Jump to content

Parbriz crapat


cgadalean
 Share

Postare recomandată

Incearca la Ager Service,vezi ca am postat si adresa si tel. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Astazi cand m-am dus sa scot masina la plimbare, surpriza, o crapatura in partea dreapta care a luat-o inspre exterior, nu a fost lovit in nici un fel nu exista nici o urma de lovitura.

Parbrizul este in garantie nu are nici un an, pe certificat imi scrie ca acorda garantie numai la izolare neadecvata, deformari vizuale, exfoliere, iar la fisuri, sparturi nu acroda, ceea ce mi se pare ilegal.

Inteleg , daca iti sare o piatra pe el asta e, dar sa stea masina degeaba si sa te trezesti cu el crapat...am sanse oare sa rezolv ceva pe garantie? :blink:

P.S e luat de la Pilkington Constanta

post-72671-0-00238100-1306259225_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala a fost ,,julit" in zona de jos, ma gandesc ca numai de la montare, de acolo de acum fuge pana in partea de sus, cu o gura un pic mai spurcata, s-ar putea sa ai noroc, sa ti-l schimbe.....dar eventual doar la jumate de pret.....gratis slabe sanse in Romanica.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet, nu are nici o lovitura, nu stiu daca este eroare de montaj sau nu, dar are vreo 8 luni de cand e pus...nu merge cu jumatati de masura aici, mie mi se pare absolut normal sa faca obiectul garantiei, daca nu vor sa il schimbe atunci OPC.

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca va fi greu de dovedit de ambele parti ca e culpa unuia sau altuia....daca era sa fie montat prost si ulterior sa apara tensiune pe suprafata parbrizului, fisura aparea in cel mai scurt timp dupa montaj dupa ce adezivul se intareste si scoti masina pe "hartoape".

Iti spun cu siguranta ca sunt cazuri in care parbrizul crapa cu masina oprita....asta se intampla de multe ori la caldura mare cand parbrizul este foarte incins.

Pe de alta parte e posibil ca stand in parcare, vre-un copil sa il fi lovit cu o piatra sau mai puternic cu o minge sau orice alt corp, involuntar, si atunci te trezesti ca ti-a aparut fisura, fara sa fi folosit masina.

Inca odata, pe drept si adevarat, e greu de stabilit de partea cui e culpa. Dar iti spun din experienta ca e absolut normal sa nu se acorde garantie pentru fisuri care de multe ori pot aparea in urma unui impact cu un corp care sa nu lase o urma evidenta pe suprafata parbrizului...asta evident daca nu se constata ca montajul a fost defectuos, fapt ce a determinat aparitia fisurii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este exclusa orice lovire, cu minge etc...nu e vorba de vreo vina, este vorba de un produs neconform cu vicii ascunse.

Si daca e cald ce? poate sa fie si 50 grade afara, scrie undeva ca parbrizul nu rezista la temperaturi de X grade?

Produse de o proasta calitate, vanzatori care nu respecta cumparatorul, invatati sa arunce repede pisica in poala cumparatorului, eu am cumparat un produs care trebuie sa corespunda din mai multe puncte de vedere, cum sa nu schimbi un parbriz daca este fisurat de la sine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta directa, iti spun cu siguranta ca se poate intampla din cauza incalzirii puternice a parbrizului, sa apara fisuri in masa acestuia. Cum am mai spus...daca ar fi vorba de vicii de montaj, parbrizul nu ar fi rezistat in tensiune cele opt luni de care zici si ar fi crapat imediat dupa intarirea solutiilor de montaj, lucru care nu ar fi putut fi contestat de catre cei ce ti-au montat la acel moment si ar fi trebuit sa ti-l schimbe fara costuri.

Iti spun iar din experienta proprie ca, garantia care se acorda pentru produs sunt pentru exfolieri, deformari de imagini din masa parbrizului, acele "pete de ulei" care pot aparea pe suprafata sticlei....in fine, tot ce tine de produs si de tehnologia de fabricare a produsului.

Garantia pentru montaj e cu totul altceva si implica alte conditii...nu neaparat produsul trebuie sa fie de proasta calitate, cat montajul.

Oricum ma opresc aici... bafta cu rezolvarea acestei probleme. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai ca nu inteleg, adica vrei sa spui ca la un parbriz auto nu are garantie decat la exfolieri si deformari optice?, pai cum vine asta? este un produs ca oricare altul, daca geamul ala plesneste la o temperatura din luna mai, ce inseamna asta? ca este un produs neconform, cu vicii ascunse corect? care in urma imbatranirii cedeaza, oare de ce ala originalul nu a plesnit nici in 10 ani?

Unde scrie termenii de garantie a unui parbriz auto ? dar al unui geam termopan?, aia de ce schimba un geam crapat fara lovire si ei nu? fiecare isi face regulile dupa bunul plac sau cum...astea mi se par niste conditii impuse total ilegale, daca citesti legea 449/2003, o sa realizezi ca ai garantie la un produs si dupa expirarea termenului de garantie ;) plus multe alte interpretari de cele mai multe ori in favoarea cumparatorului.

Chiar nu sa mai confruntat nimeni cu o problema identica?

Am fost la firma si normal incercau sa imi gaseasca nod in papura, nu intelgeau de ce e plesnit (dar eu?) si ca nu e de competenta lor sa ia o decizie in privinta asta.Oricum am facut reclamatie, am cerut schimbarea lui, au facut poze, astept acum un raspuns din partea celor "competenti", sunt constient ca ~90% or sa refuze, dar nu o sa ii las asa,sa vedem ce spun si cei de la Protectia Consumatorului.

Modificat de Baghi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De data asta, daca tot ai "invatat lectia" pune diferenta de la tine si pune-ti un parbriz original. :icon_thumright:

Eu m-am chinuit ani de zile sa deschid ochii clientilor sa nu se lase pacaliti de produsele ieftine si sa aleaga un parbriz original pt ca se vor salva de la o gramada de neplaceri.

Inca odata, multa bafta si sper sa iti rezolvi problema cat mai usor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca e original sau alt producator tot aceleasi conditii de garantie trebuie sa aiba, iar parbrizul asta l-am luat la recomandarile majoritatii de pe forum, HS Laminated, sau Saint Gobain...nu e vreo porcarie chinezeasca, mai era facut si in Austria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Iata ca am si rezolvat mica problema aparuta, si a costat doar 50ron, firma se numeste S.C. BRITACONS S.R.L., reparatii parbrize si faruri, nr.tel. 0264-414623/ 0745-255525 si este situata pe str.A.Vlaicu nr.54 intrarea prin spate de pe str Siretului.

Singurul lucru pe care insistat domnul care a efectuat reparatia a fost sa nu uit sa aplic protectia muncii pe care mi-a facut-o, si anume: Vara oriunde ar fi masina sa fie protejat parbrizul si bordul prin umbra naturala sau eventual un parasolar, iar la spalatorie sa nu intrii cu masina “fiarta” de soare, aceasta trebuie racorita in prealabil; Iarna trebuie evitat cu desavarsire folosirea aerului foarte cald directionat direct pe parbriz, dezaburirea sa se faca cu o temperatura cat mai scazuta, iar daca trebuie neaparat sa faci caldura in masina (a vazut scaunul de copil) atunci redirectionezi caldura pe la picioare.

canon002nm9.th.jpg canon003ue7.th.jpg

Multumesc pentru indicii...

Uite ca am fost si eu nevoit sa apelez la domnul acesta care repara parbrize, noroc cu postul tau. Recomand tuturor celor care au parbrizul crapat, pentru cativa zeci de lei nu merita sa schimbi parbrizul.

Crapatura avea 28cm, m-a costat 75lei, dar ma bucur ca s-a putut repara, imi era teama ca e prea mare crapatura si nu se mai poate face nimic. Cateva poze:

post-90737-0-60689100-1329926976_thumb.j

post-90737-0-04869300-1329926990_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Ca e original sau alt producator tot aceleasi conditii de garantie trebuie sa aiba, iar parbrizul asta l-am luat la recomandarile majoritatii de pe forum, HS Laminated, sau Saint Gobain...nu e vreo porcarie chinezeasca, mai era facut si in Austria

Al meu Saint e cea mai mare porcarie de parbriz avut vreodata. Are doar 6 ani si s-a spart de la pietricele in 3 locuri. 2 le-am reparat anul trecut si nu s-au mai intins. Anul asta am avut "bulan" sa imi faca zilele astea si fisura de la diferenta de temperatura interior-exterior.

Am dat gaura si stopat azi fisura, dar nu ma astept sa se termine aici...

Parca-s facute din nisip spart frate....pe skoda 120L aveam parbrizul original de 25 de ani si era impecabil...

Pocnitori de parbrize, fac poc si gata crapatura, poc si gata gaura...

Iarna pocnesc de la cald-frig , vara de la frig-cald...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu e original si tot asa e, orice pietricica luata inseamna un semn in parbriz...sa se sparga odata ca il schimb pe casco

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l ajuti tu putin...eu am fost fraier ca nu l-am schimbat pe casco in primii ani. Dar in primii 3 ani a fost altfel, parca dupa 3 ani a expirat, e casant rau.

E clar facut din materiale slabe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevarul e ca s-a cam zgariat si cand imi bat luminile altor masini noaptea, ma cam deranjeaza. Plus ca daca il schimb in afara ca nu o sa mai fie zgariat, nu am certitudinea ca astea noi sunt mai bune.

Sincer nu am facut niciodata vreo chestie din asta, la toate masinile am avut casco, cred ca mi-e jena mie sa fac din astea. Nu mi-e greu sa ii trag o surubelnita si dupa aia sa il schimb, dar imi creste si plata la anu' pe casco :) Decat sa dau 100 la anu' mai mult la casco, mai bine dau eu 100 si schimb parbrizu' nu?

acum nu mai ai casco?

Modificat de Sudsemnatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A expirat inainte sa se crape...acum e tardiv sa fac si oricum iti recomand sa-l "rezolvi" bine ca sa-l schimbe pe casco.

Un coleg mi-a spus ca l-au trimis la reparatii pentru o fisura mai mica...!

Omul suparat de figura, a plecat si l-a rezolvat el mai bine...apoi a venit inapoi si nu au mai dat-o la intors.

Asa ca mai bine fara casco...daca dai in fiecare an 5% din valoarea masinii la ei si inca 10% isi pierde din valoare...ajungi la o singura concluzie: nu merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parca-s facute din nisip spart frate....pe skoda 120L aveam parbrizul original de 25 de ani si era impecabil...

Pocnitori de parbrize, fac poc si gata crapatura, poc si gata gaura...

Iarna pocnesc de la cald-frig , vara de la frig-cald...

este o mare diferenta intre parbrizele montate pe cheder si cele din ziua de azi cele lipite acestea din urma sunf f rigide si din cauza asta se sparg mai repede.

cit a costat reparatia parbrizului ?si care a fost procedeul : gaura+rasina pe toata lungimea ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal cele din ziua de azi trebuie sa fie mult mai flexibile decat vechile care aveau "loc de joaca" in cheder.

Reparat cu 35 de ron, gaura in capat fisura si rasina doar in gaura. Pe lungimea fisurii nu se poate interveni acum se pare din 2 motive: e umeda si gaura initiala inca nu am astupat-o.

Urmeaza mai la primavara si manevra asta daca nu se duce mai departe fisura...altfel nu merita.

Pana azi a tinut vad. Mai am colegi care au avut pb din cauza zilelor geroase de saptamana trecuta. Unuia i-a crapat luneta si basta...

Sunt facute special din materiale proaste ca sa te tina putin....nu ma asteptam la asa ceva din partea VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca ti-a facut doar o " stopare " si nu o reconditionare totala a parbrizului

sfatul meu este sa bagi rasina pe toata lungimea fisuri cit mai repede ,asa ii lungesti viata parbrizului ,cu timpul in fisura intra impuritati si rasina nu va mai lipi la fel de bine .

Modificat de alma347
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca am facut doar stopare...daca se duce mai departe nu mai dau banii degeaba si pe reconditionare.

Zilele trecute a mai luat o gaurica si nush daca mai merita investit in el....

Oricum la ITP tre sa dau juma de milion in plus ca sa-l trec...si daca mai pun si reparatiile pe care sa le fac...pana mea.

Deja am bagat in el un milion la 3 reparatii....

Caut un parbriz nou. Astept preturi si recomandari. Ceva ieftin de tot ca si asa se belesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe marctec la 169 de lei...presupun chinezesc.

Deci nu mai merita bagati bani in cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da sigur chinezesc probabil "benson" sau "xini" dar la pretul asta sigur merita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Agree...dar ofera si 24 de luni garantie...pare ok.

Merita sigur decat sa mai bag bani in vechiul si spaga la ITP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) 24 luni garantie :) la ce dau garantie ??? te-ai intrebat ? la lucruri care nu se vor intimpla niciodata :)) ex defecte optice ,exfolieri dar la spargere nu da nimeni nici un fel de garantie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!