Jump to content

Aparatori aripi si praguri Golf III


mteod
 Share

Postare recomandată

Am vazut recent in Austria la mai multr Golfuri III aparatori din plastic pentru aripile fata-spate si pentru praguri. Mi s-a parut o idee buna si as dori sa fac rost de asa ceva. Ma puteti ajuta cu detalii ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ByZ

    10

  • paul_ral

    8

  • Tracto

    4

  • bankaru g3

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt in standard la anumite modele. Cel mai simplu sa cauti pe la firmele de tuning, exista de vanzare ceva similar cu cele OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa-mi dai si ceva exemple (eventual pe personala, daca-i bai cu reclama)? Sunt nou in domeniu si nu prea ma descurc ... Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa-mi dai si ceva exemple de firme (eventual pe personala, daca-i bai cu reclama)? Nu am experienta in domeniu ... Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
mihai_urotiorc

salutare...eu am plasticuriile alea pt aripi dar demontate de pe masina asa am luat-o, dar le-am pus pe masina si nu da asa de bine le-am prins cu suruburi micutze si stateau putin iesite acolo unde trebuie sa stea in contact cu aripa,ce ar trebui sa fac sa le lipesc sau cu ce sa le prind ?poate e din cauza suruburilor care le trege in exterior ...astept raspuns,va multumesc!

in legatura cu firme sau persoane stiu dar sunt firme austriece...firma '- auto aktiv' e o firma in graz au de toate dar trebuie sa le iei pe comanda si nu sunt scumpe,adresa e cod 8020 loc.GRAZ str.IDLHOFGASSE nr. 52 deschis zilnic de -luni - vineri = 8:30-12:00-pauza-14:30-18:30

- sambata = 8:30-12:00

tel si fax 0316\720072 dar pui prefixul tarii daca suni din tzara 0043

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa le lipesti de aripa si sa arate bine incearca cu un adeziv(dar ceva mai bun nu orice) si o sa arata mai bine decat cu suruburi.Daca nu gasesti nimic da un PM si iti zic eu ce sa iei (aici nu pot zice sa nu se interpreteze).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune, si eu sunt interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt adezivi la Teroson care lipesc bine(se folosesc sa lipeasca barile de caroserie daca ai urechile rupte si nu mai poti cu surub).Sunt intr-un tub de aluminiu si se foloseste cu pistol manual.Cautati Terostat 9220 sau 9210.Daca nu gasiti va pot ajuta eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info, vreau sa ma apuc de bandouri si de praguri, daca nu gasesc aici voi apela la tine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_urotiorc

bun le lipesc..cumpar terostat si cum fac..pun cantitate mai mare sau mai putina pe plastic are putere lipiciul..?si nu se dezlipeste in timp..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

kitul respectiv e dotare standard la GTD din cate stiu eu, asa e si la a mea.

http://www.focusdesign.ro/golf/

eu cred ca merge lipit cu silicon, dai 2-3 dungi si cu ceva cleme tii presat o zi. si atunci stii ca nu se desprinde de la vibratii sau socuri. ai grja ca daca nu iesei bine poate trebuie sa vopsesti masina din nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mihai_urotiorc

tu le-ai lipit asa .. ? sau din fabrica..?

mai am o intrebare cum lipesc eleronul ala de pe haion tot asa cu silicon terostat sau ce are ceva rol ala sau e de design?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eleronul poti sa il lipesti.Trebuie sa pui un cordon continuu in funtie pe piesa care vine aplicata apoi se monteaza si se tine pe pozitie ceva timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Focusdesign 1.9 GTD

Asa e din fabrica a mea. Dar daca gasesti din alea le poti lipi. Nu stiu la praguri cum poti lipi, acolo cred ca cu suruburi ar merge mai bine. Eleronu nu stiu cum e fixat ... era tot din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La praguri exista o bagheta autoadeziva care se lipeste de prag. De aceasta se prinde pragul propriu-zis, format din 2 bucati. Peste prag vine o alta bagheta cu coltare la capat.

post-6155-1219759501_thumb.png

post-6155-1219759520_thumb.png

post-6155-1219759547_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca design sunt frumoase cu bandouri , nu zic nu ,dar te sfatuiesc sa o lasi asa, bandourile sunt de design ,dar tin umezeala si apare rugina mai repede ( sfatul meu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..nu prea le-as lipi nici eu dar am niste zgribuliri la vopsea stii de aia dura si arata paraca ar cere accele plasticuri...deci as vea ceva sfaturi..merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pana la urma se gasesc aceste praguri noi de vanzare in magazin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Praguri stiu ca avea la volksparts. Apropo de ornamentele de pe aripi, cand am cumparat golful un ornament il avea prins cu nituri de plastic si celalalt lipit. Cand eram la o spalatorie automata cel cu nituri de plastic a cazut, in momentul in care l-am pus la loc am observat ca avea niste urme usoare de rugina pe aripa, in margine oricum era foarte putina rugina. Zilele trecute am schimbat ornamentul lipit cu altul care nu era zgariat si am avut surpriza sa gasesc foarte multa rugina sub el, pe langa faptul ca era o suprafata destul de mare, eru si destul de adanci, noroc ca golful meu are tabla destul de groasa ca trebuit sa polizez destul mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mihai_urotiorc eleronul acela este fixat cu 3 suruburi de luneta. Are doar rol estetic, masina arata mult mai bine cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incercati si la dezmembrari,si acolo ati putea gasi la pret de nimic,si in stare f buna

Modificat de Nomood
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de lipit bondouri ....am incercat cu silicon si nu merge.o sa incerc cu epoxy.pe mine m-ar interesa daca are cineva niste praguri sau daca se gasesc pe undeva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva? bandourile pt aripa se potrivesc de la 2 usi la 4 usi?

am dat azi o tura intr-un parc de dezmembrari si am gasit pe un golf in 2 usi, al meu are 4... m-am uitat cum sunt prinse si am vzt niste pocnituri, nu par lipite :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

al meu are original ornamentele acelea. Este model GT. are si eleronul din spate, e prins cu 3 suruburi prin geam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut

Vreau luna asta sa-mi pun niste praguri si arcade din cauza unor zgarieturi.

Poate este cineva dispus sa ma ajute in legatura cu cateva intrebari.

Cu ce ati reusit sa prindeti ornamentele la aripi?

Este necesar si lipirea lor sau sunt de ajuns suruburile?Daca da,ce lipici in afara de Terostat recomandati?

A incercat cineva cu silicon?

As vrea sa le achizionez noi,poate stie cineva pretul din magazin.Am vazut pe autokarma arcadele pentru aripi sunt la 120 ron dar din pacate pentru praguri nu au.

Imi cer scuze daca sunt prea mult intrebari deodata dar vreau sa ma documentez bine inainte sa ma apuc de cumparat.

Va multumesc anticipat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!