Jump to content

My little 1.4


SosoASD

Postare recomandată

Masina se face stock. Daca este cineva interesat de ceva de pe ea, anuntati-ma pe PM.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Masina a ramas la mine si o sa-mi duc "my evil plan" la final spre sfarsitul anului viitor. Nu pot divulga momentan planul meu malefic....anyway.

In alta ordine de idei, masina a primit un volan de GTI cu alcantara si piele perforata pentru care le multumesc tuturor celor ce au conspirat de ziua mea.

Aseara am reusit sa montez noile faruri, anume niste faruri de GTI cu lupe bixenon(Multumesc Viteza_Fane pt ajutor si CustomGarage pentru realizare). Un scurt review al lupelor ar fi acela ca sunt comparabile cu OEM-ul din punctul de vedere al luminii pe care o fac noaptea.

Acum doua seri am apucat sa-mi montez suspensia reglabila pe spate(TA Technix) sunt multumit de ride-quality, desi este umpic mai bouncy decat inainte, momentan e ok. Saptamana viitoare o sa montez si fata si trecem pe "stance-ul" de iarna, adica suuuus in pom!!! Multumesc lui Micnea pt punerea la dispozitie a uneltelor necesare si a elevatorului.

Revin saptamana viitoare cu un review complet al suspensiei TA-Technix. Le-am auzit pe toate despre suspensia asta, inclusiv ca amortizoarele ar fi aceleasi cu RaceLand si V-Maxx. We shall see......

Modificat de SosoASD
Link către comentariu

Mersi frumos, Cogdao! zilele astea o sa fac niste poze cum trebuie, dupa ce pun suspensia si pe fata:)

Link către comentariu
  • 1 month later...

N-am mai scris de mult pe aici, spre rusinea mea. Dupa sesiunea ce ma asteapta in perioada 7ianuarie-2februarie o sa imi fac timp sa ma ocup si de micutul meu Golf care are nevoie de un rulment pe stanga, odata cu noua suspensie evidentiandu-se niste problemute. In acelasi timp se va face si o revizie completa cu uleiuri fine si curele la fel(distributie). In primavara sper sa se materializeze planul malefic, cel putin o parte din el:) Sa auzim de bine si sarbatori fericite tuturor!

Link către comentariu

Anul ce vine, spre sfarsit "se va intampla tuning" grav de tot. Nu vreau sa dau din casa pana nu am ceva sigur dar posibilitatile pe care le ofera platforma/caroseria noastra sunt limitate pana la un punct:)) as vrea sa ajung la punctisorul ala:)) I hope i`ll walk the extramile.....atat pot sa spun pana acum. Oricum ca new years resolution am 2 chestii: cariera si masina:))

P.S. Daca timpul nu-mi permite sa dau examenul pentru arbitraj si anul acesta la FRAS, poate o etapa de coasta in calitate de fore-lighter, pe plaiurile natale....

Modificat de SosoASD
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Aseara am reusit sa reglez suspensia pe spate, scapand de "sacii de cartofi" din portbagaj. E cat de cat dreapta si inalta, parca mai inalta decat OEM, ceea-ce e bine, pentru iarna bucuresteana. In continuare sesiune si chinuiala.... Sa auzim de bine.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Am terminat sesiunea vietii, o luna n-am avut timp nici sa respir. Acum cateva seri am coborat fata un cm, se simte mult mai bine. Asteptam soarele sa o dam de pamant de tot sa vedem cum sta:))! Cred ca o sa imi roluiesc aripile daca nu se roluiesc ele de la sine:)) sa speram ca et43 cu 225/45 n-o sa atinga prea rau! Mai am un set de jante de audi(se pare ca sunt fan) cu et35 care vin cam la fata fara cauciuc(doar asa le-am probat) sa vedem ce setup avem anul acesta! Cine e fittment whore pe aici, sa-si dea cu parerea va rog!!!!

Link către comentariu

Un adevarat fittment whore merge cu 215/45 sau chiar 40 cu suspensia lasata la maxim. et43 nu are de ce sa atinga prea rau, mai ales ca au 7.5 latime, nu?

Link către comentariu

et 35 o sa iti atinga, pe spate, et 43 nu va atinge ... la et 35 daca pui 215 nu mai atinge (cu balon mai mic decat vrei tu)

Link către comentariu

Eu am avut pe Golf 5 urmatoarele variante, toate pe 17":

 

  • 8J ET48 cu 225/45/17 - n-am avut probleme
  • 7,5J ET35 cu 225/45/17 - atingea si pe fata si pe spate
  • 7J ET54 cu 225/45/17 - evident fara probleme
  • 7,5J ET40 cu 225/45/17 spate si 215/45/17 fata, masina cu suspensie reglabila, lasata jos (atingea uneori pe spate)

 

Poti sa tragi niste concluzii de aici.

 

Spor!

Link către comentariu

ET43 cu 225/45 nu atinge deloc, nici pe fata nici pe spate. Pe spate atinge foarte rar si doar in aparatoarea de noroi, Asta mi se intampla cu arcurile H&R care erau -4,5 cred?? Daca vor atinge le mai "administrez" niste camber. Din cate stiu la platforma de Golf 5 pe spate se poate regla camberul. Vom vedea ce si cum va fii....

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Vineri merg la ai mei si o sa montez rotile de vara si sper sa reglez si suspensia pe spate, fata am coborat-o deja vreo 4cm si mai am vreo 3cm de filet. o sa pun rotile si o sa vad daca "i go moar low" pe spate am intampinat problema clasica, anume aceea ca se invarte reglajul cu totul, Asta presupune ca o sa merg la elevator sa dau arcurile jos sa le reglez, sper ca saptamana asta. Revenim cu poze.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!