Jump to content

Timeline Vento/JettaIII


paul_ral

Postare recomandată

Sper să nu fiu nevoit s-o vând. Mă și imaginez pe la 60 și ceva de ani la întâlnirile vw. Totul e să țină tabla, majoritatea posesorilor de G3&Vento știu cum stă la acest capitol.

Link către comentariu

Al meu vento fabricatie dec 1992 a fost impecabil din punct de vedere al tablei. Nu am avut nici o pata de rugina timp de 15 ani. E adevarat ca 6 ani a stat in garaj si ca avea doar 90000 km dar fata de alte masini ale epocii sta bine

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

După ce termin o vând!

si daca totusi ai vinde-o...

care ar fi pretul?

Link către comentariu

Ma gandesc undeva la 2800 euro. Intre timp turnul Marantz a mai crescut un pic

post-6155-0-52362800-1330901534_thumb.jp

Link către comentariu

Ar fi mare pacat s-o vinzi la cat ai investit in ea,cu banii astia nu iti acoperi nici macar munca care ai depus-o! :icon_redface:

Link către comentariu

Munca oricum e gratis și am facut-o din plăcere. Banii investiți nu-i mai recuperez, dar nici nu plâng după ei, întrucât am făcut un lucru bun.

Având în vedere că am proiectoare de ceață smoked, am în plan:

- montare lămpi fumurii

- montare semnale și "ochi de pisică" fumurii. Semnalele urmează să le comand, pisicile sunt pe drum.

Până atunci, am zis să inestesc în ceva mai vandabil (oare?) - scule muzicale vintage. Daca au peste 30 de ani cred că intră în această categorie. Am găsit și equalizerul Marantz EQ-20 ce intă în compunerea liniei cu ampliful PM 550DC și tunerul ST 520 (ultimele piese de jos).

Mai rămâne de găsit timerul Marantz AT-6 și linia-i completă.

post-6155-0-34996100-1331481478_thumb.jp

Link către comentariu

E frumoasa si pasiunea asta ,la fel de scumpa in general :).Pana la urma o sa trebuiasca sa inati tavanul ,ca nu o sa=ti mai incapa :)

Link către comentariu

În așteptarea semnalelor fumurii din bară, postez o imagine cu semnalele de pe aripi. Nu găsesc ca piesă separată bucata dintre semanlizator și proiectorul de ceață, în schimb am găsit un kit care cuprinde catadioptrul și proiectorul fals, piesa produsă de FER cod 1H0 941 777B,made in Germany. Mă gândesc să dezlipesc partea ce mă interesează și să o lipesc in locul celei pe care o am acum.

post-6155-0-51225500-1331832402_thumb.jp

Modificat de paul_ral
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am montat mansonul din piele OEM impreuna cu schimbatorul de Edition si modificat partea din spate a consolei, acolo unde vine maneta franei de mana. Maneta este modelul aniversar, cu butonul de deblocare de culoare rosie si cu piele cusuta cu ata de aceeasi culoare. Intrucat am vrut sa nu modific nimic la maneta, dar sa folosesc si consola mea, am lipit mocheta neagra in loc de mansonul specific Vento, urmand sa decupez pentru a face loc manetei

post-6155-0-15993900-1332610031_thumb.jp

Link către comentariu

salut Paul, poate nu e locul potrivit sa te intreb aici dar totusi ai putea sa-mi zici codul de pe grila din bara la un vento( alea de sub semnalizari) ? ca am comandat la un magazin si mi-a adus de golf 3 si nu se potriveste si mi-a zis vanzatorul ca lui asa ii da si sa ii zic un cod. mersi anticipat. Apropo felicitari pt vento si pt modificarile aduse, rar vezi atatea dotari :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Din păcate nu te pot ajuta cu codul grilelor.

AM luat și un set de semnalizatoare fumurii, acum toate semnalele din bară și de pe aripi sunt "smoked"

post-6155-0-97401600-1333990840_thumb.jp

post-6155-0-97293200-1333990859_thumb.jp

Link către comentariu

Proiectoarele le aveam de la bun inceput. De aceea am optat si pentru restul.

Link către comentariu

Cat au costat ? Gasesc si pentru b4 oare?Mi-as pune si eu in loc la cele facute cu spray !

Link către comentariu

Semnalele au fost 80 lei sh, se gasesc si aftermarket, undeva la 70 lei/buc. Am vazut si aftermarket, cele produse de FER sunt made in Germany si sunt identice cu cele Hella.

Proiectoarele le-am avut de cand am cumparat masina. Se gasesc pe net (la cele de G3 ma refer, sunt undeva la 400 lei setul Hella).

Pentru capacele din mijloc, cele false, am cumparat un set ce cuprindea si proiectorul fals, am stricat un set alb si leam lipit pe cele fumurii.

Lucrez acum la un capac fals: am dezlipit catadioptrul si am vopsit cu spray negru plasticul pe care este lipit. Am facut o proba cu catadioptrul, dar plasticul din care este facut este prea alb si se cunoaste. O sa cumpar un spray fumuriu pentru stopusi si o sa dau un strat subtire pe spatele piesei, pentru a mai reduce un pic din transparenta. Am sa revin cu imagini cu lampile fumurii, fara proiectoare.

In prezent lucrez la proiectoare, din cauza pietricelelor geamurile parca ar fi sablate pe ici colo, iar la unul din ele a oxidat piesa ce sustine lupa si se vede urat. O sa caut un proiector sh, cu oglinda buna si o voi inlocui. Cred ca si aceste proiectoare pot fi facute fumurii, prin vopsirea cu spray negru a carcasei interioare.

Modificat de paul_ral
Link către comentariu

Am desfacut proiectorul stanga, era lipit cu silicon, posibil sa nu fii fost prins bine si din cauza asta s-a corodat suportul lentilei. Oglinda din spatele suportului este ok. In imagini aveti componentele unui proiector. Nu imi pot da seama daca sticla proiectorului fumuriu este mai inchisa la culoare, cea pe care o vedeti este normala, ma gandesc ca a fost inlocuita, din moment ce a fost lipita cu silicon. Cred ca efectul de fumuriu este dat de carcasa proiectorului, de culoare neagra, pe cand, la cel normal, interiorul carcasei este argintiu.

post-6155-0-97912300-1334094850_thumb.jp

post-6155-0-50826700-1334094874_thumb.jp

post-6155-0-93966000-1334094899_thumb.jp

Link către comentariu

Cat au costat ? Gasesc si pentru b4 oare?Mi-as pune si eu in loc la cele facute cu spray !

Gasesti pe autokarma la un pret decent zic eu. Originale.

Eu mi-am clatit ochii pe acolo si intr-o zi voi face o vizita la ei decat sa cumpar facaturi de prin alte parti.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Deocamdată Vento zace în garaj, 206-le a primit geamuri electrice pe spate și mă ocup de restaurarea unui Marantz SD8020, un adevărat monstru al anilor 80, de care cineva și-a bătut joc.

marantzsd8020.jpg

8020_1.jpg

8020_4.jpg

8020_5.jpg

8020_72.jpg

Link către comentariu

Ce-mi place sistemul asta la caseta ! Frumos ,spor !

Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
  • Aerofan a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!