Jump to content

Leon sh 2001 - merita peste concurenta?


AND
 Share

Postare recomandată

Un TDI , in stare buna cu nu mai mult de 70.000km la bord. As avea de ce sa regret ca-l iau peste alte sh-uri din acelasi an , acelasi pret: Golf IV , Astra G , Stilo ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul e bun. nu e chilipir. e un pret bun. are climatronic/ geamuri spate electrice/ jante aliaj?

Un TDI , in stare buna cu nu mai mult de 70.000km la bord. As avea de ce sa regret ca-l iau peste alte sh-uri din acelasi an , acelasi pret: Golf IV , Astra G , Stilo ?

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

deci, ai cumparat-o? sau nu (dupa semnatura...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul e un pic cam sus ,seatul se vinde mai greu ca sh daca e varianta full pretu este cam 8500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mai negociezi putin...macar asa de amorul artei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

eu sunt intr-o mica dilema. mi-am gasit Leon 1.9TDi 2001 mai ieftin ca G4. :D intrebare: cum e cu piese, fiabilitate etc. lucru valabil si pt. benzinarele du motor de 1.6 (raman pe 1.6 daca nu gasesc TDi pt bugetul meu)

Este finisat bine si platforma este clar de Golf IV dar mai sportiv setat. Totusi ti-am spus are un defect din fabricatie la modelele mai vechi de 2002 . chederul de la usile din fata se duce rpd si intra apa(si chiar multa) sub scaunul soferului din fata. este o problema de izolare destul de grava care la Seat se remediaza bine dar cu sume destul de mari (pe la vreo 200 de Euro).

am inteles totusi ca e numai pana in 2001 aceasta problema. faza e ca modelele din 2001 sunt accesibile pt. bugetul meu. si ma mira ca gasesc TDi-uri sub 7000 acolo. Cand un VW Golf Limo cu 4 usi TDi trece de 7000.

deci in rest, la piese si la fiabilitate sa nu ma astept la diferente in defavoarea leon-ului.? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
eu sunt intr-o mica dilema. mi-am gasit Leon 1.9TDi 2001 mai ieftin ca G4. :unsure: intrebare: cum e cu piese, fiabilitate etc. lucru valabil si pt. benzinarele du motor de 1.6 (raman pe 1.6 daca nu gasesc TDi pt bugetul meu)

am inteles totusi ca e numai pana in 2001 aceasta problema. faza e ca modelele din 2001 sunt accesibile pt. bugetul meu. si ma mira ca gasesc TDi-uri sub 7000 acolo. Cand un VW Golf Limo cu 4 usi TDi trece de 7000.

deci in rest, la piese si la fiabilitate sa nu ma astept la diferente in defavoarea leon-ului.? :mellow:

bravo, leon tdi e "ce trebuie" eu mi-am luat unul la fel, cautam golf 4, si am ramas cu leon care era si mai ieftin si mai frumos in interior, si mai sport decat un golf... si sincer sa fiu.. e plin de golf 4, ... e mai exclusivist cubul leoanelor,

deci 8500 1.9tdi 90cp/ 2003/ electric fata spate trapa, climatronic etc,

long live the seat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evident, ai resuscitat un thread ce nu mai misca de-un an. A, vad ca nu e singurul, dezgropi forumul acum? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evident, ai resuscitat un thread ce nu mai misca de-un an. A, vad ca nu e singurul, dezgropi forumul acum? :lol:

hahah

da da da, ce sa-ti spun astept sa primesc user pe forum de vreo 3 zile timp in care m-am alimentat si am citit tot forumu'... si acum cand am primit, "refulez" am sa fiu mai atent si la data.:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa va precizez sa nu va luati leon din 2001.... modelul din >2002 e mult mai bun..are si niste probleme rezolvate fata de 2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:frigbaitata: mda... mareata problema a chederelor. Oricum daca gasesti vreun TDI 81-110 KW la <120000km si <9500EURO chiar si daca e din 2001 ia-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai gasit la 9500 Leon din 2001 eu zic ca e un pret bun mai ales daca e TDI dar sincer ma indoiesc ca are doar 70.000 de km .P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa va precizez sa nu va luati leon din 2001.... modelul din >2002 e mult mai bun..are si niste probleme rezolvate fata de 2001

si ce probleme are avea cel din 2001?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce probleme are avea cel din 2001?

nu sunt grave..... faza cu apa... calculatorul de bord schimbat... +.. alte inbunatari...ca daia se numesc MK1/MK2..... faza e ca pretu e la fell intre 2001/2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cheia briceag este pe si inainte de 2001 ?

si daca are cineva algado sport sau stella sunt curios daca au standard cheie briceag

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu sa fie cheie briceag la Seaturile dinainte de 2003.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am din 2002 si nu am cheie briceag :vinemosul:

postul asta e din ciclul "de cati forumisti este nevoie ca sa schimbi un bec" :sbine:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai Cupra R are cheie briceag, nici macar FR-ul nu are ;)

Va doresc un an nou cat mai fericit si cu multi kilometri

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Eu am luat un Seat Leon 1.9 TDI , 90 cp, remapat in germania la 130 cp. an 2001; km verificati si reverificati. 34.000.

Am schimbat distr. (de frica). Mi-a zis mecanicu ca am schimbat-o degeaba. Mai puteam merge 60.000 km..:| (cureaua si rolele erau impecabile)

Voinea mi-a zis ca remaparea s-a facut super bine si injectoarele arata de km astia.

Proprietaru din DE mi-a zis ca a stat 4 ani in garaj...l-am crezut, ca am gasit un fir ros de soareci.

Am pus xenox..urmeaza linia audio

Sunt 2 probleme: chederele si apa de la vasul de expansiune. Puneam apa si la 3-4 zile ramaneam fara..am pus antigel si nu se mai duce :)

In rest..Leon-ul din 2001 rulz. Mie imi place si NU am probleme.

Nu am clima dar AC merge super bine si a facut fata vara trecuta cand erau 43 grade afara.

Daca ar fi sa-l vand sub 9000 NU-l dau !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema chederelor e veche si solutia e cunoscuta.

cea cu lichidul de racire nu am inteles-o.

o masina ce a stat 4 ani in garaj poate avea mai multe si mai mari probleme decit daca a fost rulata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e solutia ? :eek:

Nu stiu dc a stat masina in garaj...pana acum Nu am avut probleme.

Am verificat-o la un amic de la Porsche sa vad daca a avut vreun accident in germania..nimik.

Oricum cauciucurile erau ovale cand am plecat cu ea din DE.

Ca sa nu o mai lungim...eu sunt super multumit de ea...mai putin consumul...papa..nu stiu..o fi din cauza cip-ului...dar in oras cred ca imi ia 12%.

Afara mers constant 140 imi ia 6-7 % cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit leonul meu ia 14 in oras si 9 afara....da cine se uita la consum sa isi ia LUPO 3L ca ala consuma 3 in oras (dar asa si merge) :( leon rulez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!