Jump to content

joc la schimbator viteze


spesiel
 Share

Postare recomandată

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • b-66-six

    6

  • paul_ral

    5

  • andreiok2000

    4

  • BlackJack

    4

Piesa de care zice "b-66-six" am gasit-o si eu la volksparts (30 RON) + curier si ramburs inca 30 RON.

Una originala e mult mai scumpa (~120 RON).

Am schimbat-o de cateva luni bune si nu mai am niciun joc la schimbator.

Pe langa acea piesa trebuie urmarite si celelalte bucse de cauciuc din angrenaj (sa nu fie deteriorate sau sa lipseasca).

Pt. inlocuirea piesei am urmat un post din aria DIY:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=65742

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am si eu niste mici probleme cu schimbarea vitezelor, in special a1-a intra mai greu agata ceva pe traseu, toate piesele sunt la locul lor inclusiv nuca aia, le-am dat pe toate cu spray cu ulei culiseaza mai usor dar ramane problema asta. Sub burduful schimbatorului mai sunt piese care sa creeze problema asta? Cum se scoate acel burduf? L-a scos careva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut la DIY ca cineva si-a modificat aceasta placuta de metal pentru a face cumva sa fie cursa mai scurta la schimbatorul de viteze.. ( short shifter ) a mai incercat cineva ? a dat rezultate ? ceva detalii daca se poate ? as vrea si eu sa fac , insa nustiu cat de bine o sa iasa.. mersi .

post-60828-0-08684300-1289506984_thumb.j

post-60828-0-83631400-1289506993_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am patit-o si eu azi...eram undeva la vreo 200 km de casa...si la un moment dat a inceput sa nu mai intre in viteza a 5-a..am fost nevoit sa vin cu 60..70 acasa.Nu agata nu nimica..doar ca e inexistenta treapta a 5-a..oricum as incerca tot a 3-a intra.Pareri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca e piesa asta de plastic(nu stiu exact cum se numeste) care se mai rupe (are un fel de clema care o fixeaza pe o bila).La mine s-a rupt si tot asa la inceput nu intra in a 5-a si dupa ce s-a rupt de tot nu mai gaseam deloc vitezele.

Daca asta e problema se rezolva ieftin,piesa costa maxim 10 lei.

post-49729-0-80492500-1334597806_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E noapte si nu reusesc sa imi dau seama acum..o las pe maine.Daca e piesa aia e normal sa fie si joc la schimbator?Din cate observ in momentul de fata cand e in viteza zici ca e pe liber..joaca in toate directiile.

Modificat de BlackJack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si la mine era jocul acela si nu gaseam deloc vitezele.Piesa se numeste levier de schimbare viteze.Sper ca asta sa fie problema pentru ca e ieftin si in 10 min ai si reparat-o.

Atasez o poza cum arata piesa mai de aproape.Si cu rosu marchez ce s-a rupt la mine.

post-49729-0-65317600-1334613934_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru sfaturi Mojo..dimineata m-am uitat direct acolo si am constatat ca e 70% rupt si urmeza sa ma lase de tot.O sa fac rost de piesa si o sa incerc sa o schimb.Nu cunosc exact procesul dar nu pare a fi prea greu.O sa revin cu update,sper sa fie bine.umad.jpg

Modificat de BlackJack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capetele sunt prevazute cu niste sigurante (cleme, pe care le desfaci cu o surubelnita plată). Durează 2 minute montat/demontat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat astazi..dimineata am dat comanda la ora 5 a venit..am montat-o foarte usor si totul merge ca inainte..chiar mai bine as putea zice!Mersi inca odata celor care m-au ajutat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

va salut imi puteti spune si mie de unde pot cumpara un cautator de viteze pentru masina din semnatura sau la un magazin ca la unix nu are decat chit reparatie pun si un cod pe TOPRAN 108 839 756

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

orice magazin de piese auto iți poate aduce piesa pe comandă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare am si eu o problema vibreaza schimbatoru cand sta pe liber in viteza nu trepideaza ce ar putea fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si schimbatoru meu sta un pic stramb cand e pe liber. hai sa fim seriosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucsele de la schibator si cum as putea sa le schimb?poti sa ami zici ce sa desfac ca sa le schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ridica masina pe cric si baga-te sub ea. Intre roti, da' exact intre rotile de pe fata la mijloc, ai acolo la cautatorul care iti intra in cutie o bucsa. Vezi in ce stare se afla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
vampirehunter

buna. am si eu o probelma la schimbatorul de viteze.  :icon_bounce: 
mi-se roteste schimbatoru de viteze. nu am joc la timonerie ca e schimbata de curand dar nu stiu dece de un timp se roteste. ma poate ajuta si pe mine cineva.? va rog frumos  :(

Modificat de vampirehunter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!