Jump to content

Scartait la denivelari


spoon
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca e de Cupra. E bucsa originala, nu a fost schimbata niciodata. Masina e din 2006.

Daca as stii ca alea de Cupra sunt mai rezistente as pune, ca oricum masina asta e foarte rigida.

Deocamdata are cam 1 saptamana de cand am uns-o si inca nu scartzaie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Nu cred ca e de Cupra. E bucsa originala, nu a fost schimbata niciodata. Masina e din 2006.

Daca as stii ca alea de Cupra sunt mai rezistente as pune, ca oricum masina asta e foarte rigida.

Deocamdata are cam 1 saptamana de cand am uns-o si inca nu scartzaie.

Mda...toata treaba cu "ulei bunica" nu a tzinut decat o luna.

O sa incerc sa pun bucse de Cupra , dar sigur se potrivesc? Nu sunt mai mari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=14095. Este un topic din aria Fabia dedicat schimbării bucşelor basculă, inclusiv cu varianta bucşe de Ibiza Cupra. Arată şi reversul medaliei, ca să zic aşa. Iar bucşa din poza de sus este clasică, pentru suspensii normale, nu e de Cupra. Modificat de uglyjamal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, bucsa mea e simpla , NU e de Cupra nici nu am zis eu asa ceva, altcinava scpunea ca pare a fi de cupra.

Multumesc pt link, am citit pe acolo, concluzia (mea) ar fi ca in afara de faptul ca masina ar deveni putin mai rigida, nu prea sunt alte inconveniente daca pui bucse de Cupra.

O sa le schimb la inceputul lunii Aprilie, si o sa revin aici cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, bucsa mea e simpla , NU e de Cupra nici nu am zis eu asa ceva, altcinava scpunea ca pare a fi de cupra.

Multumesc pt link, am citit pe acolo, concluzia (mea) ar fi ca in afara de faptul ca masina ar deveni putin mai rigida, nu prea sunt alte inconveniente daca pui bucse de Cupra.

O sa le schimb la inceputul lunii Aprilie, si o sa revin aici cu detalii.

parerea mea e ca nu trebuie neaparat sa-i pui de cupra ii pui unele normale ceva mai scumpe si se rezolva problema eu am avut bucsa aia distrusa de tot...drumuri de cacao.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis ca e plina, pentru ca m-a pacalit vizual uleiul ala si parea plina. Unele uleiuri nu prea se inteleg cu cauciucul asa ca aveti grija :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca unele cauciucuri se pot "umfla" sau se pot "eroda" de la uleiuri, dar eu am pus pt ca oricum o sa schimb acele bucse, dar am zis ca pana atunci sa nu mai scartzie.

O sa pun de Cupra pt ca din cate am citit pe aici (si pe la sectiune Fabia) se obtine un raspuns mai prompt am directiei in ciuda unei usoare rigidizari a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am si eu parte de o scartitura dar la partea din spate stanga cand trec peste limitatoarele de viteza se aude si este destul de deranjant.

Si intradevar am obs ca cum a dat caldura umpic parca nu se mai aude asa tare.

Tin sa precizez ca am o cordoba din 2008 1.9 tdi :blah_:

Si deja am ceva prbl :)

Imi pare rau de motor ca sa o vand dar vedem cum merge si poate imi iau inima in dinti si ma scap de ea chit ca imi place la nebunie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca problemele sunt doar cu ambreiajul si scartaietul la denivelari eu zic sa nu te grabesti. Aceleasi "probleme" le am si eu dar nu ma deranjeaza si la banii pe care i-am dat pe ea sunt foarte multumit. Scartaitul se rezolva, imi scartaia anul trecut si mai rau si au gresat bucsele in service si am scapat. Acum mai astept pana la revizie, se aude doar cand sta cineva in spate. Si la ambreiaj se aude doar cand schimb din treapta 1 in treapta 2, cu cat ridic mai repede cu atat se aude mai tare. Astea nu sunt probleme incat sa schimbi masina, ar fi neplacut sa dai banii pe o masina mai scumpa si apoi sa iti faca si mai multe probleme si pierzi foarte multi bani daca o vinzi acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare !

Aceleasi proble cu zgomotele , tipic "scartaiala" le-am avut si eu, mai ales cand afara era frig si multa umiditate. A venit , si a si trecut vara si pe sub masina au inceput sa apara altfel de zgomote, tip bufnituri. Cauza : bucsele mari, (care vin mai in spate) se rupsesera de tot, asa ca am schimbat bucsele brat fata si cele de la bara stabilizatoare...ei, alta masina ! Cam multa manopera, aproximativ 5 ore la service, dar merita !

Multa bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Stiu ca unele cauciucuri se pot "umfla" sau se pot "eroda" de la uleiuri, dar eu am pus pt ca oricum o sa schimb acele bucse, dar am zis ca pana atunci sa nu mai scartzie.

O sa pun de Cupra pt ca din cate am citit pe aici (si pe la sectiune Fabia) se obtine un raspuns mai prompt am directiei in ciuda unei usoare rigidizari a masinii.

Vroiam sa te intreb care ai reusit sa montezi bucsele de Cupra. Eventual un pret pt piese+ manopera.

De asemenea am observat la Seat ul meu in 5 usi ca se aude un zgomot metalic undeva in zona portabagajului. Mai are si altcineva problema asta si daca da vreo solutie?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sa nu fie tot de la bucse... Daca bat, zgomotul radiaza in caroserie, si sa ti se para ca vine din portbagaj.

Si la mine aparuse un zgomot in spate, dar era din cauza bucselor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil ca zgomotele din partea spate sa vina si de la flansa de amortizor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact asa mi sa zis de la service ( Dip motors seat brasov) ca scartaiala de pe spate o am de la flansa de amortizor, care trebuie sa o schimb eu ca a iesit din garantie de 1 luna, si ajunge undeva la 200 ron toata treaba. Asa ca pana mai dau de bani dau muzica mai tare. A mai schimbat cineva flansa aceasta? Astept detalii pentru cunoscatori.

Modificat de sebastalian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nu prea merita sa schimbi doar o flansa, ma rog ambele se schimba odata. pretul la manopera este acelasi daca ai schimba doar flansa sau daca ai schimba si flansa si amortizorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masinile cu xenon din fabrica, se gripeaza articulatia de la senzorul de asieta de pe bascula fata si ala scartaie...am patit la Octavia chestia asta, s-a curatat si uns articulatia si a tacut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut!

Problema cu scartaitul cand trec peste denivelari o am si eu, scade in intensitate cand se incalzeste masina, imi faceam griji cand am auzit prima data cat de urat facea, am crezut ca e ceva grav insa m-am linistit citind aici pe forum ca este ceva normal la ibiza. Am insa alta problema cu alfel de scartait, cand sunt in treapta 1 sau 2 de viteza, merg foarte incet, chiar si pe liber, daca o las sa curga asa pe sosea se aude un scartait de la rotile din spate, nu imi dau seama daca stanga sau dreapta. Este un scartait ca de metal pe metal, foarte ascutit. Are cinveva vreo idee de la ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dupa motorizare cred ca ai frane pe disc pe spate. Este posibil ca pistonasul de la etrier sa nu se retraga complet, sau poate discul putin ovalizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!