Jump to content

Aparatori aripi si praguri Golf III


mteod
 Share

Postare recomandată

Masina a fost spalata, iar pe plastic am dat cu un silicon lichid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ByZ

    10

  • paul_ral

    8

  • Tracto

    4

  • bankaru g3

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Astazi cand am vrut sa pun arcadele am observat ca pe partea dreapta spate nu am gaurile pentru prindere.Ce pot sa fac? Sa dau eu gauri sau sa lipesc arcadele cu ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da gauri . probabil a fost schimbata sau chituita aripa vrodata ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi cand am vrut sa pun arcadele am observat ca pe partea dreapta spate nu am gaurile pentru prindere.Ce pot sa fac? Sa dau eu gauri sau sa lipesc arcadele cu ceva?

sal, si la mine a fost chituita dar am gasit gaurile, incearca si tu sau dai 4 gauri ^_^ bafta :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde mi-as putea cumpara si eu un eleron din acela,dar daca se poate original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine a cumparat recent prag din plastic si cat a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat eu acum doua saptamani 150 roni la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc ornamentele de la Golf 2 la Golf 3,aveti idee ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa nu mai puneti aparatori si praguri de plastic ve-ti avea numai probleme cu rugina. Uite cazul meu. Din cauza lor a trebuit sa schimb pragarele din tabla + amandoua aripile. Erau asa de mancate incat cand am bagat degetul am trecut prin aripa :P . Se face condens intre tabla si aparatoare asta zic eu ca ar fi cauza. Ma bate gandul sa le pun iar ca arata frumos :( . Stie cineva cum sa le pun si sa nu mai rugneasca ? :)) masina e proaspat vopsita :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cea mai buna solutie este lipirea cu silicon, in felul acesta teoretic n-ar mai trebui sa intre apa intre ornament si tabla. Pentru sigurnata ar trebui prinse si in suruburi (vorbesc de arcade).

Si eu vreau sa imi pun si asa ma bate gandul sa fac. O sa revin cu detalii dupa.

Modificat de costud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Eu cred ca merg. Le-am luat de acum 3 ani, abia anul asta le-am pus, atunci au costat 100 lei perechea, comandate la Meteor

O sa reinvii si eu topicul asta si vin cu o intrebare la domnul Paul...sau oricare din voi a cumparat mai recent :blah: se mai gasesc aparatorile alea pentru aripi spate?... mai stiti ceva?.. un pret/ link?

mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai avut...nu-i pune :blah: . Eu am avut, m-a lovit unu in spate si a trebuit sa schimb aripa. Cand am dat jos acel arc de plastic..rugina era in floare. Valabil si pentru pragurile de plastic. Anul trecut am schimbat pragurile de tabla si am avut surpriza sa trebuiasca sa schimb si aripile fata pentru ca erau mancate in portiunea acoperita de pragul de plastic. Acelasi lucru l-a patit si fratele meu tot la g3 si din discutiile cu cei de la service, acest lucru e comun la majoritatea g3-urilor cu praguri de plastic. Eu personal nu am mai pus la loc pragurile de plastic si nu pot spune ca masina arata cu mult mai rau fara ele.

http://picasaweb.google.com/10134942679607...091132432486066

Modificat de delfinasul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am referit doar la aparatori (vezi poza) , nu la bandouri..cu toate ca aparatoruile din imagine zici ca nu sunt de golf...poate mi se pare

stie cineva cat costa si de unde le-as putea lua?

post-34876-1282222694_thumb.jpg

Modificat de Darkgrin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de Golf, dar sunt facute pe producator, nu OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cine le face paul?.. unde?.. pret?

mersi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Mi-am luat si eu un set de arcade de plastic de pe un GT.

Din ce am citit pe aici la toti (care nu au avut inainte) si si-au montat ulterior s-a potrivit perfect .

Sper sa fie asa si la mine.

Pana la urma cum se prind ele de aripi ? Daca imi puteti arata si o poza mai detaliata v-as fi recunoscator ! Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu mi-as pune asa ceva,adevarul e ca da mai bine la imagine dar am vazut la cineva pe un gt si l-ea dat jos ca sa vopseasca masina si la toate 4 avea gaura efectiv in tabla sub ele,era numai rugina,in rest masina nu avea pic de rugina si asta mi-a dat de gandit ca vroiam sa-mi pun si eu plus ca alea erau originale puse din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bag un kg de vaselina sub arcade periodic si nu o sa fie probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am arcade si chiar le-am dat jos sa ma uit de rugina dar nici vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ovidiu .. cum sunt prinse aparatorile la tine ? Imi poti arata niste poze ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin_popoviciu80

Eu mi-am luat sapt asta un set deaparatori de aripi second hand. Pret 90 lei/set + 10 lei curieratul (PostaRomana).Azi le voi monta si dupa cum am vazut singura posibilitate de montaj pentru mine raman suruburile autofiletante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai te rog dupa ce le montezi sa pui niste poze cu suruburile si cum le-ai montat pe masina ca si eu vreau sa le montez dar intai sa imi fac o idee. Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tracto cand ajung acasa la Severin o sa iti fac o poza ele sunt prinse in ceva gen autofiletante de plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu am vrut sa pun aripioare dinalea pe aripi dar strang alea acolo un jeg ca sigur peste 1 an poti sa schimbi aripa ca va fi plina de rugina.Frumoase estetic dar pacatoase rau.Eu am renuntat.Ca idee mergeti la dezmembrari si uitati-va la masinile care au si trageti putin de ele sa vedeti ce se ascunde in interior si sigur o sa renuntati.

Modificat de dsktopor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin_popoviciu80

Golfuletul meu era deja ruginit in zona respectiva, asa ca solutia montarii lor a fost salvatoare (financiar) si estetica. Recunosc ca le-am montat in graba (urma sa fac ITP-ul) dar am observat ca aveau deja orificii de prindere, atat in aripa mea cat si in ornamentele cumparate. Am preferat sa le fixez cu holsuruburi in alte gauri facute cu masina de gaurit. De altfel si cel de la care le-am cumparat tot asa cred ca le avea montate deoarece se vedeau alte gauri in ornamente. Nu am pus decat 4-5 holsuruburi la fiecare pentru ca urmeaza sa le demontez si sa tratez cu grija tabla ruginita, iar inainte de remontare sa pun multa, multa vaselina. Am ramasa uimit sa constat ca dupa ce am petrecut o vreme in cautare de ornamente second (repet la 90 lei + 10 lei curier) sa gasesc intr-un mic magazin un set complet cu 80 lei, dar acestea din urma nu coborau si peste pragul original, probabil se folosesc in combinatie cu pragurile de fibra de sticala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!