Jump to content

Skoda Fabia Avantaj


lukas75
 Share

Postare recomandată

Ca dotari vs. pret, eu v-as recomanda Fabia cu echiparea Charm. La 10.515 DDP, aveti cam tot ce v-ar trebui pentru necesitatile de zi cu zi, chiar si pentru plecari in weekend. 1.2 HTP, intr-adevar, nu exceleaza prin rezerve mari de putere, insa este suficient pentru infrastructura existenta la ora actuala. Daca va doriti un motor ceva mai potent, as recomanda 1.4 TDI 70cp pe echiparea Avantaj, la 11.717 DDP. Nu o sa aveti dotarile de pe Charm, dar veti avea parte de un motor excelent in clasa lui. Acum, depinde de dvs., ce doriti de la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DRAPAR

    10

  • Laurentiu23

    9

  • lukas75

    8

  • Godfather

    7

"veti avea parte de un motor excelent in clasa lui"

parerea mea e ca sa pui turbo pe un diesel de 1,4 in 3 cilindri e ca si cum ai dopa un schiop si l'ai trimite la 100 de metri garduri. parerea mea :). bine, nici cu 1,2 htp nu mi'e rusine, dar nah :o, pana la "excelent" mai este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand spuneam excelent, ma refeream la consumul foarte mic vis-a-vis de potenta motorului. Chiar daca este un motor in 3 cilindrii, se comporta foarte bine si este destul de echilibrat, avand in vedere arhitectura sa. Despre consum, si expertii si-au dat verdictul:

http://www.stiriauto.ro/www/index.php/arti...rin-Europa.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Juriul competitiei “International Engine of the Year” a ales motorul diesel de 1.3 l produs de Fiat si GM ca “International Engine of the Year 2005” la categoria 1000-1400 cmc. Diesel-ul 1.3 Fiat-GM a iesit pe primul loc si a fost urmat de motoarele 1.3 IMA de la Honda, dieselul 1.4 Peugeot-Citroen/Ford, 1.4 FSI de la Volkswagen, 1.4 diesel Toyota si Daihatsu 1.3. S'ar putea sa'mi scape ceva....excelent :hainoroc:

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit de azi sunt proprietarul unei Skoda Fabia Avantaj 1.2 55CP, in acte(pana acum a durat 3 saptamani sa ma hotarasc ce masina sa-mi iau de 10000EURO, dar pana vine o sa innebunesc vreo 3 luni)

Am pus pe ea in plus alarma cu telecomanda, pachetul de drumuri grele, ABS, airbag pasager, geamuri cu protectie termica si a treia tetiera pe spate(optiuneea prietenei ca parca arata ca o poarta de fotbal bancheta din spate cu 2 tetiere)

Intrebare: Ar mai trebui sa pun ceva sau sa scot ?(geamuri electrice chiar nu vreau)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea incerca un upgrade la motor, macar la cel de 64 cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta mi-au spus-o mai multi dar nu mai am 600EURO si am preferat sa pun optionalele ptr. ca merg mai mult prin oras si maxim 2 persoane

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mergi in orash maxim 2 persoane nu inteleg de ce ti'a trebuit la optionale a 3'a (!!!) tetiera spate. Bani aruncati...vizibilitate redusa... Eu i'as fi scos prietenei airbagu :lol:

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar fi bine sa renunti la alarma cu telecomanda din fabrica si eventual la pachetul de drumuri grele daca circuli preponderent in oras si sa iei motorul de 64 CP. Pachetul de drumuri grele inseamna inaltarea garzii la sol a masinii, nu stiu exact cat parca 1-2 cm, si un scut tot de plastic sub motor.

Alarma iti vei putea achizitiona si mai tarziu, dar sa pui mai tarziu motor de 64 CP va fi mult mai dificil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu iti recomand un motor mai puternic. Vei vrea sa mai mergi in concediu mai incolo si o sa vezi ca motorul e putin prea mic pentru greutatea masinii... Mai toate celelalte optionale le poti pune ulterior (la un pret ceva mai mare), insa cu motorul e mult mai greu sa il mai schimbi ulterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de raspunsuri dar o sa las motorul asta din urmatoarele considerente:

1.Pret

2.90% merg prin bucuresti

3.vin de pe o berlina cu gaz si cred eu motorul de 55CP o sa mi se para "mult" mai puternic

4.nu am un mers deloc sportiv

Despre pachetul de drumuri grele ma gandeam mai mult pentru scutul in plus daca o sa am deaface cu multe gropi sau drumuri cu pietre care pot sari

ABS-ul am vazut pe forum ca este destul de folositor

Alarma as prefera sa fie pusa de producator (chestiune pur subiectiva, tot de pe forum am citit)

Corectati-ma va rog daca am gresit inainte sa platesc avansul

Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pachetul de drumuri grele nu are rost la Fabia care e destul de "cocotzata" din fabrica. E pacat ca pierzi stabilitate.

Cu alarma sunt de acord cu tine. Cea mai buna solutie e cea oe, mai ales ca nu costa mai mult decat una aftermarket.

Motoristic nu o sa regreti daca optezi pentru varianta cu 4 supape 64CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine renunti la alarma care vine obligatoriu cu telecomanda deci 140 + 114 euro si la pachetul de drumuri grele care este inca 157 euro, fabia este oricum destul de inalta. Sunt deja 411 euro economisiti care poti sa-i pui pentru motorul de 64cp. Diferenta este de 585 euro intre cele 2 tipuri de motor. Alarma iti poti pune si mai tarziu cand o sa ai bani si implicit o sa ai si telecomand apentru inchiderea centralizata. Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate incheia dar daca ai alarma ai o reducere intre 5-10%. Oricum eu sunt pentru alarma din fabrica, nu-i lasa pe Gigei sa-ti umble prin masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A treia tetiera o platesti degeaba. Odata ca obstructioneaza vizibilitatea in spate, chiar lasata mai jos, si cand o sa mergi cu 5 persoane intr-o Fabia de 55cp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ati convins.

Azi ma duc sa schimb contractul si am vb cu dealerul

Scot ABS-ul si Pachetul de drumuri grele si pun motorizarea 1.2 64CP

Merci de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"3.vin de pe o berlina cu gaz si cred eu motorul de 55CP o sa mi se para "mult" mai puternic"

Pareria mia, nu vad cum o sa ti se para puternic 55 CP/1100 kg, dar pt ca esti incapatzanat, eu sugerez sa ceri un drive test cu o fabie 55 CP sau un polo, nu de alta dat sa nu itzi dai dupaia cu pumnii in *****, totusi dai 10000 €, o sa fie fooooaaarte frustrant.

Va rog putina atentie la limbaj.

Modificat de bluehunt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa te bulversez dar lasa ABS-ul ca e super util. Ce nu vad eu util si urgent la configuratia ta:

- a treia tetiera spate nu e super necesara

- pachet drumuri grele

- alarma din fabrica.... Pana la urma nu ai neaparata nevoie de ea. Daca cineva vrea sa-ti fure masina o fura cu tot cu alarma. Daca e sa o zgaraie sau sa-ti fure ceva de pe ea o va face cu tot cu alarma. Descurajeaza hotii dar nu pe toti.

ABS-ul insa te poate scoate din multe mizerii. Pe mine unul m-a scos din multe chestii, de gen franat pe acostament cu noroi, franat in gropi care daca nu ai ABS poate deveni distructiv pentru masina daca prinzi contactul cu solul cu roata blocata, si asa mai departe.

De asemenea sa montezi ABS pe o masina dupa ce o cumperi e destul de scump.

Modificat de stefan76
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ABS-ul. Renunta la tetiera. Nu te ajuta la nimic... daca mergeti doar 2 in masina. Poate doar sa iti umple acea "poarta" de care zice prietena ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu renunta la ABS totusi vorbim de siguranta ta. Dar totusi daca ai fonduri ar fi bine sa nu renunti nici la alarma din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc inca odata ptr. ajutor si trebuie sa vad de unde mai fac rost de bani pentru ABS, ca am scos si tetiera, dar geamurile izolate termis si alarma nu le scot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine ca nu renunti la alarma din fabrica ( si eu mi-am pus ). Dar nu renunta la abs si mai ales la motorul de 64 cp !!! Are sa te incante :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Parerea mea e ca in anul 2006 sa-ti mai cumperi masina fara ABS e ca si cum ti-ai cumpara televizor ALB NEGRU asa ca nu stiu la ce sa renunti ,dar oricum nu renunta la ABS!!! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!