Jump to content

Geam blocat


caisa
 Share

Postare recomandată

siguranta ai verificat-o? Face doar pe un geam? Dar in momentul in care se blocheaza, se mai aude motorul din usa.....ca si cum ar da de dreu, sau nu se mai aude nimic in usa. Daca nu se mai aude, inseamna ca e ceva electri, trebuie sa dai jos fata de usa si sa vezi ce se etrece acolo. Daca se aude, inseamna ca e ceva pe la macaraua geamului, de obicei se strica cablul, il agata un pic si opreste automat geamul crezand ca a prins ceva ...o mana, ceva :rolleyes: .

Oricum, da jos fata de usa, conecteaza butoanele si vezi daca reusesti sa intelegi ce se intampla, desi nu prea ai cum sa zareesti ceva.

Ca sa desfaci fata de usa vezi aici http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;#entry831886

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    9

  • kelu

    7

  • Al Bundy

    6

  • terminatoru

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut baieti!

Acum sa vin si eu cu problema mea. Acum cateva luni cand coboram geamul se auzea ca un scartait/trosnit in interior, dar functiona "normal" si nu ma deranja foarte tare .Astazi insa, inevitabilul s-a petrecut, geamul a ramas blocat iar motorasul se invarte in gol. O fii macaraua stricata? O sa demontez maine cred, fata de usa, insa daca aveti idee cam ce ar putea fii este bine primita .

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta sa stricat. Cel mai probabil ai sufa de otel rupta. Nu se poate repara trebuie o macara noua.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100%e cablul macaralei rupt.trebuie alta macara.e 180 ron la magazine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , am cautat ceva timp si nu am gasit o rezolvare la problema mea . Nu pot sa fac alt topic asa ca intreb aici pentru ca e cat de cat in legatura cu titlul . Bun , problema e cu geamurile de pe spate , mi se deschid doar de la butoanele de pe usa soferului , nu se deschid de la butoanele de pe usile din spate , a mai patit careva sau stie cineva ce trebuie sa fac sa poata fi deschise si din spate ?

Modificat de robbin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PE usa soferului intre butoanele dintre fata si spate nu ai un buton care e apasat acum? Acel buton blocheaza functionarea comenzilor de la butoanele de pe usile din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult sfat. Ati avut 100% dreptate, era cablul de otel rupt. S-a rezolvat cu un KIT de Reparatie ( 80 ron ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detaliii!!! De unde ai luat si ce contine kitul respectiv de reparatii. Pana acum nu am stiut de kit de reparatii numai de macara completa.

Modificat de msanyix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PE usa soferului intre butoanele dintre fata si spate nu ai un buton care e apasat acum? Acel buton blocheaza functionarea comenzilor de la butoanele de pe usile din spate.

a mers , multumesc mult :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

s-a dereglat sistemul de blocare in caz de se afla o mana in calea geamului, cobori geamul pana jos si tii asa de buton timp de 10 secunde dupa care ridici geamul la loc si tii mana in calea lui (trebuie sa se retraga automat sau sa se opreasca) dupa care totul va fi ca inainte , nu e defect nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
andrei serban

La masina mea intai nu a mai mers geamul dreapta.L-am lasat asa ca nu ma deranja.Acum nu mai merge nici cel din stanga fata si cum a venit caldura e foarte rau.

Am demontat ambele usi.Macarale ok, cablajele sunate ok dupa schema electrica, de la modulul confort de sub pres pana la modulele de inchidere din usi, alimentate direct la 12V motorasele merg si cu toate astea geamurile nu merg. Se aude un tacanit in modulele ce comanda(partea electronica) din usi de la geamuri si atat(ca si cum ar da de greu si s-ar opri).

Nu stiu ce sa-i mai fac. Cumva o parere.

Passat 1.9TDI Berlina 1998

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1998.... incearca sa-i schimbi modulul de comanda de pe usa soferului. Imprumuta unul de proba - daca nu ai de la cine, parca am eu unul prin casa.... sa faci o proba cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutari tuturor...ma intereseaza si pe mine cum dau jos geamurile spate laterale? :)

am vazut un tutorial pe youtube cum se monteaza,dar ma intereseaza cum dau jos acea clema din geam care intra in macara si se blocheaza acolo.ma intereseaza pentru ca vreau sa iau switchurile din usi si sa le verific din cauza unor probl la lumini si inchidere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

coboara geamul jos si pe orificiul de vizitare, sub capacul de cauciuc, o sa vezi cele doua nituri care intra unul in altul si blocheaza geamul in clema. Scoti nitul mic intai, dupa care iese si cel mare - astfel o sa poti separa geamul de clema de pe macara - il ridici sus si il blochezi, dupa care iti continui treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci practic se trage nitul mic din cel mare...inteles...am incercat sa trag de el,dar nu am insistat prea mult.imi era frica sa nu trag cu tot cu geam :D :)) .. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage fara frica de surub dar nu cu piciorul sprijinit in usa:)))). Trage si fa-i joc usor stanga dreapta pana va iesi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cu un pic de WD40 pe ele, inainte sa incerci sa-l scoti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am sa fac....dau cu wd40 apoi trac cu putere dar fara picior pe usa :))) va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
FanBarcelona

baieti, mi s-a rupt sufa la usa dreapta fata. a ruginit si a cedat.

spuneti-mi si mie va rog ce trebuie sa i-au din dezmembrari, si eventual un cod de piesa sa vad care ar fi diferenta de pret...

 

am atasat si o poza sa va faceti o idee..

 

post-105026-0-07619600-1400933981_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kosmyn_aurel89

propun sa cumperi un kit de repartie nou, decat sa iei alta din dezmembrari si sa tina putin, dupa care posibil sa cedeze la fel de repede. pe un astfel de kit am dat acum 2luni 150 lei numai ca eu l-am folosit pe partea stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FanBarcelona

am fost la dezmembrari si am luat una de acolo;

ajung acasa, era sufa incalecata; mam chinuit o jumate de ora de am reglato apoi am montat pe masina..fac proba ok, pun geamul si iar fac proba...trosc poc, buf...am zis ca e gata geamul sa spart ca plecase intro parte- ma gandeam unde am gresit...cand colo era de la model de anglia- am vazut cele 3 gauri de prindere a fetei de usa..geamul ok, doar sistemul de prindere geam rupt.

 

era prea tarziu ca sa o schimb de unde o luasem si mam gandit sa schimb sufa...3 ore mam chinuit si am injurat toti nemtii de la hitler incoa..intr-un final- succes..

 

doar ca- cand ajunge sus geamul coboara vro 10 cm si iar trebuie sa il ridic ca sa ramana sus..

despre ce este vorba ca si vara trecuta am patit asa - numai ca a revenit de la sine..

 

kosmin_aurel

ce reprezinta chitul de reparatie? toata fata metalica cu parghii cu tot?cum e in poza ce am atasato?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna sufa, melcul si clemele de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FanBarcelona

multumesc de raspuns Al Bundy, insa 4 ore nu o sa ma mai chinui sa urc sufa pe rotita aia...am impins acolo de mi-au sarit buricele degetelor...

 

totusi de ce coboara geamul dupa ce ajunge la maxim?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci aceasi chestier am patit si eu cu ruperea sufei la Passat,m-am dust pe ebay si am comandat cu tot cu placa macaraua,foarte simplu nemaifacand lucru asta sa terminat treaba intr-0 ora cu ajutorul unui prieten la tinut.Vechea placa se poate indoi la demontare + ca cea noua vine cu garniture si trebuie numai pusa sus  asta am comandato la http://www.ebay.de/itm/FENSTERHEBER-ELEKTRISCH-VORNE-RECHTS-VW-PASSAT-3B-3BG-VARIANT-KOMBI-BJ-96-05-/301139844981?pt=DE_Autoteile&hash=item461d555f75  pe mine ma ajuns transportu cu tot 40 euro pe voi v-ar ajunge 50 euro ca au livrare si in Romania si sunt seriosi oamenii + ca livreaza repede.tot ce va trebuie este cont pe ebay si paypal eventual.au facut rau sistemu astia de la vw ca intra apa prin usa....

 

numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!