Jump to content

joc la schimbator viteze


spesiel
 Share

Postare recomandată

salut..la schimbatorul de viteze a aparut un joc . ma poate ajuta cineva cu o schema a schimbatorului.vreau sa schimb bucsele acelea(am mai facuto dar la golf2),cred ca sau dus..in trepta2 trebuie sa trag mai tare de maneta astfel o cam "schirtii" pe cutie.cu o schema in fata am mai mult curaj sa ma bag la ea..multumesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • b-66-six

    6

  • paul_ral

    5

  • andreiok2000

    4

  • BlackJack

    4

La mine are putin joc in sensul ca se misca daca incerc sa invart de el.Tinde foarte putin sa se roteasca...Stie cineva cum pot sa repar treaba asta?Sau asa sunt ele din fabrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal..! Nu vreau sa vb prostii dar in cazul in care intra greu in a 2 a nu cred ca ar putea fi de la bucshele de care vorbesti dar in schimb acel joc de acolo il are (am aceiasi problema doar ca intra usor in viteze - din spusele mecanicului) Cat despre manual, azi am cumparat unul de aici si este destul de elaborat, practic o traducere cu scanare dupa varianta in germana.

Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine are putin joc in sensul ca se misca daca incerc sa invart de el.Tinde foarte putin sa se roteasca...Stie cineva cum pot sa repar treaba asta?Sau asa sunt ele din fabrica?

asa e si la mine.si nu am nici o problema.cred ca e din reglaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar mi-a zis cineva care aduce masini ca asta e o boala veche la golf III...printre altele,rugina praguri,portiera soferului care se lasa,etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci SOsinaKE..la treapta a2a ma refeream ca trebuie sa trag maneta cam la fix din cauza jocului., daca nu,scirtie putin ca si cum nu a cuplat ceva bine acolo,apoi bag iar in a2a si intra bine.....pina acum 1 luna nu exista asemenea joc la maneta..."without anger" ByZ...gresit am avut golfuri si la nici1 nu a avut problemele pe care le spui.................... :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curand am observat 2 chestii ciudate la masina: 1) cand stau pe loc si misc de volan stanga si dreapta se misca si schimbatorul. 2) cand stau pe loc si tin pedala de frana apasata si misc tot asa de volan se simte parca loveste usor in pedala. e normal sa faca asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schema si kitul de reparatie

Sal Paul! In poza a 2 a sunt toate garniturile necesare pana la cutie? Kit-ul? Si astea se gasesc practic ca si un set? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ar trebui sa arate kitul. Poti intreba la volksparts despre un kit asemanator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...dar cel mai bine ar fi sa ti iei o timonerie second (eu asa am facut si nu mai am probleme)...o sa iasa mai bne asa...si basca..kit ul de reparat e ceva turcesc sau chinezesc....si scump

Modificat de purice
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiti pe la ce pret se ridica kitul acela de timonerie???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai indicat e sa cumperi o timonerie second...eu asa am patit si asa am facut

asa k vezi si u c faci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
schema si kitul de reparatie

salut

la golful meu(din semnatura) oare nu e diferita timoneria???mie asa mi se pare ca e diferit acolo sub schimbator(mai ales) fata de schema care ai pus'o aici...Astept corectura ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu la masina mea... Imi joaca schimbatorul de zici ca e facaletz cand faci mamaliga :-D Stiu ca nu e normal, dar e posibil sa fie si altceva in afara de bucse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

din ce zice ByZ e normal sa aiba un joc mic ... la mine are acest joc mic st/dr , dar intra usor in viteze ... ar trebui sa ma ingrijoreze si sa schimb ceva sau sa umblu pe acolo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit-o si eu la masina mea... Imi joaca schimbatorul de zici ca e facaletz cand faci mamaliga :-D Stiu ca nu e normal, dar e posibil sa fie si altceva in afara de bucse?

si la mine e la fel..la mine e de bai nuca aia de baga in viteza..nu stiu sa iti explic...am incercuit pe poza de mai jos..la mine ala e baiul...inrest,in afara de joc,nu am nici o problema,intra fain in viteza....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceiasi problema cu nuca respectiva, practic nuca nu mai era acolo . Nu imi intra in viteza 1-a in rest mergea perfect si era enervant de cate ori plecam de pe loc bagam a 3-a si in locul nuci aleia am bagat 2 mansoane de cauciuc (un furtun mai mic intr-unul mai mare ) am uns cu vasilina ca sa alunece cauciucul in locasul ala si acum merge perfect. Nuca aceea nu se gaseste de cumparat si tre sa cumperi toata timoneria asa ca mai bine improvizezi ceva si scapi de cheltuiala. Numai bine!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am patit si eu la fel nu imi intra sau intra foarte greu in a 1 a. Daca bagam a 2 a intra usor in a 1 a. Am gasit ca lipsea piesa incadrata cu rosu "bushing". Am cautat pe la multe magazine piesa insa cand am comandat-o a venit alta care avea mai multe puse pe ia. Doar interiorul era ca piesa respectiva. Am adaptat-o si acum merge foarte bine in toate vitezele.

post-17944-1265307098_thumb.jpg

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu-mi intra in marsarrier si intr-a 5a...trebuie sa zgaltai un pic de schimbator in fata si in spate sa-mi intre...

LE:: am fost odata la un tip care mi-a facut "short shift" adica numai juca schimbatorul si avea cursele mult mai scurte...dar dupa ce mi-au schimbat ambreajul jocul a revenit la loc. cred ca o sa ma duc iar sa mi-o faca.

trebuie schimbate ceva bucse? Daca tot umbla pe acolo sa le schimbe si pe alea.

Modificat de hotworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

la golful meu(din semnatura) oare nu e diferita timoneria???mie asa mi se pare ca e diferit acolo sub schimbator(mai ales) fata de schema care ai pus'o aici...Astept corectura ta.

La TDI-u si la VR6 schimbatorul e pe cabluri si e altfel;are cineva vreun cod de la kitul de reparatie?

Modificat de liviu_petrasc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit si eu la fel nu imi intra sau intra foarte greu in a 1 a. Daca bagam a 2 a intra usor in a 1 a. Am gasit ca lipsea piesa incadrata cu rosu "bushing". Am cautat pe la multe magazine piesa insa cand am comandat-o a venit alta care avea mai multe puse pe ia. .

Aceiasi problema am si eu. Bag intai in a doua, apoi in I-a, alfel intra greu, sau intra in a III-a.

Pot sa-mi zici codul la piesa care ai comandat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat un asemenea kit de la unix. Inca nu am avut timp sa-l montez. Uneori si mie mi se intampla sa nu intre in viteza 1 :) . Sunt 2 tipuri de kit-uri si sunt foarte ieftine cred ca 7lei m-a costat .

p1100583.th.jpg p1100585.th.jpg p1100584t.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau ca nu sunt acasa momentan insa am marcat cu rosu piesa respectiva daca te duci la un magazin de piese o sa iti arate niste poze si o poti identifica usor. Cat despre postul anterior, nu e nici una din piesele de mai sus mentionate in postul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

la mine merge foarte bine cutia de viteze,intra fostre usor in viteza,problema mea este ca schimbatorul vibreaza dupa ce schimb vitezele,se zgaltaie bine.Ma puteti ajuta cu o rezolvare?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!