Jump to content

chitait zona motor [VIDEO]


Wizard84
 Share

Postare recomandată

Salut, s-a intamplat de cateva ori sa inceapa masina sa chitaie, nu face des dar imi fac griji, nu stiu ce este...

Am pus filmuletul, sa va dati seama mai usor

Golf 3 1.6ABU

(la masina sunt toate bune, acceleratia raspunde bine, relantiu constant.. etc)

Link : http://www.youtube.com/watch?v=3OEcfL9QvAc

Chitait motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cureaua de distributie verifica ii un capac in partea stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus urechea in zona aia la curea dar nu se aude de acolo. Parca in partea stanga(partea cu soferul) se aude. Poate sa fie de la ambreiaj sau cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Cand calci ambreiajul, se mai aude?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e rulmet de presiune caraie doar cand e ambreajul ridicat.daca e pompa de apa caraie tot timpoul ca o fulie care de abia se mai tine in suruburi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit acelasi lucru dupa ce am facut revizia (distributie, ulei, bujii, filtre, curea alternator) si cand acceleram facea mai rau ca la tine. Defectul era la cureaua de alternator, mecanicul a pus-o pe alte canturi (paralele intre fulii desigur) din care o pereche aveau rugina pe ele de la nefolosire. Exact acelasi chitait. Am mutat cureaua cu un cant si s-a rezolvat. A durat 1 saptamana si 3-4 vizite la mecanic pana ne-am dat seama. Sa pui apa pe curele sa vezi daca se opreste chitaitul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seamana a zgomot de curea care aluneca. Verifica cele 2 curele... cea dintata si cea nervurata, eventual si cea trapezoidala de la servo-directie (daca ai). Daca zici ca se aude din partea soferului... vezi daca nu cumva e capacul de la vasul de expansiune... sa nu cumva sa se fi topit / defectat supapa. Daca dupa ce opresti motorul si desfaci capacul de la vas nu face "fsssss" inseamna ca scapa pe undeva presiune. Dar prea suna a zgomot de curea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand calci ambreiajul, se mai aude?

Sorin cred ca a nimerit-o, este ambreiajul.

Am vazut ca inceteaza zgomotul dupa ce calc pedala.

Prima oara mi-a facut asa acum vreo 4-5 luni timp de cateva ore si de atunci nimic, pana azi.

Este grav, necesita inlocuire? se poate strica ceva mai rau? Si binenteles, marea intrebare, cat mai pot sa merg cu ea in situatia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut aceeasi problema si iti zic ca sigur nu este de la ambreiaj. Am schimbat kit-ul de ambreiaj si rulmentul de presiune (de 2 ori), dar degeaba, tot se aude. Dupa mai multe vizite pe la diferite service-uri, nu am ajuns la nici o concluzie... cam toti au zis vom sti sigur care e problema doar atunci cand va cade piese respectiva. Totusi, tin sa cred ca este un rulment din cutia de viteza.

Mentionez ca am avut acelasi tip de motor ABU, an fabricatie '93.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rycco4u Ai mai mers mult cu ea asa? S-a agravat in vreun fel? Crezi ca ar avea vreo influenta uleiul din cutie, tu l-ai verificat era la nivel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti spun io sigur dupa ce am auzit ca e rulmentul de presiune din cutia de viteza...ai grija ca de se gripeaza nu mai poti circula cu ea...ramane si blocata in viteza respectiva....pt. a te asigura mai bine baga-o pe rampa dute sub ea..si stai mai aproape de cutie acolo la imbinarea cu motorul...dar sunt sigur ca e rulmentul .....bafta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rycco4u Ai mai mers mult cu ea asa? S-a agravat in vreun fel? Crezi ca ar avea vreo influenta uleiul din cutie, tu l-ai verificat era la nivel?

Am mers asa cu ea mai mult de 1 an fara nici o agravare sau ameliorare, la un moment dat chiar m-am obisnuit cu zgomotul ala. De 3 luni am vandut-o, dar tot asa face... Ca idee, zgomotul era ceva mai pronuntat cand motorul era rece.

Am incercat cam tot ce era de incercat, mai putin cutia de viteze nu am demontat-o. Uleiul din cutie era la nivel, dar tot l-am schimbat crezand ca e vechi si si-a pierdut proprietatile, dar... nici un efect.

Asta a fost la mine, dar tu ca sa stii exact care e originea zgomotului trebuie sa le iei pe rand. Ca un sfat, daca te hotarasti sa verifici/schimbi rulmentul de presiune, e bine sa schimbi si chitul de ambreiaj si rulmentii din cutia de viteze (asta cred ca e cauza la mine) pentru ca iesi mult mai ieftin la manopera decat daca le schimbi pe rand.

Vezi si topicul de mai jos cu problema mea:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=30391&hl=

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salve la toata lumea...sunt nou pe forum si proaspat proprietar de golf 3 Savoy 1.8 93'

am si eu mai multe intrebari de pus dar ca sa respect topicul ma opresc doar la motor ...am impresia ca la 1,8 90 de cai ar trebui sa traga ceva mai bine decat o face..in treata a doua chiar are un moment de pauza cand acclerez...mentionez ca de cand am adus-o (3 saptamani) nu am apucat sa ii fac schimbul de ulei si filtre...motorul merge foarte bine...are 147 000 km...masina foarte bine intretinuta...care ar putea fi problema?

Modificat de zamolxez
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut

Legat de scartaitul de care zici, am avut o experienta asemanatoare la vento-ul tatalui meu (1,8 75 cp an 1993). Scartaia uneori cand se incalzea, am incercat sa gasesc sursa o perioada de timp, dar nu am reusit. Asa ca am lasat problema nerezolvata. Acum cateva zile, a inceput sa se auda evacuarea foarte tare (s-au slabit foarte tare suruburile de la cuplajul de dinainte de catalizator). Am rezolvat problema evacuarii..si surpriza: scartaitul nu se mai aude deloc. Concluzia mea e ca scartaitul era de la suruburile de la catalizator, care erau putin slabite. Incearca sa verifici si aceasta varianta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu siguranta este rulmentul de presiune, dar inca nu am rezolvat-o ca nu am bani sa schimb si kitul de ambreiaj. Nu cred ca este strict necesar sa schimb si ambreiajul dar sa o fac si p'asta. Inca e bine ca de cand am deschis topicul a mai facut o singura data asa, timp de cateva ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am ABU si am schimbat discul de ambreiaj si rulmentul de presiune acum 4-5 luni. In nici un caz rulmentul nu e in capatul celalalt al cutiei.

Numai bine.

Si eu am un scartzait ca de rulment ruginit, numai la relanti si cand e motorul cald. Posibil pompa de apa.

Probabil de-aia nu mai baga caldura asa cum baga odata...

Avertisment

QUOTE / REPLAY (citatul) ajută c

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!