Jump to content

Scartait la denivelari


spoon
 Share

Postare recomandată

Salutare, am si eu urmatoarea problema, la denivelari de genul celor de reducere a vitezei imi scartaie ceva la masina in partea dreapta din fata vreau sa mentionez ca tocmai am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare , bucsele de la bascula si cele mari posterioare cat si cele de pe brat (alea mici) , adevarul este ca inainte facea mai rau , poate ma mai ajutati cu niste sfaturi pentru ca in stilul asta ajung sa schimb tot :D .MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai putea fi burduful de la amortizoare. Avand in vedere ca ai schimbat tot in rest... nu prea a mai ramas nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa verific maine si o sa incerc sa desfac putin suruburile de la bucsele bascula si sa le strang din nou dar de aceasta data masina sa fie pe sol , o sa zic aici ce am facut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intradevar, procedura corecta de strangere este cu masina pe sol, asta vroiam sa iti recomand si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat ca sa zic asa , am dat roata jos si am slabit suruburile de la bucse si am ridicat destul de mult basula cu un cric dupa care am strans suruburile din nou in pozitia asta , nu mai scartaie asa rau , se mai aude dar foarte slab probabil pana se mai aseaza . Mai revin cu probelma asta daca o mai face figuri , oricum multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nene ma las pagubas , nu mai inteleg nimic , am schimbat pivoti , bucse bara stabilizatoare , bucse bascula si cele mari si cele mici , nu mai inteleg, scartaie la devivelari daca ma las pe ea in dreptul amortizoarelor nu face nimik , asta e macar stiu ca sunt bucsele noi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu patesc acelasi lucru. Masina are cam 55.000 km, nu am schimbat nimic la ea pt ca nu bate nimic dar scartaitul ala ma exaspereaza, zici ca mergi cu o carutza.

Am observat de cand a venit vremea rece ca face mult mai tare in primi 3-4 km pana se incalzeste putin.Ma gandesc sa nu fie si ceva plastice prin bord care produc sunetul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa face si la mine , dar inainte sa schimb bucsaraia facea mereu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am exact aceleasi simptome. Tot in primii km face mai tare si dupa aia parca mai putin.

Nu pare a fi ceva grav.... Eu cel putin merg de un an cu zgomotele astea si nu s-a agravat.

Ma indoiesc ca ar fi de la plastice din bord, mie mi se pare ca zgomotul vine din compartimentul motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAca e vb de zgomotul de care cred eu ...e de la chedere care freaca pe diverse zone metalice odata cu torsionarea caroseriei. Problema apare odata cu vremea rece si e mai sesizabila la Ibiza in 5 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare foarte plauzibila explicatia. Oricum ce ma mira e ca in primii 2 ani de viata nu a facut deloc zgomot, deh o mai fi imbatranit cauciucul ala de la cheder.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un zgomot metalic cumva? Nu de alta dar asa face si a mea (tot pe partea dreapta), insa numai cand e frig/umezeala afara. Daca apas pe ea in parcare nu face deloc, iar dupa ce merg cativa km iar nu mai face.

Am lasat-o asa ca nu i-am dat de cap :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu de 2 zile am observat acest scartait dar doar cand trec peste denivelari; faza tare este ca zgomotul apare cand este rece in interior; dupa ce interiorul ajunge la 23 de grade nu mai face.

tind dsa cred ca e de la chedere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare si daca e frig afara si spalati masina si se umezesc chederele. Aplicati o solutie pentru protejarea cauciucului sau glicerina daca vreti sa va amintiti cum era sa ai Dacie :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crema de maini simpla cu glicerina, face minuni pe chedere. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceasi problema. Doar cand este frig. Si doar in spate. La chederul de la portbagaj. Am rezolvat problema - dau muzica mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate folosi si un spray cu silicon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati linistiti pt ca bucsele scartaie din cauza frigului. E un topic deschis si la Polo cu aceeasi problema, poate va ajuta cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu am identificat intr-un final se scartzia pe fatza-dreapta la denilevari. Era bucsa mare de la bratz.Am pus niste ulei si deocamdata nu se mai aude nimic, de vedem cat o sa tina. O sa pun niste poze cand jung acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna toate masinile astea scartaie mai rau pana se incalzesc(imi face la fel si Ibiza si o Octavia). Dupa ce s-a incalzit si in interior nu mai scartie nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Rog initiatorul topicului ca data viitoare cand deschide un topic sa o fac fara CAPS LOCK. Acum am editat eu titlul.

2. Scartaitul vine sigur din zona suspensiei, mai exact de la bucsaraie. Se intampla cand e frig sau cand exista umezeala excesiva in acea zona. Mi s-a intamplat si la fostul meu A3 si chiar azi la un A3 din familie. Daca zgomotul persista dupa ce se usuca afara si se mai incalzeste un pic, atunci trebuie schimbate in primul rand bucsele de bara stabilizatoare. Apoi restul.

3. In cel mai rau caz, poate fi un tampon de la motor. Insa rareori scartaie. "Troncane" mai degraba pe zonele cu denivelari.

4. Intr-adevar, iarna pe frig excesiv mai scartaie si interiorul, dar nu chederele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta era bucsa care scartaia la mine: e bucsa de la bratz.

post-6312-1233411669_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica bucsa de bascula. Incearca sa le schimbi cu bucsele de Ibiza Cupra, sunt mult mai rezistente, daca nu te deranjeaza ca suspensia fata va fi putin mai rigida.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din ce vad eu in poza are deja o bucsa plina de cauciuc deci cam ca la Cupra!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!