Jump to content

diagnoza sistem incalzire-ajutor


82_K_M_S
 Share

Postare recomandată

Salut. Am o problema si nu-i dau nicicum de cap: Acum cateva zile am observat ca-mi curge putin lichid de racire sub masina in fata stanga(din radiator) asa ca am ales solutia lenesului: am bagat in vasul de expansiune un praf din acela care se presupune ca ar opri scurgerile mici. Intr-adevar, nu a mai curs deloc lichid, dar a aparut o noua problema: nu mai am caldura pe loc la ralanti. Am golit sistemul de lichid, l-am spalat cat am putut(sistemul :somnmare: ), dar nimik...Deci, ce e de facut? Temperatura apei sta la 90 grade, ventilatorul merge, totul e OK dar nu baga caldura decat daca turez motorul...In rest e aproape rece aerul...Dati-mi o solutie, va rog...Nu cred ca este infundat radiatorul in bord, ca atunci nu ar baga caldura deloc, nu? Se poate sa fie robinetul de caldura obturat si sa nu circule apa la ralanti, doar cand turez motorul? Astept sugestii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca este robinet , mai posibil ca ai opturat partial radiatorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Poti verifica daca este din cauza caloriferului de caldura punand mana pe cele 2 furtune care pleaca de la motor catre aeroterma. Daca sunt calde si la relanty, atunci problema poate fi din cablurile care comada clapetele in aeroterma. daca sunt reci, problema e in alta parte-insemna ca lichidul de racire nu "urca" pana la calorifer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, s-a rezolvat...partial, in sensul ca am identificat problema: calorifer partial obturat :) Acu' trebuie sa-l schimb, ceea ce este cel mai nasol posibil...Cred ca era evident ca este vina caloriferului, dar n-am vrut eu sa cred, avand in vedere cat de greu se schimba...La inceput nu era chiar atat de grav, in sensul ca furtunele care mergeau la calorifer erau fierbinti amandoua, dar acuma cel de tur este fierbinte iar cel de retur este doar caldut...Multumesc pentru sugestii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sal desfunzi cumva cu un jet de apa, cum a mai facut un coleg si a scapat de'munca'de a schimba caloriferul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!