probleme(gasesti info si pe forum),prefer 125cp fiabili,decat 140cp cu ambreiaj,volant si cutie distruse,pt 15cp extra consider ca nu merita,nu mai vorbesc si de factorul financiar.

Modificat de mcornel
Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare, la multi ani si numai bine va doresc.

Dupa o vacanta superba in romania, si multe peripeti pe zapada cu micutul golf, sunt de retur in franta, acasa.

Masina merge super mai ales dupa ce am schimbat uleiul, filtre etc, dar este de vanzare.

Da m-am decis sa ma despart de grupul VAG. trec la o alta familie. Cum am ajuns sa imi schimb ideile asa de tare? Poi tot din cauza golfului, ptr ca l-am neglijat enorm, l-am lasat prin zapada etc si cateva zile am condus altceva (bmw, opel si cel mai important Mercedes). Ii o schimbare foarte radicala ce vreau, desi imi va fi foarte greu sa ma despart de golfulet il voi face. Am investit multi banuti in el si are o valoare sentimentala enorma dar trebuie sa o schimb si sa ma schimb.

Si sa va spun cu ce vreau sa il schimb, cum ziceam ceva foarte radical: mercedes S 320 cdi din 2001. Stiu ca are motor mare, multi cp si ca-i de doua ori cat golfu meu dar ii singura masina cu care pot sa imi inlocuiesc bijuteria actuala?

Sper ca masina sa pice pe maini bune, probabil chiar sa ramana in familie (sper).

In rest ca noutati pe masina ar fi doua tuburi de bass si un amplificator enorm. Deci mult zgomot in masina.

have a good time

Link către comentariu

Nu te astepta ca motorul ala sa fie WOW. Gandeste-te cat de grea e masina. O sa fie cum e motorul tau de 90cp pe golf :). Bafta cu ce-ti doresti

Link către comentariu

Salut Circoloco, l'am condus, si sincer chiar a fost wow. ii mare schimbarea, nu stiu multi imi spun de un A6 2.5 tdi alti de bmw etc nu stiu pana acuma detestam masinile mari si grele dar dupa ce te urici intr-un S cam greu iti schimbi ideile. Nu vreau sa fac publicitate. Deocamdata golfu ma mai poarta zi de zi, dar cat de repede sper sa ma plimb cu un S chiar daca stiu ca nu o sa fie zi de zi .

have a good time

Link către comentariu

A, si gandeste-te la intretinerea lui, mai ales ca va avea destui km care sa te faca sa schimbi distributie si altele, iar preturile sunt de Mercedes :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
iar preturile sunt de Mercedes :blah_:

Preturile sunt enorme;intr-un timp ma tenta si pe mine,dar m-am documentat si mi-a pierit pofta,prefer o masina care sa o pt intretine si sa circul cu ea cat poftesc,decat sa admir o masina frumoasa parcata de la geamul casei;dar nah,colegul nostru este tanar si una e cand stai cu fundu intr-un mertan si alta e intr-un golf :icon_thumright:

Modificat de mcornel
Link către comentariu

Salutare,

Preturile nu sunt enorme cum crede toata lumea, am vazut ca se gasesc piese si ieftine ptr mercedes, si daca il iau nu il iau sa bag bani in el, incerc sa il cumpar intr-o stare buna. Si sa fim seriosi in ce masina nu bagi bani, si in golf daca ai probleme cu el bagi o gramada.

Si vorba aia, sunt tanar dar sincer nu il iau ptr fite sau altele, il iau ptr ca ii singura masina cu care mi-as inlocui golfu. Vream sa trec la benzina si dupa cateva calcule de consum cu un motor de 1.6 minim desi eu vream un1.8 benzinar, am calculat ca defapt consuma mai mult ca S 320 CDI.

Cum ziceam, nu vreau sa fac reclama sau altele, asta ii acuma dorinta mea si sper sa o pot indeplini cat de curand.

Ca intrebare ar fi: Unde as putea gasi ce gasesc intr-un S? ma refer din grupu Vag si la un pret acceptabil.

P.S Cred ca golfu va ramane in familie. Inca nu ii sigur, dar sper...

have a good time

Link către comentariu

frumos golfuletul tau.treci pe un Phaeton, ca sa ramai in familie ;)

cum iti mai merg farurile alea?ai pus xenon pe ele?da`mi un PM daca ai timp, as vrea ceva informatii.ms

bafta multa cu Mercedes-ul :D

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Salutare,

Revin cu cateva noutati, golfuletul meu mai ramane la mine pana in 15 mai sigur.

Deocamdata am cateva probleme cu directia, din cauza caucicurilor si ca trebuie sa ii fac geomtria ca nu mai revine volanu complet la loc si cad trec peste canale sau altele imi ''sare din mana''. aaa da si la deaja 100 km/h incepe sa vibreze. Sper sa ma duc saptamaa viitoare sa o rezolv.

Am fost la un servis ptr geometrie si a refuzat sa o faca ptr ca ei au zis ca trebuie sa schimb rotulele, ceea ce ii absurd ptr ca leam schimbat de o luna.

Acum mi-am reglat suspensia ptr ca a coborat putin o parte si am ridicato mai in sus ca deja scutu incepe sa se suptieze.

Alta problema ar fi, ca se aude ceva in spate partea cu soferu un tracait ca si ceva plastic. A inceput sa sune de ceva timp, adica de cand am pus cutiile (boxele) in spate.

Ce ar putea fi? Ce ii pe partea aia in spate? pe ce parte ii rezervoru si cam in ce zona? Sau sunt ceva plastice dupa tapiserie?

Va multumesc

have a good time

Link către comentariu
  • 3 months later...

Buna, nu mai am postat de mult...

Ieri am trecut controlu tehnic (itp-ul) si totul a fost ok inafara de numarul de imatriculare.

Am fost stresat putin in privinta fumului nu ca ar scoate fum dar de normele de poluare care credeam ca se vor schimba din cauza resoftari dar a fost ok.

Am cica ceva joc pe partea cu soferul de la rulment sau la brat nu stiu nici iei exact dar eu cred ca ii din cauza suspensi care nu era stransa bine sus in cupela.

Masina ii de vanzare, nu o voi mai inlocui cu ce am scris mai in sus (S320 cdi). Dc? Din cauza noptilor in sir nedurmite si a multor calcule si lamuriri, bine principalul motiv sunt cateva probleme finaciare care au aparut prea repede.

Urmatoarea masina va fi tot din grupul VAG.

Nu va zic inca ce las un pic suspensul sa apara si dupa o sa va tin la curent.

have a good time

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Publicat (modificat)

Salutare inca golfanu ii tot la mine :P

Azi am spalat putin interiorul, l-am revitalizat putin (scaune, plasticuri, sol etc)

Am curatat si debimetru si merge super bine acuma, am dat cu spray profesional de electronice si cu pistolu de la compresor cu aer puternic.

Am si cateva modificari de facut in viitorul apropiat, cum ar fi de exemplu o bara de regizidare in compartimentul motor, sa schimb pompa de vaccum ptr ca scapa putin aer.

have a good time

post-39904-1274911845_thumb.jpg

post-39904-1274912044_thumb.jpg

post-39904-1274912216_thumb.jpg

Modificat de ninu
Link către comentariu
  • 4 months later...

Salutare, dragi colegi...

Deci noutati sunt multe si mari.

Golful meu l-am vandut, cu greu m-am dezlipit de el.

L-am dat cu tot cu muzica si ce am pus pe el la 3500

post-39904-1286012466_thumb.jpg

post-39904-1286012565_thumb.jpg

post-39904-1286012816_thumb.jpg

post-39904-1286012863_thumb.jpg

IMG_0308.mov

post-39904-1286013261_thumb.jpg

post-39904-1286013304_thumb.jpg

post-39904-1286013406_thumb.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 6 months later...

Salutare dragi colegi de vw,

Este prima data cand postez anu asta pe forum.

Ce sa va zic Mi-e DOR de Golf :( Nu mai vreau bmw.

Am avut numai probleme. Am schimbat pe ea in valoare de 1500

Link către comentariu
  • 3 months later...

Salutare,

Am revenit (partial) in familia VAG in vacanta de vara mi-a luat ptr romania un golf 2 GT 1.8 multipunct 90cp.

Seria 5 am puso la vanzare, sper sa ma pot scapa de ea curand.

Imi place enorm golfuletu, mai ales 1.8 benzinaRRR merge de rupe. Ii drept ca l-am cumparat cu ceva modificati deja facute pe ele. Plus ca am primit in plus de la fostul proprietar un motor de 1.8 GTI de 116cp care sa-r putea sa il montez.

Mai multe detali o sa va dau pe un nou topic dedicat masini.

In asteptare pun ceva poze.

Have a good time

post-39904-0-11052200-1314465196_thumb.j

post-39904-0-78523600-1314465227_thumb.j

post-39904-0-49641900-1314465552_thumb.j

Modificat de ninu
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!