Jump to content

ledul pt frana de mana


marcris
 Share

Postare recomandată

Salut.Pe Golful meu 2 am constatat ca imi lipseste ledul ce in mod normal se aprinde cand frana de mana este trasa.Vezi poza.Rog sa mi spuneti ce fel de led sau bec imi trebuie.Se monteaza prin insurubare?Multumesc,Cristi

post-15813-1233261293_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Pe Golful meu 2 am constatat ca imi lipseste ledul ce in mod normal se aprinde cand frana de mana este trasa.Vezi poza.Rog sa mi spuneti ce fel de led sau bec imi trebuie.Se monteaza prin insurubare?Multumesc,Cristi

e led, nu stiu ce fel de led, stiu doar ca e lipit intrun cadru mic de plastic, eu lam schimbat cu tot cu plasticu ala... am cautat ceva vreme dupa unu din ala, ceruse un nebun la dezmembrari 15 lei pt led :coffee_lol: ...am insistat alta data cand nebunu de patron nu era si iam dat batranelului ce supraveghea locu 5 lei pe el :P)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e led, nu stiu ce fel de led, stiu doar ca e lipit intrun cadru mic de plastic, eu lam schimbat cu tot cu plasticu ala... am cautat ceva vreme dupa unu din ala, ceruse un nebun la dezmembrari 15 lei pt led :angry: ...am insistat alta data cand nebunu de patron nu era si iam dat batranelului ce supraveghea locu 5 lei pe el :)))

salut,ce rapid esti mai Capone.Merci oricum.Cadru ala mic de plastic e alb sau albicios ceva.Deci crezi ca nu se inlocuieste decat cu totul?Am incercat sa scot cu totul,fara duritati,nu am mers,dar n am insistat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se schimba beculetul.Se gasesc beculete pt iluminare bord fara soclu si se lipesc piciorusele.Grija la desfacut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu l-am avut pe al meu ars, si nu am putut sa-l desfac, era lipit. Asa ca l-am taiat cu bomfaierul in spate si am inlocuit becul cu un led alb (dintr-o bricheta) inseriat cu o rezistenta de 560 ohmi, apoi l-am lipit la loc cu poxipol. Avantajul e ca nu se va mai arde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca n am gasit.am reusit sa i scot soclul,insa ,neavand nici macar becul ars,s au uitat la mine ca la urs cand le am cerut aemenea led,asta la 2 magazine auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai cauta aiurea pt ca ai plecat gresit din start

la plasticul de la frana de mana, din fabrica vine cu un beculet asa cum a spus si xanu

asa ca ai doua posibilitati

1. de la un magazin de piese auto straine(nu dacia) cumperi un beculet de bord fara soclu si lipesti cu cositor terminalele de la beculet de soclul de pe masina. in acest caz nu este necesar sa sti care este + si -

2. de la un magazin de piese electronice cumperi un led alb sau de preferat rosu si 1 rezistenta de 1k. le inseriezi si le lipesti de soclu sau direct de fire tot cu cositor.

3. tot de la un magazin de piese electronice se gasesc leduri care se pot alimenta direct la 12v(la noi la bucuresti se gasesc).

la punctul 2 si 3 este necesar sa sti pe care fir vine + si pe care vine -

vezi ca ledurile sunt de mai multe culori, dimensiuni, forme si luminozitati asa ca spor la migaleala ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si verifica si contactul de la maneta frinei de mina, deoarece acolo mai intra praf, mai face figuri.

Eu am pus un bec mai mare tocmai sa lumineze calumea ca mai uit frina trasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba becul, e ars 100% .

Frumoasa masina, asta din poza si curata CRED CA E A MEA, NU? :rolleyes:

Mersii ca a ajuns reclama :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passatu, becul l as schimba cu placere, numa ca nu era bec deloc. chiar is curios cum arata unul original din acel loc.cat despre poza,recunosc cinstit ca am cautat un interior curat, raman dator cu o bere.Sageata aia rosie e bonus,lol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai rezolvat problema?Daca nu iti aduc eu unul facut deja.Mi-l dai pe al tau fara bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu imi merge!Becul e bun(se aprinde daca pun curent pe el), contactul de la maneta functioneaza!Are cineva vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu imi merge!Becul e bun(se aprinde daca pun curent pe el), contactul de la maneta functioneaza!Are cineva vreo idee?

Poate este inversat cablul cu cel care ilumineaza panoul de caldura, au aceeasi mufa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.De-abia ieri mi-a venit ideea sa scot un led de la butonul de ceatsa(nu il folosesc de fel)si sa l montez unde ma durea pe mine ;) ...merge f bine.multumesc la toti cei care au venit cu ideile lor.

Se poate inchide!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii anunta-i si pe cei care s-au carat 500 km cu becul era super...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ii anunta-i si pe cei care s-au carat 500 km cu becul era super...
Cred ca ai avut o super intentie Xanule,dar n-a iesit cum ne doream.Am tot asteptat 2 zile sa mi dai macar un bip,ca ti dadusem nr meu,numarul tau de la profil fiind incorect. Cat despre carat...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am cumparat de la dezmembrari becul cu tot cu mufa aia din spate am dat 1 leu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!