Jump to content

Cine stie?


bankaru g3
 Share

Postare recomandată

Salut Cosmin.Aceeasi problema o am si eu,nu am lumina in portbagaj.Am desfacut azi cu inbus de 6 mecanismul de inchidere a haionului si sm constatat ca si la mine e rupt un piciorus de cupru de la contact .De desfacut plasticul de pe spate nu am reusit pt ca mia fost ai teama sa nu stric ceva in mecanism.Am cositorit de bucata ramasa cat si de celalalt piciorus bun cate o bucata de cablu si apoi capetele ramase le-am bagat in mufa respectiva si FUNCTIONEAZA ,nu e prea estetic dar alceva nu vad ce e de facut ,eventual luat altul de la dezmembrari.Bafta , te rog posteaza cum ai reusit sai dai de cap . :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 317
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Amedeo

    18

  • zipp

    15

  • Tracto

    13

  • taz21

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

merci mon camarade....si acuma am intrebari:ai intimpinat probleme deosebite la desfacerea si la montarea incuietorii?nu a sarit nimic afara? la asta ma gandeam si eu -la cositorire.esteticul nu conteaza.cine naiba se uita acolo?

ma gandeam sa desenez cu markeru sa stiu unde a fost montata incuietoarea de la hayon,sa nu o pun de-a-n pixu inapoi...daca ai vreun sfat ceva la care sa fiu atent...te rog sa ma informezi..in week-end am de gand sa rezolv problema.

merci

Modificat de cosmin_golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De preferat sa desenezi asa cum ai spus, pe contur, pozitia incuietorii. Altfel risti sa nu se inchida hayonul sau sa stea cracanat. Eu personal am luat o inchidere de la dezmembrari 50 ron. Am verificat daca functioneaza cu un aparat de masura. Atentie si la suruburile inbus (se vor desface cu cheia potrivita, nu cu improvizatii). Nu sare nimic cand o scoateti de pe masina, este ca o cutie prinsa in suruburi, cu o mufa intr-o parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfat.atat voiam sa aflu. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut .Nu e nevoie sa trasezi conturul incuietori pe vopseaua haionului pt ca suruburiile care tin incuietoarea sint foarete fixe si se centreaza singure.Azi am lucrat la masina unui prieten cu aceeasi aceeasi problema ca a mea ,dar nu functioneaza improvizatia facuta ,cred ca de vina e intrerupatorul. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci!am sa incerc oricum...sa vad daca ma descurc. :biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh, batranetea... Nu mai stiam daca incuietoarea sau cuiul, daca se deplaseaza la montaj, vor aparea probleme cu inchiderea. Adrian cred ca are dreptate. Oricum, inca ma intreb cum se regleaza inchiderea haionului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate regla, nu stiu daca din incuietoare, ca am inteles ca are pozitie fixa. Vezi ca merge reglat din suruburile se prindere ale balamalelor. pe caroseroe/ Se da plasticul acela jos, si dai de ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa zic de la un mecanic.... la rezervor inainte de clapeta are un stiutz putin iesit si daca misc de el intra pe rezerva..... cica cel putin inca 5 litri

acuma el mi-la aratat dar nu am facut proba inca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiutul ala este de la inchiderea centralizata,chiar ca mecanicul ala facea misto.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faceti confuzie,exista acel tamburus la gulerul gurii de umplere,care mai permite umplerea catorva litri in plus.nu stiu cum e la voi,dar eu il am.ala de la inchidere e alta mancare de peste.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu il am .. mecanicu nu facea misto .. poate nu aveti voi sau nu stiti care e :)

Modificat de Angel-Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mecanicul nu facea misto. Acolo este un "buton" care permite umplerea rezervorului suplimentar cu capacitatea de 7 litri. la alimentarea cu benzina, capul pompei are un guler care poate impinge exact in acel buton, permitand umplerea acelui rezervor. Rezervorul suplimentar nu se goleste decat atuci cand rezervorul principal este complet gol. (adica un fel de sticla de lapte plina cu benzina si bagata in portbagaj de dacie :D )

Vara nu este indicat sa mergeti cu ambele rezevoare pline ochi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde este frate? E intuneric si nu vad.... Puneti poze va rog si dati detalii.

Valentin, de ce? De ce "nu este indicat sa mergeti cu ambele rezevoare pline ochi"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pana la urma rezerva aia de combustibil se activeaza singura or tre sa apasam noi vreun buton. si inca ceva, atunci cand intra rezerva aia , la bord se ridica acul de la combustibil? sincer am mai auzit ceva de genul asta doar la espero dra nu fredeam ca este adevarat nici acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa faca soferul nimic. Se "activeaza" singura. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si acul de la combustibil se mai ridica in vre_un fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acul nu indica nivelul in acel rezervor. Mai, voi va mai amintiti vasele comunicante de la scoala? Asa e si aici.

Ala cred ca a aparut din motive de securitate, la dilatare sa fie un volum suficient.

Aveti grija cu rezervorul ala, eu am facut odata pana prostului din cauza lui... :icon_thumleft: Macar sunt sincer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum imi dau seama daca este plina rezerva respectiva ? eu am mers ceva timp cu acul pe zero si nu am ramas fara benzina . rezerva aceea m-a ajutat ? daca fac plinul sa umple si rezerva respectiva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!