Jump to content

Zgomot la bracare rotilor


alex2oo5
 Share

Postare recomandată

Ai mai mers si cu masini similare sa vezi daca la alea e acelasi zgomot?

trebuia sa ceri sa faci un drive test cu alta masina si sa compari zgomotul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alex2oo5

    10

  • DosarPenal

    6

  • clau_75

    6

  • Florin Mandras

    5

am uitat sa va spun : mi-au spus ca mai au vreo cinci passaturi cu aceiasi problema a mea e a sasea si ca au facut sesizare la fabrica despre acest lucru ! si inca nu le-a dat un comicat iar daca se va da un raspuns referitor la aceasta problema toti clienti vor fi chemati !

da am mers si cu alt passat al unui prieten si nu face la fel !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e careva care se pricepe sa-mi spuna si mie de ce cand virez la stanga (in mers sau pe loc) scartaie de zici ca se rupe (de pe la roata cred ca se aude) dau o bere. Cand virez la dreapta totul e in ordine :banghead:. Pana ajung la serviciu virez numai la dreapta...:mellow:..deci nu ar fi o problema...dar ce ma fac la intoarcere :Driver:.

De asemenea un mecanic sau un service de incredere...n-as vrea sa isi bata astia joc de mine pe la porsche.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aude un huruit cand virez brusc si maxim la stanga sau dreapta.

Huruitul asta vine din spatele masinii, masina este 4motion.

Sper sa nu fie ceva legat de Haldex.. ;)

A mai aparut la cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc la un mecanic weekendul asta ...daca e asa cum spui... :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am fost la doi mecanici.

primul dupa ce s-a suit in masina si a auzit zgomotul a spus ca e caseta de directie...ce e drept se aude spre centrul masinii si parca are rezonanta in podea. dupa ce a ascultat de sub masina a zis ca se misca caseta de directie cu totul si trebuie demontata juma de masina.

Al doilea mecanic (brady auto center) a suit-o pe elevator si a inceput sa vireze puternic stanga -capat..dreapta-capat in speranta ca o sa auda ceva un al doilea mecanic care statea sub masina. Dupa aceasta operatiune de inalta precizie si competenta...surprinzator directia nu mai scartaie.

Cam asta a fost rezolvarea.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur pt tine ca ai rezolvat treaba ! dar acei mecanici nu au spus ce a avut masina ? din ce cauza se auzea acel zgomot ?

Paste fericit tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Am fost la doi mecanici.

primul dupa ce s-a suit in masina si a auzit zgomotul a spus ca e caseta de directie...ce e drept se aude spre centrul masinii si parca are rezonanta in podea. dupa ce a ascultat de sub masina a zis ca se misca caseta de directie cu totul si trebuie demontata juma de masina.

Al doilea mecanic (brady auto center) a suit-o pe elevator si a inceput sa vireze puternic stanga -capat..dreapta-capat in speranta ca o sa auda ceva un al doilea mecanic care statea sub masina. Dupa aceasta operatiune de inalta precizie si competenta...surprinzator directia nu mai scartaie.

Cam asta a fost rezolvarea.

Numai bine

Pana la urma s-a rezolvat?Eu am patit-o astazi am vrut sa fac o parcare latrala si cand am virat pe loc mult stanga s-a auzit un zgomot puternic de la rotile din fata de parca s-a rupt ceva sau parca calcasem pe o tabla si se freca ceva la roata.A mai patit cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutari. aceeasi problema o am si eu la masina din semnatura. mentionez ca zgomotul se aude doar la viteze foarte mici (cand parchez sau daca fac o intoarcere).

o sa merg la un service sa vad ce au de spus despre asta. revin cu explicatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am si eu o problema asemanatoare cand stau pe loc si targ stanga-dreapta de volan se aude un zgomot parca s-ar intinde niste parghii sub masina (scartaie). Am citit ca este caseta de directie. Trebuie sa o schimb sau masina poate intra in seria de recall? (e model 2008).

Am si eu nevoie de un mecanic de incredere mi s-a acrit de serviceurile oficiale VW din .ro.

Modificat de geovadim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema asemanatoare, de cate ori trec peste un speed bumper (hop) se aude de la roata din fata sofer un suierat de parca ai calca pe o minge sparta, ca si cum ar iesi aer din amortizor atunci cand se comprima.

Stie cineva ce ar putea fi si cam cat ar costa reparatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La tine nu are nimic masina, asa fac amortizoarele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca asa fac amortizoarele, de ce doar stanga fata face asa si restul nu? Si doar de o saptamana a inceput sa suiere, am masina de 1an si jumatate.

Respect.

Modificat de Stolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un moment dat o sa faca si cel de pe dreapta, cel de pe stanga s-a uzat mai repede insa nu ai de ce sa iti faci griji, asa fac majoritatea amortizoarelor dupa o anumita uzura, asta nu inseamna ca s-a stricat!

Problema fiind oarecum rezolvata va rog sa ramanem on-topic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

acelasi scartait la bracare usoara stg dr ... am ridicat o pe elevator , am bracat cu mana pe caseta .. e clar de acolo se aude . chiar si cu stetoscop ul la ureche ..

luni mi am facut programare sa dau caseta jos si sa o greses curat etc .

sper sa se rezolve , maisna nu mai e in garantie de mult .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Fratilor am si eu un Passat 2007 HG 2.0 FSI si imi huruie la virari si imi face si zgomotu acela ca si cum se rupe cand virez stanga si cobor o bordura sau deal mic sau ceva,numai pe partea soferului!!cu huruitul e ca si cum nu are lichid la servo dar din cate am inteles e servo electronica deci cum se poate rezolva,sau ce as putea verifica eu ,ca nu am incredere in dealerii VW!!!

Multam mult

Mario

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa scapi de huruit cu schimbarea uleiului din cutie.. Daca e acel huruit la viteza mica in treapta 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Am sesizat si eu un fenomen (nu stiu inca daca e problema) la directie. Daca stau pe loc si misc stanga dreapta brusc de volan, cand schimb sensul se aude ca un mic pacanit, ca si cum ar avea un joc ceva. Parerea mea e ca nu-i normal sa se auda, dar as vrea sa-mi spuneti daca ati sesizat si la voi acest zgomot.

Multumesc,

Cosmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin_nst

Sal.,

Pacanitul acela se aude de la rulmentul pivotant din capul amortizorului .

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin_nst

Sal.,

Pacanitul acela se aude de la rulmentul pivotant din capul amortizorului .

O zi buna.

:) Merci frumos de raspuns. M-am cam speriat cand am vazut ca si passatul ar avea bube cu caseta de directie...

Banuiesc ca rulmentul asta pivotant nu e o problema urgenta, mai pot merge asa pana in primavara-vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Nu stui cat de urgent si ce poate sa se intample daca mergi cu el asa.

Si la mine face unul dar doar pe perioada sezonului rece, vara nu face.

Eu zic sa te duci la un service si sa-i rogi pe mecanici sa tii dea jos cu tot cu amortizor si sa-i unga cu vaselina.

Ei cu au vaselina foarte multa in ei cand sunt noi si acum cu frigul ea se poate intari si sa nu aiba ungere suficienta rulmentul.

O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Astazi de dimineata, dupa ce masina a stat 2 zile la temperaturi de -20 grade, am observat ca pe loc la rotirea mai brusca a volanului spre stanga se aude un pocnet. Pocnitura se simte si in podul pedalier. Daca rotesc usor spre stanga nu se aude nimic iar spre dreapta e liniste.

In mers nu am sesizat nimic, intr-o parcare mare am facut teste, smucituri stanga-dreapta si nu am auzit nimic. Nu are joc in volan si nu trage.

Ce ziceti ca pare a fi, caseta de directie sau rulmentul flansei stanga?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau asa cum am mai spus in alt topic pot fi rulmentii din partea de sus a amortizorului. :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!