Jump to content

Interval De Schimb Distributie


Fanatic
 Share

Postare recomandată

La cati km se schimba cureaua de distributie la un Passat VR5 din '99 ?

Aia de la Midocar si aia de la Porsche spun 2 cifre diferite iar pe net nu am prea gasit !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu zic 80.000km .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul dintre service-uri a spus tot asa 70-80.000 km, iar celalalt 120.000 km.

Sunt curios care o fi corect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

eu am citit in manualul de service 80.000 . Poate ei au citit in stele 120.000 :salut:

sa nu te joci cu distributia. Schimbi la timp si folosesti piese de incredere si calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Am inteles de pe la mecanicii de la Porsche Romania (ce-i drept, nu cea mai sigura sursa de inspiratie) ca regula e simpla: la 60.000 la benzina, la 90.000 la motorina. dB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

No way la benzinar 120k.

In functie de motor, cureaua se schimba la 60 - 80k la benzinare. Doar dieselurile mai noi au intervale mai lungi de schimb

aici o lista cu intervalele de schimb in functie de tipul motorului, din pacate motoarele pe benzina nu sunt listate:

http://www.autohaus-bauer.de/html/service/wartung.php

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca el mai in masura sa raspunda e producatorul curelei. :) Ar trebui vazut in catalog ce zice producatorul si scazut 5-10K (ca sa fi sigur)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine zice 90k

Eu o schimb la 60k ca sa fiu sigur.

Producatorul (Pirelli) zice 60k.

deci dupa lori ar trebui sa o schimb la 50k... (si are dreptate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multa discutie pe tema km. Dar in timp la cat s-ar schimba? Daca mergi putini km pe an? Daca mergi 7000 km pe an?! mergi atunci 60/7 ani? nu cred. Se recomanda din ce am auzit maxim 4 ani pe o curea sau nr. de km respectiv.

Intervalul de schimb pt. un benzinar imi e necunoscut, dar stiu ca la TDI-uri moderne se aduce o curea mai speciala cu interval de 120k km.

La mine de ex. se recomanda la 90K dar eu probabil am sa o schimb la 50k (pt. ca atunci se vor implini probabil cei 4 ani).

Inca un lucru pe care nu l-am prea auzit pe aici desi as fi dorit este inspectia din cand (vizuala) a curelei. Pe unele cutii de curele scrie: Preventive Maintenance. Adica sa va mai uitati la ea cum arata din cand in cand.

Eu mergand putin pe an o verific odata la 2500 km (4 ori pe an). Ma uit sa nu aiba : crapaturi de suprafata sau adancime, uzura laterala excesiva (minim 22 mm latime), urme de ulei, exfolieri, alte anormalitati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Octavia toti au spus 120.000 km. Dar surpriza: cureaua s-a rupt la 70.000. Acum am mai facut inca 60.000 si trebuie neaparat sa o schimb, desi in continuare toti imi spun la 120.000. Dupa ce bagi cateva mii de euro in piese ma mai pot risca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a...... rupt?

au.

nasol.

In garantie? Daca da => omoara-i.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu era in garantie. norocul meu a fost ca era masina firmei pe atunci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

Din cate stiu eu motoarele vr5 si vr6 au lant la distributie nu curea - nu se schimba la un numar specificat de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

la un passat b 5.5 benzina 1.8T cand trebuie schimbata distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!