Jump to content

cum montez alt cheder de plafon


marcris
 Share

Postare recomandată

salut.Am achizitionat un cheder de plafon,exterior,pt golful din semnatura,pe stanga.L-am demontat pe cel vechi prin ridicare cu surubelnitsa din spatele masinii spre fatsa.Rog instructiuni cum montez pe celalalt.Cineva ce se pricepe poate mi lasa un nr de telefon.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montarea se face in sens invers demontarii, e regula generala, deci il pui din fata in spate. vezi ca are niste cleme, cand scoti chederul unele raman pe caroserie altele pe sina chederului, depinde cum au ele chef... le scoti de pe cheder si le pui pe toate pe caroserie. ca sa-l fixezi in cleme lovesti usor chederul cu un ciocan de cauciuc in dreptul clemelor. In dreptul usii mai are un canal pe care trebuie sa intre, il tragi sa intre pe canalul de jos, dupa care il bati in cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montarea se face in sens invers demontarii, e regula generala, deci il pui din fata in spate. vezi ca are niste cleme, cand scoti chederul unele raman pe caroserie altele pe sina chederului, depinde cum au ele chef... le scoti de pe cheder si le pui pe toate pe caroserie. ca sa-l fixezi in cleme lovesti usor chederul cu un ciocan de cauciuc in dreptul clemelor. In dreptul usii mai are un canal pe care trebuie sa intre, il tragi sa intre pe canalul de jos, dupa care il bati in cleme.

Merci bobby dar stii la ce ma gandeam?pusa din fata in spate, s ar putea sa nu dea exact in spate,adica sa fie peste sau mai scurta..Pe cand invers,potrivita din spate,in fata poti sa o mai scurtezi,bagi pe dedesubt...eitc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ceva mai greu din spate pentru ca in fata e mai lung acolo unde intra sub aripa, si daca il fortezi risti sa il indoi, chederul ala are o sina metalica pe toata lungimea lui, nu e cauciuc chior, si in plus e mai dificil de bagat la usa unde ti-am zis ca are 2 canale, de acolo tre sa incepi.

il bagi in gaura aia de la aripa il pui pe rama usii si il reglezi acolo sa-ti cada bine la usa si in spate dupa care il bati in cleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebuii inceput cu aripa fatza, vezi sa cada bine si in fatza si in spate, sa fie la semn, si incepi sa il bagi in cleme, dar...cu foarte mare grija...clemele alea, sunt ele nemtzesti, dar cateodata se mai si rup ! Mare atentie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebuii inceput cu aripa fatza, vezi sa cada bine si in fatza si in spate, sa fie la semn, si incepi sa il bagi in cleme, dar...cu foarte mare grija...clemele alea, sunt ele nemtzesti, dar cateodata se mai si rup ! Mare atentie ;)

Am vazut ca se rup, Passatu,inca de cand mi am facut ucenicia cu scosul chederului bun de pe masina dezmembrata.Dar mai recuperez si de pe propria masina,sper sa nu le rup pe toate cand imi scot chederul meu.Fac operatiunea in w end.multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca se rup, Passatu,inca de cand mi am facut ucenicia cu scosul chederului bun de pe masina dezmembrata.Dar mai recuperez si de pe propria masina,sper sa nu le rup pe toate cand imi scot chederul meu.Fac operatiunea in w end.multumesc

poze nu aveti? sa inteleg si eu despre ce este vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de clemele astea de la chederul de pe plafon..........d-le Sza_bee

post-15430-1233857784_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba de clemele astea de la chederul de pe plafon..........d-le Sza_bee

oi fi io tontoloc.... anul trecut am refacut tapiteria de pe tavan dar nu am dat de nici un cheder, in afara de cel deasupra usilor, sub care intra materialul de la plafon. O fi ala ?!?! nici de plasticurile astea nu-mi amintesc...

Modificat de sza_bee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre asta e vorba.......

Stai linistit ca nu suntem toti asa de destepti precum se crede ;) ......doar ca nu te-ai lovit de situatie..

post-15430-1233914441_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre asta e vorba.......

Stai linistit ca nu suntem toti asa de destepti precum se crede :D ......doar ca nu te-ai lovit de situatie..

thx! ala inca nu l-am dat jos , de aia nu stiu despre ce e vb. :-)

ca si functionalitate ce face? duce apa de pe plafon inspre parbriz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti, am incercat sa mi pun chederul.Ei bine ,acolo unde face unghi ,n a vrut cu nici u chip sa se aseze k lumea, a lasat o distanta de 1 cm,,neacoperita,,ca sa zic asa.Asta se intinde pe vreo 10 cm. Sunt cam dezolat,ma gandesc sa mi reconditionez pe cel vechi.Multumesc celor care au incercat sa ma ajute.A dracu treaba ,mi a mancat ore si fara un rezultat cum trebuie! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!