Jump to content

joc la schimbator viteze


spesiel
 Share

Postare recomandată

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • b-66-six

    6

  • paul_ral

    5

  • andreiok2000

    4

  • BlackJack

    4

se zgaltaie cu totul dupa ce dau drumul la ambreiaj si accelerez

Modificat de taz21
Numai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil sa ai probleme la tampoanele cutiei de viteze.O cam imbatranit si ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal am un joc cam mare la sch de vit mai pot lua din el cumva?sa strang ceva ? nu stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare!

Stie careva de unde pot achizitiona un kit asemanator cu cel din prima poza atasata?

Am si eu mare joc la schimbator din cauza ca s-a ros de tot acea bila (piesa incercuita in pozele atasate).

Intra bine in viteze, nu am probleme, dar totusi, nu vreau sa o las asa... Jocul sa tot fie de vreo 3-4cm la o cursa inainte inapoi a schimbatorului. :(

Asa cum s-a scris mai sus, am incercat sa iau una second, dar pana acum nu am gasit vreun Golf 3 la dezmembrari care sa mai aiba aceasta piesa :blink:

Bineinteles ca am cautat piesa noua si la magazinele specializate. Pret ~ 200 RON :)

Kit de reparatie (doar bila ar fi necesar de inlocuit), nu am gasit pana in ziua de azi.

Asa ca imi raman 3 variante:

1. sa-mi dati voi o veste buna si sa gasesc un kit asemanator la un pret acceptabil;

2. sa cumpar piesa noua - cea mai costisitoare varianta ;

3. sa fac asa cum a scris floryn_zdv intr-un post de mai sus: sa imi "confectionez" acea bila.

O zi buna si drumuri cu cat mai putine cratere :Driver:

post-39652-1271940024_thumb.jpg

post-39652-1271940033_thumb.png

Modificat de andreiok2000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul piesei incercuite e: 108 839 756 (producator: Hans Pries sau Topran). Eu l-am luat de la Volksparts cu mai putin de 30 lei. Pana nu i-am zis sa caute dupa codul asta mi-a dat tot varianta originala care se apropie de 200lei. Poti incerca si la unixauto.ro, dar la ei era 40lei parca.

Pt. tot ce vrei sa schimbi intra la aria DIY la reparatie timonerie si ai acolo toate codurile de care ai nevoie. Eu tocmai mi-am schimbat aproape tot la timonerie cu aprox 2 saptamani in urma.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pt. detalii!

Tocmai am primit mail de la Volksparts si mi-au zis ca ma costa 30 RON.

La Unix mi-au dat pret doar pentru piesa originala: ~200 RON.

Eu sunt din Baia Mare si cred ca mai dau o fuga pana la Unix sa-i intreb daca au piesa cu codul ce mi l-ai dat (nu cea originala).

Poate ies mai ieftin decat daca platesc curierul, cumparand de la Volksparts.

Revin cu detalii - preturi, operatia de inlocuire si rezultat.

Merci inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, am revenit cu detalii:

Am cumparat piesa cu problema - 30 RON de la volksparts + curier si ramburs inca 30 RON.

Pt. inlocuirea piesei am urmat un post din aria DIY:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=65742

Am inlocuit piesa si rezultatele au fost cele asteptate - nu mai am deloc joc la schimbator, cursa schimbatorului este muuult mai scurta iar eu multumit ca am rezolvat o problema ce ma deranja de ceva vreme.

Am atasat o poza in care puteti vedea diferenta dintre piesa uzata si cea noua, mai exact: ultimul invelis lipsea complet, de aici si jocul mare la schimbator.

Restul pieselor sunt intr-o stare buna, nu am observat defecte.

Asadar, va multumesc pentru sfaturi! :blah_:

post-39652-1272398155_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat un asemenea kit de la unix. Inca nu am avut timp sa-l montez. Uneori si mie mi se intampla sa nu intre in viteza 1 :blah_: . Sunt 2 tipuri de kit-uri si sunt foarte ieftine cred ca 7lei m-a costat .

p1100583.th.jpg p1100585.th.jpg p1100584t.th.jpg

Eu am fost in Sibiu la unix si mi s-a spus ca e la 60 ron kitul acela.Poti sa faci tu comanda la inca un set (eventual te interesezi daca ai drum prin zona cu magazinul) si eu iti trimit banii ptr. el.O sa incerc sa merg si eu la unix aici in Sb cu codul prezentat mai sus sa vad daca gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am si eu o problema la schimbator la Golful 3 TDI.

Treptele 1,3 si 5 intra greu. Cel mai greu intra 1 si 5 ( la modul la care tre sa aduc maneta la 0 sa debreiez de 2-3 ori si apoi intra). Precizez ca NU am joc la schimbator. ( Sorry daca am postat unde nu trebuie dar nu am gasit topic pe aceasta tema)

De unde poate fi?

Modificat de Sergiu W S G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la tine timoneria e pe tije sau pe cabluri (ca la golf4)?

Daca e pe tije verifica sa nu aiba joc. Vezi ca aici (http://volkswagen.msk.ru/forum/index.php?showtopic=127413) e o poza cu cutia de viteze si pe ea sunt desenate cu galben pozitia vitezelor. Pune pe cineva sa tina ambreiajul apasat si incearca sa bagi tu in viteza cu mana de la cutie - asa o sa vezi daca intra usor (sa elimini problemele din cutie)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit-ul din pozele tale il gasesti si la 8 lei (7,98 lei):

http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_Fo...mp;cMegnNr=4360

Cu codul de pe forum am mers din nou la u nix, si mi l-a gasit de data aceasta (cu mura-n gura era si normal).Maine dimineata am piesele, mersi de link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.am si eu problema cu timoneria.ce anume vedeti in poze ...am gasit loc si pret -de pe acest topic-la piesa nr 1.vezi pozele modificate.

si acum intrebarea:kitul acela din poza l-a cumparat cineva?(ma intereseaza daca are toate bucsele-nu recunosc aia de imi lipseste mie-nr3)si de unde?la ce pret?nu vreau sa par insistent...dar as avea nevoie de coduri corecte,sa merg la unix la sigur cum a facut mac23...problemele le vedeti incercuite ..

nu vreau sa iau ceva scump cand se poate si varianta de mai sus....

merci...respectele mele... :D

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Am si eu o problema la schimbator la Golful 3 TDI.

Treptele 1,3 si 5 intra greu. Cel mai greu intra 1 si 5 ( la modul la care tre sa aduc maneta la 0 sa debreiez de 2-3 ori si apoi intra). Precizez ca NU am joc la schimbator. ( Sorry daca am postat unde nu trebuie dar nu am gasit topic pe aceasta tema)

De unde poate fi?

La TDI timoneria este pe cabluri,ambreiajul fiind hidraulic,incearca sa-i faci o aerisire la stutul care este situat pe cutia de viteze.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si kit se gaseste doar cel de la schimbator. Restul se iau de pe cod (unele de la unix altele le-am luat de la volksparts). Codurile eu le-am luat din diy de reparatie timonerie. Ca un sfat da codurile de Hans Pries ca daca le dai codurile originale iti dau preturi mai mari pe alti producatori.

In prima poza una din bucsele portocalii vine in poza a 2-a acolo unde e semnul "?".

Bucsele notate in prima poza cu 3 vin in poza a 2-a la piesa 50 - una sus si una jos (trece surubul nr. 51 prin ele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am joc la schimbatorul de viteze atat pe liber cat si actionata in viteza; as vrea o explicatie mai detaliata a kit-ului de reparatie ,mai precis contine toate bucsele care sunt sub tija inclusiv cea care pleaca spre cutie sau..........nu? eventual daca are cineva poze cu cate elemente sunt in acel kit , un cod si costul acestuia ; sunt ceva poze aici dar nu se face referire la cate sunt in kit si de unde pana unde . sper ca m-am facut inteles . mentionez ca masina este an 1995 motor AEK VARIANT.MULTUMESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uita-te in aria diy si acolo gasesti toate infomatiile necesare + codurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la mine are joc cand ii in viteza, de misca doar inainte si inapoi, stanga dreapta sta teapana, iar cand ii inclinata pe o parte nu intra a I-a. Pareri daca se poate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica tamponul de la cutie in special, si pe celelalte 2 in general

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. la mine are joc in viteza la fel de mult ca si cand e la liber, in schimb treptele sunt la fel de precise. problema a aparut dintr-o data, ma gandesc ca oi fi pierdut vreo piesa de pe la timonerie. am pus o poza poate imi spuneti daca lipseste ceva de p-acolo (unde e roata aia dintata de plastic incercuita)

post-14075-1285578494_thumb.jpg

Modificat de omu_negru84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti lipseste bila. Trebuie comandata o piesa noua (ai codul in aria DIY la reparatie timonerie- Hans Pries - TOPRAN cu codul 108 839 756).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cautator, sau cum i se zice. Acolo unde am pus sageata galbena lipseste bila. Iei piesa cu totul. E aprox 30ron cea la care am pus codul (Hans Pries). Daca ceri dupa codul original e aprox 120ron.

uite mai jos si poza cu piesa asa cum arata (lipseste bila la tine)

post-982-1285695369_thumb.jpg

post-982-1285700344_thumb.jpg

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!