Jump to content

Lichid racire pentru Fabia


hamann7.0
 Share

Postare recomandată

Avand in vedere ca minima absoluta in Romania a fost pe undeva pe la -38 prin 80 si ceva si luand in calcul incalzirea globala mi-e greu sa cred ca mai scade (chiar si prin Harghita) sub -30. E adevarat ca esti la limita (problema poate sa apara atunci cand vrei sa pleci la drum dimineata la ora 5-6 dupa ce masina a stat noaptea) dar nu cred ca trebuie sa-ti faci griji. la -25 e garantat lichidul ala, dar probabil ca nu ingheata decat pe la -28, -29, asa ca....

OBS : Nu le tin partea celor de la Skoda. Si eu sunt de parere ca puteu sa o pregateasca pentru -30 macar.

Si, apropo, daca esti stresat poti sa mergi sa-ti schimbi lichidul de racire inainte de a incepe iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Carmina

    12

  • Sudsemnatu

    9

  • Al Bundy

    8

  • saboteur

    8

Salutare,

Trebuie sa schimb lichidul de racire ca urmare a depunerilor de pe peretele vasului de expansiune si faptul ca are o culoare maronie,... totusi sa nu uitam ca suntem in luna sept. Am gasit la Selgros antigel Aral G11, credeti ca poate fi utilizat pentru Skoda?.... mai sunt interesat si de cantitarea necesara...

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citeai cu atentie .... vedeai ca nu este bun G11. La Skodele actuale, si chiar la a ta se foloseste G 12.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A venit iarna. Brrrrr! Azi dimineata scot masina din garaj(sunt 10 grade precis). Dupa vreo 20 de m beculetz rosu pe bord apoi pe computerul de bord imi apare temperatura de afara 0,5 grade celsius si apoi 0 grade si un fulg de nea. Nu am manual, nu am gustat lichidul, recent nu am mai verificat nivelul, masina e second. Se poate sa fie doar apa? Ce sa fac? Cati litri de antigel intra in ea? Am inteles ca trebuie G12 dupa cum scrie si pe vas.

Tkank's!

Modificat de bugsy_io
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fulgul de nea e atentie pericol de polei, dar beculetul rosu de pe bord....numa daca ne desenzi cum era beculetul:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fulgul de nea e atentie pericol de polei, dar beculetul rosu de pe bord....numa daca ne desenzi cum era beculetul:D

Azi dc mai apare il desenez. Oare daca nu am schimbat uleiul se poate sa imi apara beculete rosii, sau doar mesajul din computer? Abia azi imi ridic uleiul de motor. (L-am comandat de pe net ca e mai ieftin decat la noi in Medias). Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completeaza lichidul de racire...esti in zona minimului sau sub nivelul minim la vasul de expansiune, si cum a fost frig ti-a scazut nivelul prea tare si a simtit senzorul imediat...pariez ca becul care s-a aprins in bord este pe primul rand de martori, primul din stanga spre dreapta, si ai mai auzit si trei bip-uri in momentul aprinderii. Lasa masina parcata undeva pe beton uscat catva timp, si apoi cand pleci de acolo verifica sa nu ai scurgeri de lichid pe undeva(pete pe jos)...lichidul de racire nu scade asa fara urme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima iarna de cand am luat masina de la dealer am prins o iarna prin Sibiu. Am mers cu ea la -33C ( pe langa Cibin si campul de la aeroport). Masina s-a completat ireprosabil, doar ca a trebuit sa tin ACul pe maxim ca de nu se abureau geamurile. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurgeri are ea ceva (m-am uitat si se vede pe motor de sub ea). Credeam ca o fi de la ultimul schimb de ulei avand in vadere ca in garaj nu am observat nici o picatura. Trebuie sa verific nivelul. Azi dimineata am vazut semnul. Sa imi zici de ce e vorba. Cam asa arata.

post-15098-1192509943_thumb.jpg

Modificat de bugsy_io
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am si eu o intrebare pe unde dau drumu la tot lichidu de pe instalatia de racire? vreau sa il schimb si sa spal bolu unde arata nivelu.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi frumos ii de mare ajutor, da eu am motor de 14 mpi la diesel parca mai are cateva in plus da ma descurc eu pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate se golesc pe la radiator dar tot mai raman vreo 2litri de lichid (cred) in caloriferul de incalzire din interiorul masini. Eu am pus apa am golit si iar asa de vreo 4 ori pana s-a spalat dupa care am pus 3litri de G12 si restul apa distilata desigur, la 1/1 cred ca e pentru -40 grade.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am cumparat azi g12 si as vrea sa spal si bolu unde arata nivelu min>max, am voie sa il dau jos sa il spal, trebuie sa am grija la ceva cand il dau jos?

Aerisirea am inteles ca se face ea singura nu?

Modificat de stilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija sa demufezi corect sonda de nivel, ai grija sa nu pierzi prea mult lichid din furtunele pe care le scoti (vezi ca sunt niste coliere tampite). Da, aerisirea instalatiei se produce de la sine, fiind un sistem de racire sub presiune. Nu uita sa verifici nivelul dupa ce l-ai facut, nu uita sa strangi corect si complet capacul vasului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija sa demufezi corect sonda de nivel, ai grija sa nu pierzi prea mult lichid din furtunele pe care le scoti (vezi ca sunt niste coliere tampite). Da, aerisirea instalatiei se produce de la sine, fiind un sistem de racire sub presiune. Nu uita sa verifici nivelul dupa ce l-ai facut, nu uita sa strangi corect si complet capacul vasului.

Uite ce culoare are lichidul meu acuma :soare: pun o poza. inca o intrebare :hainoroc: pot baga pe vreun furtunas apa ca sa curat si instalatia nu doar bloul ?

Este cumva o modalitate speciala de a spala bolul sau doar cu furtunu cu apa?

post-21780-1218453325_thumb.jpg

Modificat de stilo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am bat bolol jos dar nu merge sa il curat doar cu apa, este vreo solutie speciala care curata ?

Help!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am bat bolol jos dar nu merge sa il curat doar cu apa, este vreo solutie speciala care curata ?

Help!

Incearca cu putin otet din comert. S-ar putea sa mearga. E putin acid (acid acetic). Eu asa am curatat instalatia de racire la Dacia. A mers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut pe toti. Am o fabiuta din 2002 si as vrea sa mai completez lichidul de racire. Am auzit ca se foloseste numai G12 (asa scrie si pe borcanul lichidului de la masina) are ceva daca folosesc si vw tl 774 d/f (G12 plus)? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12 PLUS este specificat si in manualul fabiei mele. E un pic mai scump decat G12 simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

G12 PLUS este specificat si in manualul fabiei mele. E un pic mai scump decat G12 simplu.

Inseamna ca ai masina mai noua de scrie ca poti folosi G12 Plus ca la a mea din 2002 scrie doar G12. Deci sa inteleg ca-l pot folosi fara probleme.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As dori sa inlocuiesc tot lichidul de racire si am 2 intrebari: Ce cantitate de lichid intra in instalatie ? si pe unde as putea sa evacuez tot lichidul vechi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!