Jump to content

Incalzire pentru pasagerii din spate la Golf IV ?


sorin_client
 Share

Postare recomandată

Salut.

Stie careva sau a auzit cineva cum se poate monta la un Golf IV o grila de incalzire si pentru pasagerii din spate ?

Am un Golf IV variant si nu cred c-ar fi fost rau sa fie prevazuta ca la masinile de lux...o incalzire pentru picioare si la pasagerii din spate ! (ceva de genul la AUDI A6).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crezi ca nu sunt suficiente gurile de aer conditionat de sub scaunele fata?

Probabil te gandesti sa fie ca la G5 sau Touran, cele din partea din spate a calului, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

tu zici ca nu ai deloc incalzire ce duce aer in spate pe sub scaunele pasagerilor fata sau vrei central in spatele cotierei sa ai climatizare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Cam pe unde sunt gurile de aer conditionat de sub scaunele fata :P

Sau le-am acoperit din greseala sau neatentie cu presurile? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ajung presurile la ele... sunt in cocoasa aia de sub partea din fata a scaunelor, inspre centru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa fie relativ vizibile. Din cate stiu eu presurile daca sunt puse corect nu ajung peste gurile acelea. acele guri merg decat atunci cand este pe pozitia duze piciore sau intre cea de picioare si cea pt geamuri :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... sunt in cocoasa aia de sub partea din fata a scaunelor, inspre centru.

Aha...Deci la mine sigur sunt peste gurile de ventilatie... :sbine: :question:

Modificat de cuiuda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum grilele alea din mijloc care ies din cotiera nu fac fata!Sunt mai mult "ca sa zici ca le ai"!Sa sufle cat-de-cat pe acolo,trebuie sa dai aeroterma la maxim si abia ca simti un suflu "lesinat" de aer pe acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

presurile nu ajung sa le acopere insa daca stai in spate si bagi mana sub scaunul din fata spre mijloc o sa simti gura de aerisire pentru partea din spate

scuze de limbaj

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la grila de ventilatie centrala...din spatele cotierei. Acolo unde in mod normal se afla scrumuiera.

As prefera sa renunt la ea pentru ventilare...

In fata sunt 2 moduri de ventilatie. Unul undeva prin "tunel" in dreptul schimbatorului (parca) iar alta vine de undeva de sub bord.

Dar cei ce stau in spate nu au ventilare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu nu auzi ca au sub scaunele din fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa ai acoperite cu niste presuri mai mari acele duze de ventilatie de sub scaune de care vorbesc colegii sau sa fie infundate (sa nu functioneze). Incearca pe toate tipurile de ventilare si pe treapa maxima. Iar daca vrei sa ai prize de aer in consola centrala in spate, cred ca trebuie sa schimbi masina; mi se pare imposibil sa poti pune acolo niste grile ca la alte masini atata timp cat nu se fac piese pentru asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin gurile de ventilatie de sub scaune,sfla numai daca dai caldura si/sau la picioare.In rest........pauza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai climatronic, aerul cald il dirijeaza inspre picioare (iarna), iar aerul rece inspre plafon (vara). Aducerea aerului din habitaclu la temperatura pe care o ceri se face treptat, pentru ca altfel ar ridica tot praful de pe covorase :( Pune mana pe fantele alea (mai este una la piciorul stang al pasagerului fata si una pe sub bord pentru sofer) si verifica daca baga ceva aer.

Daca vrei sa fortezi climatronicul sau daca ai aer conditionat simplu, poti sa setezi sa sufle inspre picioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva dace se poate seta din soft unghiul la care sa intredeschida clapetele de sus<->picioare?La mine am impresia ca atunci cand dau si sus si la piciare sa bage aer cald,baga numai sus,asta pe econ.

Si apropo de afisarile ascunse ale climatronicului la mine sunt numa 44 parca, nu 50si ceva... .Stie cineva ce inseama toate alea??In afara de 1-temp interioara 4-exterioara si 16-viteza actuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si apropo de afisarile ascunse ale climatronicului la mine sunt numa 44 parca, nu 50si ceva... .Stie cineva ce inseama toate alea??In afara de 1-temp interioara 4-exterioara si 16-viteza actuala.

Un simplu SEARCH te ajuta foarte mult. Cauta 'ce secrete ascunde climatronicul' :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnii mei ! Sub scaunele din fata nu am nici o gura de ventilatie... !

Din aceasta cauza as dori sa pun o grila unde-i scrumuiera de pe "tunelul" din spate !

Golful meu e din 2001 si nu are prevazute acele guri de ventilare de care spuneti !

Nu sunt acoperite cu presuri sau altceva...pur si simplu...nu-s.

Asa ca...solutii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna idea-si eu vreau la a3-ul meu!

tot asa nu am guri de ventilatie spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa puneti guri de ventilatie in spate,trebuie sa munciti si cheltuiti bani multi!Posibil (mai mult ca sigur) sa nu va iasa treaba bine si sa investiti multi bani fara rost!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumim mult pentru incurajari!

nu cred ca e greu...se poate face si artizanal, insa ma gandeam ca sunt niste kit-uri pentru asa ceva...mai sigur prin afara...poate dam o comanda daca gasim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, nu cred ca e o regula ca daca masina e din 2001 sa nu ai duze sub scaune. Masina mea e din 2001 si e are duze si sub scaunele fata .Cred mai degraba ca e in functie de echiparea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omul sigur are dar cred ca a mai fost demontata mocheta si la montare nu le-au mai scos prin taietura mochetei.

@sorin_client: verifica daca sub scaunele din fata in mocheta se vede o taietura, o decupatura dreptunghiulara de vreo 10 pe 2 cm.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vrut sa va descurajez,in legatura cu montarea incalzirii in tunel(cotiera)!!Eu am mai desfacut tunele(cotiere)si sincer...e cam imbarligata treaba pe acolo!In 1 rand,voi nu aveti aeroterma prevazuta ptr. tubulatura care vreti sa o bagati,in al-2-lea rand,tuburile care vin in spate trec pe langa maneta de viteze de-o parte si de cealalta avand niste forme ciudate tare!Ganditi-va ca a trecut vremea cand bagam aeroterme suplimentare in Dacie ca sa avem caldura.Imi pare rau daca ati crezut ca vreau sa va dezamagesc!!LA MULTI ANI!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg pe spusele lui Bozo crezand ca e posibil sa existe un kit ceva...

Intr-adevar, nu e o regula ca masinile din 2001 sa nu aiba incalzire la picioare pentru pasagerii din spate dar...uite ca se-ntampla.

In partea din fata a tunelului sunt doua grile prin care se ventileaza aerul. Problema e ca in fata sunt prea multe si in spate deloc. Acu' nu ca m-ar interesa neaparat de cei din spate dar mi s-ar fi parut normal sa aiba si ei acelasi confort ca si mine !

In legatura cu investitiile intr-o masina...orice investitie e binevenita (indiferent de costuri) atata timp cat iti iubesti masina si tii la confortul tau si la cei din jur ! Ca paranteza...daca am bagat difuzoare in portiere de 1000 ron, crezi ca voi scoate vreodata banii pe ele ? Cand o veni timpul sa-mi schimb batranica cu siguranta le voi lasa la locul lor. N-am facut investitii in masina cu gandul sa le recuperez iar costurile foarte scazute de intretinere la masina mea nu ma determina sa ma gandesc la alt model sau la una noua... deocamdata. Sunt foarte multumit de ea.

Deci, revind la subiect, cred ca este posibil sau ca exista un astfel de kit atata timp cat alte masini sunt echipate de fabrica cu grilele alea in spate ! Nu stiu daca s-ar potrivi un tunel de la alt model de masina dar cred ca pe partea interioara a lui sunt unul sau maxim doua tubulaturi care sa permita ventilarea aerului si in spate ! Ajuta si pe timp de vara cand dai drumul la AC. Pana la urma urmei...daca ar deranja in spate n-au decat sa inchida acele grile si...gata. Mai rau e cand n-ai posibilitatea sa te incalzesti/racoresti. Sa vii de la sanie la -10 grade si sa intri in masina leoarca si sa n-ai caldura la picioare e cam de belea credeti-ma !

Oricum golfurile se inchid destul de ermetic si se incalzesc foarte bine in interior dar un plus de confort n-ar strica.

Va doresc un an nou mai bun, sanatate si numai impliniri si sa treceti prin el fara probleme la masini.

LA multi ani !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!