Jump to content

incalzire


Bogdan89
 Share

Postare recomandată

care ma ajuta si pe mine ca numai imi merge caldura deloc si n-am nimerit bine perioada. exista alta cauza sau trebuie sa schimb radiatoru din bord? (furtunele care intra inauntru dinspre motor sunt calde iar cand comut pe cald inauntru baga un aer foarte rece, cu toate ca apa este la 90) Si am inteles ca mai este o valva sau ceva de genu la furtunele care intra in cabina poate are legatura nu ma pricep asa bine.sper sa ma ajutati

Modificat de Bogdan89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristi_XXZ

    21

  • Joerge

    7

  • eugen_zim

    5

  • Bogdan89

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vezi ca poate sa fie blocat robinetul care inchide lichidul prin calorifer cel pentru cald si rece Poate sa actioneze cablul dar el sa fie blocat pe pozitia vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La G 2 , nu ai robinet, pe incalzire. Unele modele au niste termostate, alea se pot defecta. Verifica daca cablul actioneaza voletul care face trecerea de la cald la rece, cred ca acolo este problema, bineinteles, daca nu ai altele.

Modificat de misu tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat ala face trecerea dar este foarte mica diferenta intre rece si un rece mai caldut :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai de aia am zis daca ar putea fi alta cauza pana sa dau bordu si sa vad de radiator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai de aia am zis daca ar putea fi alta cauza pana sa dau bordu si sa vad de radiator

nu tre sa dai jos bordul ca sa schimbi radiatorul de incalzire ,doar plasticele din fata (cal)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te referi la consola centrala si la plasticul de jos din dreapta la pasager? poti da te rog mai multe detalii sebi? ms

Modificat de Bogdan89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cite stiu eu se face asa:

-se desface consola centrala (plasticul central pe care e scrumiera )si celelalte plastice stinga ,dreapta

-in partea de jos a cutiei de plastic in care se afla clapetele de directionare a aerului si caloriferul sunt 2" robineti"de care sunt prinse cablurile care merg la "betele" care actioneaza aer cald rece si pozitia in care vine aerul in masina , scoti cablurile

-din compartimentul motor vezi ca sunt 2 furtune care intra in panoul ce desparte motorul de interior (1 pt intrarea in calorifer si al 2lea pt iesire )se scot furtunele (colierele sunt c-am ciudate dar cu un mox se rez daca sunt cele orig),o sa pierzi putina apa dar le orientezi in sus!!

- tot acolo pe panoul despartitor sunt 2 piulite care tre desfacute ca ele sustin cutia in care e caloriferul (una pe linga furtune cealalata mai jos

-cred ca tre sa desfaci tuburile care merg in fata cu aerul sa ai acces la cutie (nu mai retin exact)

- cutia este prinsa de sist de ventilatie (asa ii zice cred )cu niste cleme sunt vreo 6 cred la nr care sunt imprejurul cutiei le desfaci

-si te apuci de tras la cutie sa iasa din locasul ei (la partea asta m-am chinuit putin dar a iesit )

-dupa ce iese cutia in ea e caloriferul si montarea se face in sens invers

-incearca la montare cind pui cutia sa prinzi clemele cum au fost si grija la robineti sa nu ii fortezi sa se rupa!!

tre sa ai rabdare si daca mai ai un prieten c-am 1,5 ore se face (cu calm)

succes!!!! ;)

Modificat de sebi_bc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bafta Bogdane la lucrare,,si eu am dat jos caloriferul si tot ce mai e pe acolo.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata lumea are problema asta??

a facut cineva si a revolvat problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat treaba...am dat bordul jos si tot ce tine de ventilatie...ventilator,tubulatura,radiator...pus alt burete pe paletele de directionare a aerului...curatat radiatorul cu jet de apa....si hopa a venit caldura..........am facut-o si pe asta ;)

post-15430-1231786455_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi fost o solutie de curatat care se baga in lichid...Se gaseste in majoritatea magazinelor de piese!Eu unul am avut nevoie odata de asa ceva si a curatat destul de bine instalatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

solutia nu prea face ea mare lucru daca e infundat radiatorul ca lumea !!!

eu unul am schimbat radiatorul si la mine si pe la un coleg forumist si acum e caldura !!! :evil: ( nu a trebuit sa dau jos bordul ca era pb numai de calorifer)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana sa desfaci in masina, mai bine verifica caloriferul daca e infundat desfacand cele 2 furtune care merg la el si baga apa cu presiune pe tur si apoi pe retur (flush si reverse flush). Daca iasa mizerie inseamna ca era colmatat. Daca vezi ca debitul de la iesire este mult micsorat fata de debitul in gol, inseama ca e obturat caloriferul. Abia atunci poti sa iti pui problema sa il dai jos. Bafta!

verifica si termostatul sa isi faca treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

musai tb sa dai radiatorul jos, dupa cum spune si "sebi_bc".

eu am ramas si fara caldura si mi s-a si spart caloriferul pe urma.

toata treaba cu demontatul e lucru de 2 ceasuri, atat a mers la mine.

tb sa stai in pozitie cam incomoda, si daca n-ai garaj e cam nasol cu frigul.

mizerie ai sa gasesti cu siguranta, dar poate a prins si aer in instalatie, am vazut la un 1.6 td asa ceva.

bafta :icon_thumright:

Modificat de GLD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dai un ban, dar stai in fatza ! Cred ca este 80 RON, sau....pe undeva pe langa suma asta, un calorifer nou ! Muncesti o jumatate de zi, dar ai caldura inca 10 ani (asta daca mai tine fierul) :)

Bafta la "proiect"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

investitia intr-un calorifer merita 1000%! am caldura dupa cateva minute de mers, nu conteaza cat de frig e afara.

calorifer nou cu 80 lei?? de unde??

la dezmembrari mi-a cerut 100 lei pe un calorifer. si asta acu un an si ceva in urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tre sa ai rabdare si daca mai ai un prieten c-am 1,5 ore se face (cu calm)

......................

eu unul am schimbat radiatorul si la mine si pe la un coleg forumist si acum e caldura !!! :icon_thumright: ( nu a trebuit sa dau jos bordul ca era pb numai de calorifer)

:lol: cat sebica? 1,5 ore? poate cu calm de elefant :)

calorifer nou cu 80 lei?? de unde??

la dezmembrari mi-a cerut 100 lei pe un calorifer.

cam in banii astia il gasesti nou 80-100 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si io o intrebare am un golf 2 si nu imi merge incalzirea asa cum trebui se incalzeste motoru baga cam vro 5-10 min caldura si dupaia baga aer rece cam care ar putea fi problema ? ma poate ajuta cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit asa, la flansa de apa de pe bloc motor aveam o mica fisura si acolo se prelingea p motor si se evapora , din aceasta cauza nu se vedea daca curge deci nu aveam motive sa verific daca am destul lichid de racire. MARE GRESEALA. daca nu este destul lichid in sistem nu ajunge apa calda in radiatorul de incalzire, deci nu da caldura. desi p bord arata ca temperatura apei era cea normala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema :D . E vorba de pozitia 3 a butonului de la incalzire.

pozitia 0 - sistemul e oprit OK

pozitia 1 - OK

pozitia 2 - OK

...cand schimb pe 3...nu mai baga aer deloc !!! se opreste pur si simplu

Ce am facut eu:

am schimbat butonasul rotativ si mufa(din spatele butonasului) in care acesta intra. Nici o diferenta.

0, 1, 2 merg, 3 NU MERGE

post-7840-1232998369_thumb.jpg

aveti vreo idee ??

Modificat de Electronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe carcasa motorasului de aeroterma o sa gasesti un bloc de rezistente. da-l jos si schimba-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!