Jump to content

Geam blocat


caisa
 Share

Postare recomandată

Kit-ul de reparatie este format din culisele alea metalice lungi (sine) role, cabluri, tot ce este acolo. Tot fara fata de aluminiu. Culisele vechi, (rupte) se decapseaza de pe fata de aluminiu cu un spiral pe masura, parca de fi 10 si se monteaza noul kit. Noul kit are suruburi de montaj in locul niturilor. Este treaba de 1h si eleganta. Am schimbat pana acum 3 kit-uri la masini diferite. Kit-ul il iei de la colegul nostru Alex (Volksparts) din aria Vanzari piese (Comercianti) 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    9

  • kelu

    7

  • Al Bundy

    6

  • terminatoru

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

F l o r i n

kit de reparatie este cel fara culise... cand ai si culisele incluse - se numeste macara.

 

kit-ul de reparatie contine sufele, clemele si melcul - deci cam tot, fara culise. Acestea nu se rup niciodata.... si pana acum am gasit f.f. putine, cu role stricate - ca sa necesite inlocuirea culiselor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma poate ajuta cineva cu o adresa in Bucuresti de unde pot lua un kit de reparatie, pt ca m-a lasat macaraua pe partea dreapta si tot ce am gasit pe net sunt dinafara Bucuresti-ului.Vraeau sa rezolv problema azi sau maine cel mai tarziu. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca din dezmembrari sa iei o macara intreaga cu tot cu tabla. Este solutia cea mai buna daca nu vrei sa iei macara noua. Costul e aprox 150 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde cu 150 ca pe valeo este 250ron iar van wezel 240ron. Sh nu vreau cine stie cat tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te pricepi putin sa dai comenzi pe internet si ai paypal,visa card,sau trimiti banii direct in cont la firma respective ai ajunge la niste costuri 55 euro maxim cu tot cu transport la tine acasa in cateva zile:eu din asta mi-am luat si e foarte buna,montata de mine acuma vreo 3 saptamani si merge perfect.

sper sa nu se inteleaga reclama ca nu am nimic de castigat decat sa ajut... http://www.ebay.de/itm/FENSTERHEBER-ELEKTRISCH-VORNE-RECHTS-VW-PASSAT-3B-3BG-VARIANT-KOMBI-BJ-96-05-/321423396940?pt=DE_Autoteile&hash=item4ad653d04c   daca ai nevoie de ajutor cautama pe privat.

mi se pare prea mult sa dai 250 doar pe macara fara fata acea de tabla...

 

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu o adresa in Bucuresti de unde pot lua un kit de reparatie, pt ca m-a lasat macaraua pe partea dreapta si tot ce am gasit pe net sunt dinafara Bucuresti-ului.Vraeau sa rezolv problema azi sau maine cel mai tarziu. Multumesc

 

 

De unde cu 150 ca pe valeo este 250ron iar van wezel 240ron. Sh nu vreau cine stie cat tine.

 

Valeo - dupa cele no-name, sunt cele mai proaste.... pretul zice tot.

 

asa cum ti-a recomandat si mai sus, cauta una SH - cel putin o sa functioneze mult mai bine decat cea after-market.... 

 

In rest, azi cam greu sa gasesti un magazin/dezmembrari care sa lucreze. Maine - da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o sa va anunt cand o sa imi pice macaraua cea noua montata,,,sincer nu arata rau la banii care I-am dat pe ea,sunt multumit,mare diferenta in cea originala de pe masina si cea artermarket nu sunt,tind sa cred ca cea cumparata are imbunatatiri fata de cea originala.sper sa tine ceva vreme,era inca buna dar sa rupt parghia si cea mai simpla variant daca o cumperi e cu tot cu fata sa fie montata...ca la mine era parca lipita fata aceea de usa si cand o scoti sigur sa indoaie putin ca mai spunea cineva sus ca e mai bine cu tot.

Florin ai patit sa se rupa una din astea no name pe vreo masina?

 

numai bine

Modificat de bobuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc bobuta pt sfat am sa dau comanda maine. Cat despre cele sh nu am incredere cat ma va tine. Ce este nou este nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit macaraua + panou, noi, facute de VAG Group sau Grup ( nu mai stiu cum scria pe cutie ) la 200 de lei. Merge foarte ok, vedem cat o sa tina. Panoul a venit in culoarea masinii, nervurile panoului nu sunt la aceeasi calitate si precizie, cablul a venit negresat, dar totul s-a potrivit ca o manusa, ma refer la gaurile de prindere si forma. Stiu ca nu e piesa de origine, dar nu e prea misto sa mergi cu geamul deschis timp de cateva zile, doar pentru a astepta o piesa de origine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Florin ai patit sa se rupa una din astea no name pe vreo masina?

 

 

 

1. nu ca se rupe, dar fac tot felul de zgomote cand lucreaza.... cand cobori/ridici - indiferent ce le faci.

2. cele de la Valeo sunt mai mari si trebuie sa te chinui la montaj - le prinzi doar intr-un punct, cealalta prindere o sa o faci dupa ce e bagata in usa.

 

daca masina este gri metalizat/argintie... da, panoul vine in culoarea acesteia..... :D

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum, pe dreapta imi scartaie uneori, deci si aia sufera de rugina, dar intr-o forma mai ok. O s-o ung cand voi schimba difuzoarele.

P.s. credeam ca vin pe gri sau negru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele originale (nu e cazul la cea AM cumparata de tine) sunt numai pe gri/metal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sal. am o mica mare problema. geamul pe dreapta    sta fix........iar motorasul se aude ca functioneaza,dar ceva cred ca este rupt. scartaie si face ca toate cele si geamul ramane nemiscat.  de unde as putea cumpara si eu  tabla aia mare cu tot cu  sistemele aferente. mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai trebuie vazut ce e rupt. in cel mai rau caz e roasa rotita de pe motoras. in cel mai bun caz e belita macaraua si sufele trase peste melc. macara gasesti la magazin de piese. vezi la aria comercianti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau tabla cu tot cu macara o gasesti la dezmembrari destul de ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dupa ce am citit tot topicul n-am gasit decat juma de informatie,si anume:Macaraua de la geam se poate alimenta direct de pe o baterie de 12v(de masina).Am masina desfacuta  si m-ar interesa pe ce fire din mufa ii dau curent pe direct pt a putea lasa geamul mai jos pt a-l scoate sa pot mesterii la yala usii?Scrie cumva pe mufa care e "+" si care e "-'?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU poti asa, doar sa desfaci calculatorul de pe motoras si sa alimentezi direct motorasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu aceeasi problema la un b5.5 dar cu geamul spate stanga . Pana la urma am schimbat sistemul hidraulic de la dezmembrari (am luat tot sistemul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ cata-lin91 nu e nimic hidraulic acolo.La mine totul e ok doar ca n-am posibilitatea de a monta bateria acum, execut o lucrare mare la masina si nu pot sa pun bornele la baterie , de aceea am intrebat daca pot sa alimentez cumva pe direct dar cred ca ma descurc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu problema mea si detaliez putin(exagerez).Ganditiva ca am usa(sofer/pasager) completa de pe masina jos si vreau sa scot geamul din ea care e sus complet,tre sa-l cobor putin pt a ajunge la suruburile care il tin,întrebarea e cum fac, calculatorul usii e acea cutiuta neagra in care intra mufa principala?Asta e?

post-58309-0-63508100-1413908945_thumb.j

Si daca da cum alimentez motorasul sa coboare?E ceva de genu plus minus si inversezi polaritatea pt a cobora sau urca geamul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Declipseaza partea aia de plastic si o sa vezi bornele motorasului (un gen de papuci ce strang pe placa). Dupa ce indepartezi placa electronica, poti alimenta motorasul.

Dar eu as fi preferat sa pun contactul cateva secunde pana cobor geamul cat e nevoie. Eventualele erori le stergeai si asta e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu pot sa pun contactul pt ca bateria e moarta complet si altele .Partea cu alimentatul motorasului cum fac sa coboare geamul,e cum am scris eu mai sus cu polaritatea sau....?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!