Jump to content

Injectoare PD 2.0TDI distruse


alexabv
 Share

Postare recomandată

Solicit si eu o parere despre motoarele BKP, avand in vedere problemele pe care le au din fabricatie. Multi poseori de BKP au ramas in drum cu motoarele astea si tocmai sa evit asta, pentru ca abia am luat masina, as vrea parerea unui coleg care conduce de nou sau de ceva vreme un Passat cu BKP.

Am un Passat B6 cu DSG, facut in iulie 2007, are 56000 km si voiam sa stiu daca sa ma astept sa ma lase in drum luand in considerare numarul de kilometri daca plec acum la un drum de aproximativ 8000km? Ulei si filtrele le-am schimbat, e pregatita de drum, merge perfect, doar gandul ca e BKP nu ma prea lasa sa plec cu toata inima...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca nu au fost schimbate injectoarele recent poate sa te lase oricand.masina ai luat-o de noua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, stiu ce simti... asa am fost si eu.

Din pacate cad fara sa dea vreun semn.

Ideea este ca ti le schimba in toata Europa. Dar... te lasa in drum cand vrea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina am cumparat-o recent de la vecinul meu care a luat-o de noua, are intradevar km reali ca o stiu de noua iar in cartea de service nu are decat intretinerea respectiv varstei.

LE: La re-call iti schimba piesele in cauza chiar daca nu dau semne ca ar ceda?

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in istoric din cate stiu nu e trecuta schimbarea injectoarelor atunci cand se face.poti sa il intrebi daca a picat vreun injector in ultimul an si le-a schimbat apoi pe toate pe circulara.daca nu au fost schimbate atunci poti sa te astepti sa pice la un moment dat.nu conteaza nr. de kilometri.pica indiferent de viteza,treapta,cald/rece etc.nu ai ce sa faci.eu am avut un singur semn ca o sa pice.a pierdut puterea iar peste 2 secunde spirala in bord si motor mort

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a avut schimbat nimic si am scrisoarea de re-call data Iulie 2012. Este vreo limita de timp in care poti merge la re-call? Daca sunt in stare buna piesele tot ti le schimba sau asteapta sa aibe semne de oboseala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

re-call pentru injectoare?de asta nu am auzit.injectoarele se schimba toate doar daca iti pica unul si vii cu masina pe platforma .trebuie sa fie in scurt.

Ce spui tu cu re-call la injectoare nu stiu sa iti spun.detaliaza un pic ce scrie pe ea.eventual fa o poza sau o scanare sa vedem despre ce e vorba.poate sunt colegi care cunosc si te pot ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut mai multe simptome pina a cazut un injector si a cazut la semafor asteptind sa se faca verde,83 000 de km,acum vine frigul si nu doresc la nimeni sa treaca prin asa ceva dar se pare ca nu scapa nimeni de aceasta povara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu scrisoarea. Deci, daca e posibil sa iti faca probleme indiferent de numarul de kilometri am sa merg pana la urma la re-call. Dar voiam sa ma stiu ca daca te duci cu masina in stare de functionare iti mai schimba piesa cu defecte de fabricatie cu una conforma?

post-3988-0-58821100-1354559625_thumb.jp

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.dar asta e valabila in UK.Robert Hazelwood(cel care semneaza scrisoarea) e director VW pe Marea Britanie.nu stiu daca la noi se aplica.poti sa intrebi la dealer la bacau(Cybernet Auto parca) ca e aproape de tine.Dar cum a ajuns scrisoarea la tine.Nu ar fi trebuit sa o trimita Porsche Romania?sau masina ta e luata din Anglia ca altfel nu imi explic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este in Marea Britanie. Voiam sa stiu care e procedura la re-call ca nu am mai trecut prin asa ceva. Dar din ce zici tu trag concluzia ca difera de la tara la tara regulile de aplicare a re-call-urilor. Pe mine intradevar ma intereseaza pentru UK, dar credeam ca procedura e la fel. Volkswagen AG anunta greseala de fabricatie si repara masina pe cheltuiala lor prin service-urile autorizate, indiferent ca e sunt la Londra, Bacau sau Berlin, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ar fi normal, dar nu e asa. Doar la Londra e recall, la Bacau si Berlin schimba injectoarele vechi doar cand se strica si in limita a sapte ani de zile si 250k km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandel-are-pasatzel

  • adica daca ma duc la Londra cu masina la reprezentanta VW .... asta daca nu crapa vreun minunat de injector pe drum...imi schimba injectoarele fara carte, fara semne de oboseala....fara nicio conditie ? in august face 7 ani... tre sa o dau la scoala... :winter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! mi-e si frica sa scriu..., daca e sa se intample asta e...

145.000 km cu injectoarele din fabrica! merge de trasneste, doar volant s-a trezit din somn odata cu venirea frigului si " bate la usa" dimineata vreo 5 minute...

in rest ulei si motorina !

oare au mai scazut preturile la Injectoare ? are careva un pret la zi ?

merci !

Modificat de valeriu s
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti face probleme ca se schimba gratis toate 4 daca iti pica unul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • adica daca ma duc la Londra cu masina la reprezentanta VW .... asta daca nu crapa vreun minunat de injector pe drum...imi schimba injectoarele fara carte, fara semne de oboseala....fara nicio conditie ? in august face 7 ani... tre sa o dau la scoala... :winter:

Nu cred ca circulara este valabila pentru masinile cu placi de inmatriculare straine. Dar poti incerca. :) Nu e o idee rea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandel-are-pasatzel

mmm... s-ar putea sa fie valabil doar pentru ei, daca ei s-au agitat, VW le-a oferit numai lor recall la toate fara nicio conditie. Si 8000 km nu-s de colea... mmmm.. cu Domnu' inainte..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare am si eu o problema,am facut o scanare cu VCDS si imi apar urmatoarele erori:

As vrea sa stiu cum se poate remedia aceasta problema

6 Faults Found:

17672 - PD Unit Injector: Cylinder 2 (N241)

P1264 - 006 - Regulation Range Exceeded - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100001

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 13

Reset counter: 27

Mileage: 130802 km

Time Indication: 0

Date: 2012.11.04

Time: 19:37:08

Freeze Frame:

RPM: 1376 /min

Text: 40 Nm

Speed: 0.0 km/h

Load: 73.7 %

Text: 5.500 uF

Text: 13.75 mJ

Text: 12 mJ

Raw, Form. N/A: 000 000 000

17669 - PD Unit Injector: Cylinder 1 (N240)

P1261 - 006 - Regulation Range Exceeded - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100001

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 18

Reset counter: 27

Mileage: 130802 km

Time Indication: 0

Date: 2012.11.04

Time: 19:37:09

Freeze Frame:

RPM: 1376 /min

Text: 40 Nm

Speed: 0.0 km/h

Load: 73.7 %

Text: 5.375 uF

Text: 12.00 mJ

Text: 12 mJ

Raw, Form. N/A: 000 000 000

17678 - PD Unit Injector: Cylinder 4 (N243)

P1270 - 006 - Regulation Range Exceeded - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100001

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 18

Reset counter: 27

Mileage: 130802 km

Time Indication: 0

Date: 2012.11.04

Time: 19:37:09

Freeze Frame:

RPM: 1376 /min

Text: 40 Nm

Speed: 0.0 km/h

Load: 72.9 %

Text: 5.500 uF

Text: 11.50 mJ

Text: 11 mJ

Raw, Form. N/A: 000 000 000

17675 - PD Unit Injector: Cylinder 3 (N242)

P1267 - 006 - Regulation Range Exceeded - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100001

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 8

Reset counter: 27

Mileage: 130802 km

Time Indication: 0

Date: 2012.11.04

Time: 19:37:10

Freeze Frame:

RPM: 1344 /min

Text: 40 Nm

Speed: 0.0 km/h

Load: 73.7 %

Text: 5.375 uF

Text: 13.25 mJ

Text: 10 mJ

Raw, Form. N/A: 000 000 000

17677 - PD Unit Injector: Cylinder 4 (N243)

P1269 - 006 - Implausible Signal - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100001

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 7

Reset counter: 27

Mileage: 130803 km

Time Indication: 0

Date: 2012.11.04

Time: 19:37:24

Freeze Frame:

RPM: 1504 /min

Text: 128 Nm

Speed: 35.0 km/h

Load: 62.0 %

Text: 5.625 uF

Time: 0.00 ms

Text: 0.00 mJ

17668 - PD Unit Injector: Cylinder 1 (N240)

P1260 - 006 - Implausible Signal - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100001

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 5

Reset counter: 27

Mileage: 130806 km

Time Indication: 0

Date: 2012.11.05

Time: 07:53:47

Freeze Frame:

RPM: 1984 /min

Text: 104 Nm

Speed: 40.0 km/h

Load: 63.1 %

Text: 5.500 uF

Time: 0.00 ms

Text: 0.00 mJ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • adica daca ma duc la Londra cu masina la reprezentanta VW .... asta daca nu crapa vreun minunat de injector pe drum...imi schimba injectoarele fara carte, fara semne de oboseala....fara nicio conditie ? in august face 7 ani... tre sa o dau la scoala... :winter:

Nu cred ca circulara este valabila pentru masinile cu placi de inmatriculare straine. Dar poti incerca. :) Nu e o idee rea.

Intradevar recall-ul din UK se adreseasa doar masinilor inmatriculate in UK, din pacate.

Aici mi-au schimbat injectoarele fara nici o conditie, masina merge la fel ca inainte. Dupa ce am luat masina din service am pus-o pe nevastamea sa conduca pana acasa si eu eram cu alta masina dupa ea. Am observat ca in primele 2-3 mile scotea ceva norisori de fum dar apoi nimic chiar si cu kickdown-uri nu se mai scotea fum. Sper sa nu fie doar ca se incalzise motorul.

post-3988-0-13394500-1355429753_thumb.jp

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E tare ca ti-au dat hartie la mana. Aici nu iti da nimeni nimic, e asa pe sub masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[geovadim]

Eu am primit factura cand mi-au schimbat injectorul, la PBV....cred ca depinde de reprezentanta.

Modificat de FlorinC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu le-am schimbat la PBN in februarie anul acesta si nu am primit factura dar mi-a trecut in cartea tehnica schimbarea plus ca am verificat recent la vw si apare interventia in sistemul lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este pe sub masa, pur si simplu nu vor sa se complice sa dea factura pentru ca si asa ar trebui sa o faca cu valoare 0!

Eu in Grecia am primit factura cu valoare 0, in Romania mi s-a notat pe carnetul de service deci ...

Nu schimba nimeni injectoarele pe sub masa pentru ca ele trebuie a fi decontate de catre vw deci automat schimbarea trebuie introdusa in sistem!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin din nou pe aici. Am un prieten cu 2.0TDI care doreste sa il vanda. Are 170.000km, a schimbat injectoarele si are inca cateva luni garantie pe ele. Il pot cumpara la un pret foarte bun. Merita ? Mai exista posibilitatea sa cada din nou injectoarele daca au fost schimbate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!