Jump to content

Deschidere capota Golf 4


Cristel
 Share

Postare recomandată

in speranta ca nu glumesti...unde stai?daca ai drum pe la auchan titan tio montez eu..practic e simplu..5 min dureaza...da crek daca te uiti bine p topic te prinzi repede

30 de secunde.... :lol:, cu sculele potrivite...2 surubelnite. Spor :icon_thumright:

Suntem toti, vecini ? Hai, cand ne vedem la o Cola, sa nmai vb despre fiare ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • videosergiu

    23

  • marius1982.11

    10

  • rica_42

    8

  • Al Bundy

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

am si eu o problema aparuta recent la un golf 4 1,9 tdi 90 cp .

am vrut sa deschid capota am tras de maner s-a deschis in prima treapta si apoi am tras de manerul din fata capotei si nu se mai deschide ramane in prima treapta . am incercat sa trag si de capota in sus in timp ce trag de maner si tot nu merge .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cumva manerul se simte mai slab? sa nu cumva sa fi scapat manerul din siguranta si sa nu mai lucreze corespunzator,sau sa se fi rupt o ureche de-a lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ridici capota cat se poate bagi mana intre capota si trager si cu un deget dai in dreapta siguranta o sa simti la mana acea siguranta problema este putin complicata deoarece trebuie sa si lasi capota un pic pe mana ca sa poti da cu usurinta siguranta in dreapta...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

M-am trezit si eu cu o problema la capota golfuletului. Se deschide, dar pistonasul nu o mai tine ridicata, si imi cade in cap :blackeye[1]:.

Sunt si ceva urme de ulei curs pe piston. Se poate repara, sau trebuie inlocuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inocuit, ar trebui sa fie la bani marunti la debmembrari sau daca vrei nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut,

Am si eu o problema la capota, dar la mine este vorba de inchidere, trebuie sa o trantesc sa se inchida.

Stie cineva daca se poate face vreun reglaj din broasca aia de la capota ?

Ce ma sfatuiti sa fac ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA se poate are doua torx-uri. Dai grila jos si apoi o reglezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am problema asta,si am incercat sa reglez bboasca la capota si chiar sa aliniez capota din suruburie balamalei.Nu am reusit mare lucru,si in continuare trantesc capota sa se inchida.Nu cred ca o sa reusesti mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu am vazut niciun golf4 care sa se inchida capota "gentil" :) toate trebuie trantite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o cobor usor cu mana pana trece de siguranta, apoi o apasa cu toata palma si se inchide, cum scrie in carte. Nicio tranteala, si parca imi sparge capul cand mi-o tranteste un mecanic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca se tranteste de la aproximativ 30cm, cum parca scrie si la carte, desi inainte si eu eram de aceeasi parere cu tine. Apasand cu mana, in timp risti sa ti se deformeze tabla, care apoi se vede destul de aiurea. Mie nu mi s-a inatamplat ,ca apasam cu 2 maini putin departate pt o distributie mai buna a fortei :D, ca sa zic asa mai stiintific, dar am renuntat la acest mod si eu.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu cum e la voi, dar eu daca o las pe broasca si apas.. nu se inchide.. pot sa apas cu 2 maini, ca tot revine inapoi siguranta...

la T5 e simplu, o las pe broasca si apoi numai cat apas putin si se inchide, dar aia nu are amortizor pe gaz ca la golf...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soila, la tine clar e o problema la golf, incerca sa o reglezi daca mecanic pare buna. cred ca tu trebuie sa ii dai si avant cand o lasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avant nu-i fac.. cam de la 40cm o las sa cada singura, sub aceasta distanta nu se inchide.. se opreste in siguranta.. dar asa este de cand am luat-o, si nu s-a umblat niciodata, eu am avut grijsa sa fie gresata broasca mereu

nu mi-am batut capul cu ea, pentru ca deschid destul de rar capota.. acum inainte sa vina iarna am sa schimb iar lichidul de la parbriz, cu unul de iarna, verific uleiul si completez daca e nevoie, si mai pun antigel daca e nevoie.. apoi mai trag capota la primavara :D

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, am si eu un vw bora din 2000 si am obervat ca a aparut o problema in legatura cu capota, este mereu deschisa. Cand trag de manerul acela din interior nu se aude nimic, iar daca blochez masina si ridic de capota ea se ridica. Nu se mai blocheaza. Vreun sfat ceva daca puteti. Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica in primul rand, sa nu fie ramas cablul blocat, pe deschis.

Altfel, jos yala si verificat ce-i cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, vad ca nu s-a mai scris de ceva timp aici.

Am si eu o problema cu golfuletul meu.

S-a rupt manerul care deschide capota(cel din interiorul masinii) trebuia sa trag foarte tare sa se deschida si m-am gandit ca merge cablul foarte greu in camasa lui.

Si asa ca am cumparat alt maner si am pus un pic de ulei pe cablu si am observat ca merge usor cand este actionat cu mana si liber la ambele capete.

Dupa care am montat manerul cel nou si tot la fel de greu merge.

Ceva idei de ce ar merge asa greu?

Traseul de sub capota este identic cu al unui prieten care detine tot un G4 dar coupe si un pic mai nou,La el tre sa tragi "cu degetu mic" ca sa zic asa.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai capota/trager aftermarket?

daca nu, du-te doar sa regleze broasca, care nu e perfect pe pozitie si este putin tensionata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e aftermarket.

Broasca a fost reglata de cineva pt ca trebuia sa trantesc capota ca sa se inchida.

Dar mergea greu si inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zici ca acum se inchide uror si totusi la deschidere trebuie sa tragi mai in forta?

stii ceva de istoricul masinii?trebuie sa fie o explicatie in trecutul ei, altfel nu va de ce nu ar merge bine., cablul e destul de bine ascus de intemperii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acum  se inchide foarte usor, nu stiu daca a fost lovita, e din Germania.Nu pare sa fi fost lovita, judecand dupa parerile unui vopsitor si tinichigiu.

Prima oara m-am gandit ca ca nu e pus pe unde trebuie cablul, sau ca merge el greu dar se misca foarte usor cand nu e prins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa fie si broasca pe duca si sa nu mai percuteze cum trebuie la actionare. Incearca cu o alta broasca de proba, vezi cum se comporta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, sa vad daca am de unde sa fac rost de proba.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!