Jump to content

Despre pompa de benzina


rzone
 Share

Postare recomandată

Stie cineva daca la motorul de 1.8 cu digifant pot monta o pompa mecanica de benzina? locasul exista cu capac pe el dar nu stiu daca e si cama pe arborele intermediar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Craciun fericit in primu rand,teoretic ar trebui sa aiba si cama ca doar nu se poate monta dupaia cama pe ax si sigur la modelele anterioare exista pompa de benzina mecanica asa ca cel mai bine desfaci capacu daca se poate si tragi o privire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Craciun fericit la toata lumea

Asa ma gindeam si eu, doar sa nu fi facut nemtii vreun model simplificat de arbore. Cind se mai indulceste vremea ma bag inauntru.

@Crazy Golf: la mine e chiar cu 2 pompe...una imersata pentru amorsare si una afara. Si daca se poate o sa am 3 :blush:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce-ti trebuie pompa mecanica la un motor cu injectie? doar nu vrei s-o inlocuiesti pe cea electrica cu cea mecanica, ca n-o sa mearga. daca vrei s-o montezi numai asa "sa ai 3" n-o sa te ajute cu nimic. dimpotriva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modifici ceva pe la motor de iti trebuie presiune mai mare de benzina sau volum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu de ce, da nu primesc notificari pe mail...

Ce vreau eu e o modificare mai ciudata, e dezbatuta pe net pe larg cu diverse variante, uite cel mai apropiat link:

http://www.karlsnet.com/mopar/waterinjection.shtml

Eu am facut niste probe, daca mai sint curiosi expun problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt foarte curios...

Ai reusit sa faci ceva..??ce presiune ai la apa cand o injectezi...cam tot ma intereaseaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa pe care am folosit-o e electrica si cred ca poate putin peste 1bar, in functionare nu a trecut de 0.5. Nu am turbo sa folosesc sistemele dedicate pentru curse care consuma litri/ora si merg la presiuni de 3-4 bari. Pina acum nu am reusit sa atomizez suficient de fin apa(e esential sa nu apara picaturi ca nu au efect si nu e bine pt motor), dar si asa, conectata provizoriu, m-a lasat sa maresc avansul destul de mult fara sa tzacane cind apas pedala si m-a surprins cit de bine trage la turatii joase. Am folosit ideea lui Pat Goodman, gasesti pe net tot despre el. Debitul trebuie corelat cumva cu consumul de benzina, ceea ce creeaza probleme, inca studiez problema. Am comandate pe net foggere ultrasonice, dar nu mi-au ajuns inca, cu alea cred ca o sa fie mai simpu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sal am si io o problema cu pompa de benzina am un g2 gti 1.8. cand bag picoru in ea nu se duce posibil sa nu bg destula benzina ? si mai scoate un sgomot ciudat k si cu baga presiune in ea si e gata sa explodeze ma poate ajuta cineva in privinta asat.

toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut araihard, normal la 1,8( 8V sau 16V)pompa de benina e de 2,5-3 bari(presiunea) , vezi sa nu ai probleme cu debitmetru de aer , si pt siguranta u incearca sa pui de broba o alta pompa de benzina

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!