Jump to content

Zgomot la bracare rotilor


alex2oo5
 Share

Postare recomandată

salutare tuturor !

- Masina din semantura are 2 probleme si anume : 1. la bracarea rotilor indiferent daca masina este in mers sau sta , se aude un zgomot ,un suierat destul de enervant 2. la trecere unor denivelari gen acelea pt reducerea vitezei se aude un scartait cred eu ca este de la suspensii ...cred ...

Dau telefon la Pbn le spun problemele si ii rog sa imi faca o progamare ! raspuns : va sunam noi maine ;) a 2-a zii ma suna si imi spune ca daca as vrea sa merg la pbv1 ( intr-o saptamana ) ca ei sunt foarte ocupati ! am zis ok . Am mers acolo au tinut 6 ore masina ca sa spuna : nu stim domne ce are :) am luat si cauciucurile de la alt passat ca dv le aveti sport si poate sa fie de la asta dar tot persista sunetul , am urcat-o pe elevator ne-am uitat peste tot nu ne putem da seama ! nu am ce sa ii fac ... mi s-a urcat sangele in cap ...dar m-a linistit el si mi-a zis ca nu are nicio problema masina ! am plecat de acolo ...

intr-o 2 saptamani a venit timpul pt revizia de 1 an la 24500 de km iar am sunat la Pbn sa ma progamez la ei . am ajuns acolo dupa 5 zile si l-am rugat frumos pe cel care a luat in primire masina sa rezolve si problema care o are masina , mi-a zis sa vin pe la ora 6 diseara ! am venit sa iau masina , am intrebat daca a fost rezovata problema si a zis da ! am platit revizia a 2 -a in jur de 1000ron si am plecat bucuros si cand am iesit de la pbn pe acea panta am auzit ambele zqomote iar ... si m-a bufnit un ras din acela isteric ! am vrut sa ma intorc dar nu mai era nimeni acolo la service pt ca am luat masina dupa 7

am sunat a 2 zii de dimineata si am facut iar o progamare ! am ajuns acolo si i-am explicat omulului de acolo am incercat sa fiu cat se poate de calm ... dar oricum i-am zis tot ce am avut eu pe suflet ... au crezut ca sunt vreun incarcator-descarcator de pe la ei pe acolo am si cumparat masina de la ei ! Acum cazul a fost abordat cu totul altfel : a zis sa astept pe cineva care va pleca in teste cu ea , a venit si baiatul repectiv , am mers cu el pe un teren destul de mare in spate la pbn , baiatul se pricepea destul de bine ,a constatat imediat ! au zis sa las masina si ma vor suna ei . Am fost sunat seara si mi s-a spus ca este o problema destul de rara si ciudata si au luat legatura cu cei de la fabrica sa vina sa se uite si ei la ea ( nu prea cred ) si sa las masina la ei am zis ok ! dupa 4 zile au spus ca pot sa vin sa iau masina pentru ca constatare a fost facuta dar acum trebuie analizata si ma vor suna ei sa vin sa se rezolve problema !

deci am mers de 3 ori la 2 service-uri diferite , masina nu e rezolvata .... :P voi astepta telefonul lor ! oricum e o mare bataie de joc !

voi ce a-ti face in locul meu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alex2oo5

    10

  • DosarPenal

    6

  • clau_75

    6

  • Florin Mandras

    5

In primul rand le-as cere o masina cu care sa ma deplasez, cat masina e blocata la ei in service.

Apoi, poate nu ar fi rau sa scrii un mail si in Germania direct la VW.

Si in al treilea rand, sa nu crezi o clipa, ca s-a deplasat cineva din Germania sa vada ce are masina ta. Asta e total exclus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si f...t si cu banii luati! Cam la categoria asta te-au incadrat baietii astia de la service-urile la care ai fost pana acum! Intr-o asemenea situatie, as da fuga la OPC, dupa care as incerca sa ajung la sefii servicelui respectiv (mai ales la ala care ti-a luat 10 mil) I-as face o hartie prin care l-as informa ca imi simt viata pusa in pericol atata vreme cat la trenul de rulare al masinii se aud tot felul de zgomote ciudate. Si bineinteles , le-as lasa masina acolo si as cere alta pentru deplasari curente.

Fi hotarat ca in capitalismul asta salbatic, dupa ce dai zeci de mii de euro... nu-i mai intereseaza...sa vezi dupa ce termini garantia ce repede gasesc defectul....! Si ce repede te-ar taxa cu reparatia respectiva!

PS: Si nu, eu personal nu ma minunez deloc..ceea ce ai relatat tu se asorteaza foarte bine cu tara asta... Ma minunam daca spuneai ca problema a fost rapid si eficient rezolvata!

Modificat de criv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor !

Sa o luam pe rand.

Scartaitul la "jandarmii morti" l-am avut si eu.

Sunt doua bucse, cele mai din spate, rotunde. (Vlad stie cel mai bine cum se numesc!)

Cat priveste suieratul ala de zici tu...nu prea pricep eu ce..dar la flansele de amortizor s-a uitat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu chiar nu stiu ce sa iti zic ! mi-au dat un raspuns sec : s-ar putea sa fie de la caseta de directie , va v-om contacta noi ! acum m-am dat pe masina patriei logan ;) bineinteles a mea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat passatul meu din germania in ianuarie anul asta, second hand, si avea 4 luni si 2570 km. Cand am verificat istoricul de service, ce sa vezi? in luna decembrie 2008 la 2500 km s-a inlocuit caseta de directie. Am intrebat de ce? si mi s-a raspuns ca este vorba de factory recall. Asadar exista o problema la casetele de directie, problema recunoscuta de fabrica si rezolvata la nemti. Probabil ca si masina ta face parte din seria cu probleme la caseta de directie si ar trebui sa beneficiezi de acest factory recall. Zgomot la bracarea rotilor dadea la modelele cu servodirectie pompa de servo, iar la astea noi banuiesc ca sunt din caseta asistata electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scartaitul la roti l-am avut si eu...pana cand a inceput iarna. de atunci nu s-a mai auzit.

Inainte de asta am fost la 2 mecanici si nici unul nu si-a dat seama de unde face...

probabil ca odata cu incalzirea vremii o sa inceapa sa scartaie din nou.

Te rog daca iti rezolva problema in service sa imi spui si mie ce ti-au schimbat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat passatul meu din germania in ianuarie anul asta, second hand, si avea 4 luni si 2570 km. Cand am verificat istoricul de service, ce sa vezi? in luna decembrie 2008 la 2500 km s-a inlocuit caseta de directie. Am intrebat de ce? si mi s-a raspuns ca este vorba de factory recall. Asadar exista o problema la casetele de directie, problema recunoscuta de fabrica si rezolvata la nemti. Probabil ca si masina ta face parte din seria cu probleme la caseta de directie si ar trebui sa beneficiezi de acest factory recall. Zgomot la bracarea rotilor dadea la modelele cu servodirectie pompa de servo, iar la astea noi banuiesc ca sunt din caseta asistata electric.

Este corecta 100% informatia ta? Se mai poate verifica din alte surse? Din ce am gasit eu "neoficial" singurele recall-uri facute pentru Passat B6 2008+ si CC sunt pe alte probleme (la 2.o FSI o problema de soft si la unele MY 2009 Passat, Passat wagon si Passat CC "electromechanical steering gear control unit that can malfunction due to a damaged capacitor") deci nici intr-un caz caseta de directie. Cine ar putea sa spuna mai clar daca este vreo defectiune la caseta de directie? Totusi mi se pare ca o problema de siguranta de genul asta e prea serioasa ca sa nu faca recall-ul la masinile cu probleme chiar si in Romanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost sunat vineri ! m-au rugat sa aduc masina luni la ora 14 si sa o las acolo pentru rezolvare problemei ! va tine la curent :D

numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Informatia este 100% corecta. Masina mea este un 2.0 tdi CR 170 cp Highline(dupa cum se vede si in semnatura). Am verificat istoricul la alt dealer din germania, nu cel care mi-a vandut masina. Mi-a spus clar ca este recall. Schimbul casetei s-a facut la 2500 km si 3 luni de la inmatricularea masinii acolo, deci este exclus varianta cu defectiune. Nu stiu insa ce serii, ce an de fabricatie.... A mea este 15.09.2008 Model 2009 - nu am inmatriculat-o in ro dar sunt aproape sigur ca intra pe 2009.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au dat verdictul pana la urma( le-a mai trebuit o saptamana sa se mai uite la ea pana si-au dat seama ) : schimba caseta de directie , au dat comanda, iar saptamana care vine mi-o schimba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu...scartaie ceva la roti cand trec peste limitaroare de viteza, cale ferata ..denivelari. masina mea a iesit din garantie si as vrea sa stiu cat m-ar costa o caseta de directie(daca asta ar fi buba). rog cei care au avut probleme cu asa ceva sa lase informatii. ty

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se aude, dar numai pe partea dreapta. am sesizat ca se aude cand e frig afara, dar nu poate fi vorba de gheata. alteori...nu se aude nimic. ma indoiesc ca este caseta de directie in cazul meu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau bucse sau rulmentii si flansele de la amortizoare. Dupa cum bine se stie passat b6 are suspensie McPhearson(sper ca am scris corect) si asta presupune existenta unui rulment de presiune si o flansa de cauciuc in capatul fiecarui amortizor la imbinarea cu caroseria. Poate alea sunt de vina. La golful meu 4 au rezistat 45.000 km pe drumurile romanesti. PP ca nu au cum sa tina mai mult. Am luat flanse si rulmenti pentru ambele parti cu 34 euro din Germania de la repr.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mea are 48.000km si se aude din decembrie..sa speram ca e din bucse...rulmenti, nu altceva mai grav. oricum o duc in service dar vroiam sa fiu putin informat.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca e aria Passat aici, si va rog nu imi sariti in cap.

Am avut si eu aceasta problema la Sharan. Zgomot ciudat cand viram, indiferent daca era in mers sau pe loc si cam tot atunci a a inceput si acel scartait la denivelari, hopuri.

Am fost la un service in Is, si erau bucsele brat si palierii amortizori (flansele). Eu am schimbat si distributia atunci (adica acum o luna). Ideea ca nu s-a mai auzit nici unu din sunetele sus amintite... insa a inceput altceva sa se auda... un cloncanit cateodata... in fine asta e offtopic.

Cred ca ar fi trist sa iti schimbe caseta de directie si sa descoperi ca erau flansele si bucsele (pe mine m-au costat cu tot cu manopera vreo 450 RON).

Drive safe,

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare tuturor !

am fost la service ( pbn ) pentru ca am fost chemat sa se inlocuiasca caseta de directie ! s-a inlocuit am venit si mi s-a spus IAR ... masina e gata , a 4 oara , am plecat de acolo masina de fapt NU E GATA mi-am dat seama in drumul meu spre casa ca nu s-a rezolvat nimic ! injuram singur in masina ....care ma vedea zicea ca sunt nebun ! nu stiu ce sa mai fac :)) oricum maine sunt acolo cu scandalul de rigoare ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea e ca baietii din service au acum de vanzare o caseta de directie de passat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceaiasi parere am si eu ! luni am sa ma duc acolo si va tin la curent !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti tin pumnii, sper sa ai sorti de izbanda. Cred, totusi, ca buba era la amortizoare. Nu ne-ai zis cati km are masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are 25200 de km !

eu cand am lasat masina le ei le-am spus ce probleme are atat ! Ei i-au facut nenumarate '' teste'' si au ajuns la concluzia ca este caseta de directie , eu ce puteam sa mai zic ... speram ca asta va fi si sa scap dar din pacate nu e asa ! luni sunt progamat .... o sa vad ce iese ! oricum scandal fac ...

merci oricum victor ! sa sper ca o sa rezolv !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Service profesionist in Romania... :)

it urez multa bafta maine si sa le faci un scandal monstru!

Daca intr-un final is bucsele si/sau flansele, poti fi despagubit? Sau cum s-a facut reparatia? Ai platit ceva? garantia a acoperit tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex2005, ne-ai cam lasat cu ochii in soare ca sa zic asa. Ce ai facut la service? ai rezolvat?

te rugam daca citesti acest post sa ne povestesti cum s-a incheiat meciul, daca s-a incheiat.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare !

imi cer scuze ca nu am raspuns asa de repede !

Am ajuns la service marti in jurul pranzului si m-am dus glont la baiatul care stia toata povestea ( am uitat sa va mentionez ca mi-a spus ca daca nu s-a rezolvat problema sa vin inapoi direct la el fara progamare ) I-am spus ca as vrea sa vorbesc cu cineva din conducere pt ca nu este normal cum sunt tratat ca client al service-ului si anume sa vin de 4 ori pt o problema care nu este nici macar rezolvata ! m-a rugat sa astept 10 minute , au venit 2 domni mai repede decat ma asteptam in vreo 3 minute , unul s-a recomandat supraveghetor al service Porche si unul sef mecanica sau cam asa ceva ! le-am spus ce aveam de zis si au zis sa mergem in test cu masina toti 3 si eu sa conduc ! cel mai mult am vb cu supraveghetorul de service , am mers cu masina in curtea din spate si i-am aratat ce era de aratat ! ca problemele nu au disparut , si a inceput sa imi explice : ca masina este perfecta din toate punctele de vedere , ca s-a uitat l-a absolut tot la ea chiar el ( pt ca a fost facuta o a 2 sesizare ) flanse , rulmenti ,etc ! mi-a mai spus ca s-a schimbat caseta de directie pt ca avea un mic soc !

l-a un moment dat ii spun : dar de unde stiu eu ca a fost schimbata caseta de directie ? mi-a aratat actele , firma pe care s-a pus ( adica firma mea ) si ca cei de la fabrica fac propria lor expertiza dupa ce le-a venit piesa stricata si daca ceva nu e in regula plateste service-ul din Ro ( deci nu le-ar convine ) iar la urma omul mi-a dat cuvantul ca masina merge pe raspunderea lui , a spus ca daca va iesi din garantie si masina va pati ceva din cauza asta el imi va da CULANTA ( o stipulare in contract ) si masina va fi facuta tot pe garantie ! evident am si o foaie semnata de el si mine :icon_thumright:

asta e tot ! merg pe barba lor ! salutare si evenimente neplacute cat mai putine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!