Jump to content

Cine stie?


bankaru g3
 Share

Postare recomandată

Am scris mai inainte, dar nu ai vazut...

- nu poti sa-ti dai seama daca este plina rezerva

- daca faci plinul si vrei sa se umple si rezerva, trebuie sa apesi cu umarul capului furtunului de alimentare pe acel butonas

- se poate sa te fi ajutat rezerva atunci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 317
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Amedeo

    18

  • zipp

    15

  • Tracto

    13

  • taz21

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

..si uite asa am gasit si eu explicatie cum de am putut sa fac 20km cu acul pe linia alba de dupa cele rosii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Fizic NU exista aceasta rezerva de combustibil separat de rezervor.

Rezervorul este unicameral, indiferent ca e vorba de benzina sau diesel, indiferent ca e vorba de Golf I sau Touareg...

La umplerea rezervorului, combustibilul intra cu o viteza mai mare decat viteza cu care iese aerul din rezervor si in interior se creeaza o presiune iar atunci cand acea presiune este destul de mare (rezervorul e aproape plin) se declanseaza pompa.

Daca dupa declansarea pompei veti introduce in rezervor in continuare combustibil dar cu o viteza/debit mai mic, veti vedea ca pompa nu se mai declanseaza tocmai datorita faptului ca aerul are timp sa iasa din rezervor si nu se creaza acea presiune.

Diferenta de 5-7 litri este data de cantitatea de combustibil care ia locul aerului in rezervor si pe conducta de umplere a lui, pana in "buza" busonului.

Uite si o poza cu rezervorul la Golf 3:

post-7729-1259853525_thumb.jpg

Ca sa va lamuriti, puteti lectura si discutia referitor la aceasta pe aceste topicuri:

- Tiguan;

- Skoda;

- iar aici aveti o discutie pe aceeasi tema de la Golf IV, unde am postat eu un DIY despre cum se demonteaza/anuleaza acel buton despre care vorbiti.

Succes! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca dupa postul de mai sus numai intreaba nimeni de rezerva din rezervor. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cojocariu.marian

stie cineva daca se pot reduce cumva trepidatiile la motoarele diesel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine stie? cu ce pot inlocui grupul de rezistente de la aeroterma. la mine nu avea masina, de cand am luat-o, nu stiu ce a facut vechiul proprietar pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu doua intrebari . Sper sa le gasesc raspunsul aici .

Prima ar fi o mica diferenta observata de mine la 2 motoare identice (1.4 ABD).

In poza 1 din capacul de la tacheti iese un furtun

In poza 2 la acelasi motor acest frutun nu exista.

Care este rolul acestui furtun ?

A doua intrebare : pe sticker-ul din portbagaj am urmatorul cod : 1M1 = Trailer hitch with hitch ball, lockablend removable, increased towing capacity.

Sa inteleg ca in trecut masina a avut carlig (acum nu e nici urma de el) ? unde era acesta fixat ? la ce se refera "increased towing capacity" vreun calut putere secret in plus :hainoroc:?

post-10002-1260665582_thumb.jpg

post-10002-1260665592_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.In legatura cu motorul cred ca celalalt fara furtunul respectiv este generatie mai noua si are cateva mici imbunatatiri.Sincer nu stiu ce face furtunul respectiv.

2.In legatura cu carligul,ai gaura in spoiler?

A mea are carlig si am gasit alt cod pe sticker : 1M2 = Trailer hitch with pintle hitch, increased towing capacity ,plus ca am si un indicator intr-un buton de ala fals.E un beculet care indica un carlig si clipeste cand leg remorca si semnalizez.Am sa ii fac o poza astazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am spoiler-ul gaurit. de asta mi se pare ciudat. nu am nici indicator in bord. sa fi renuntat neamtul la optiunea asta ulterior ?

poti te rog posta o poza cu martorul acela din bord si cu bara spate sa vad si eu cum arata ?:frigbaitata:

la mine asa arata

post-10002-1260700315_thumb.jpg

Modificat de tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva de ce are distanta aia intre cifre?nu cred ca ii lipseste vreo cifra.Sau asa se vede la cifra numarul 1?Pare cam ciudata distanta.

sd5319261.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca e un fel de iluzie optica. e doar de la cifra 1. imagineaza-ti cifra 9 care are nevoie de "2 randuri " de lini. E tipic ceasurilor digitale vechi :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intradevar am mai cautat si am gasit o poza cu ceasurile mele din vara...si este vb de o iluzie optica.

picture052b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam multi KM ai facut din vara pana acum...sau mai bine zis ce km putin aveai atunci...lipseste cumva o cifra..doar 31.313? :vaidecapulmeu:

Modificat de eleet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am spoiler-ul gaurit. de asta mi se pare ciudat. nu am nici indicator in bord. sa fi renuntat neamtul la optiunea asta ulterior ?

poti te rog posta o poza cu martorul acela din bord si cu bara spate sa vad si eu cum arata ? :P

la mine asa arata

Doua poze cu carligul la cererea lui tracto.

post-31559-1260769889_thumb.jpg

post-31559-1260769908_thumb.jpg

Imi cer scuze dar am uitat sa fac poza la martor.Promit ca in curand o voi posta.

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poza cu martorul pt. remorca de la masina mea.

Este cel de sub martorul de ABS.

post-1353-1260810274_thumb.jpg

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

martorul ala il am si eu, nu am stiut ca e pt remorca, chiar ma intrebam de ce nu se aprinde, verificasem si becul si era bun, deci doar in cazul in care am remorca in spate si conectata la mufa va functiona:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scanat sticker-ul din cartea de service. Banuiesc ca e acelasi cu cel din portbagaj.

Sincer nu stiu ce cod are carligul, pt. ca nu am gasit un vin decoder asa elaborat. Eventual sa ma uit la codul de pe carlig pt. ca este echipare de fabrica.

post-1353-1260812636_thumb.jpg

post-1353-1260812697_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am trimis un pm taz.

se pare ca nu ai nici un cod legat de carlig.

ma rog se adanceste tot mai tare misterul. eu am codul din fabrica nici urma de carlig/martor , tu nu ai codul dar ai carlig si martor

nu mai inteleg nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa elucidam misterul am iesit sa fac o poza la codul de la carlig. :)

post-1353-1260814275_thumb.jpg

post-1353-1260815604_thumb.jpg

Modificat de taz21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu desi am carlig nu am martoru... :mellow:

Maine ma uit si eu...si in portbagaj si pe carlig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu este situat indicatorul in acelasi loc.Este undeva intr-un buton fals.Cred ca din cauza ca masina mea e din 93 si dupa l-au mutat dincolo.Sau cine stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde mai exact pe langa dezaburire luneta?

Ciudat e ca la mine nu exista deloc...sau carligu meu a fost pus aftermarket?Si nu au mai montat cele necesare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!