Jump to content

Geamul nu se deschide


Nik
 Share

Postare recomandată

De cand am masina, am tot avut probleme cu geamul din dreapta fata, in sensul ca, parca chiar atunci cand era mai cald afara, nu se deschidea iar cand era mai rece, mergea...

De vreo luna, geamul nu mai vrea sa se deschida deloc; face un tac cand apas butonul, si dupa cateva secunde mai face inca un tac, ca atunci cand ti apasat pe buton dupa ce s-a inchis geamul pana la capat.

Am desfacut (cu greu) fata la usa, dar nu am observat nimic ne la locul lui...contactele erau curate...

O fi ars motorasul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru motoras ca sa vezi daca e ars ia 2 fire de la baterie si conecteaza-le la borne motorasului +la + si - la -

daca motorasul merge=verifica firele pana la motoras(sau sa nu fie un obstacol,mai pune un pic de vaselina)

daca motorasul nu merge=alt motoras

sper sa fie de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine am avut probleme la butoane (s-a oxidat contactul) incearca si sa cureti butoanele (la mine sunt pe mj in consola centrala (cred ca sunt de g2) si nu este f greu de desfacut unu (numai ca poti curata un singur contact bine ... pt al 2 lea trebuie dezlipit beculetul (iar eu l-am rupt din neatentie si acum nu mai merge lumina la unu din butoane, dar merge geamu) ). Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vioelectric
De cand am masina, am tot avut probleme cu geamul din dreapta fata, in sensul ca, parca chiar atunci cand era mai cald afara, nu se deschidea iar cand era mai rece, mergea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am gandit la acelasi lucru, tinand cont ca are perioade cand merge si alteori nu...

Cam ce ar trebui sa am in vedere sa vad sa nu fie blocat? Cablul de otel...motorasul...macaraua...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vioelectric

macaraua mai rar si de obicei merge cu pocnituri... mai degraba cablu blocat sau poate fi blocat rotorul in motoras(in cazul in care mai ajuge si ceva apa pe acolo) ai spus ca ai desfacut fata de usa ,cate fire sunt pe motor? 2 ? sau ai un modul atasat pe care intra o gramada de fire? pt asta din urma tre sa verifici in articulatia aia de cauciuc dintre usa si caroserie toate firele trage usor de ele poate se tine vreunul doar in izolatie... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As spune varianta 2, intra un fel de mufa cu multe fire in el, pe care am scos-o dar totul era ok acolo, era curat fara oxizi.

Cred ca maine o sa incerc sa vad daca nu e vreun fir rupt acolo, prin manunchiul ala :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vioelectric

daca ar vrea sa -ti dea vreun coleg de forum de pe etka' ce alimentari vin exact in acea mufa ar fi floare la ureche,rapid ai vedea daca e motor +electronica atasata sau fire intrerupte... eu nu am etka da sa stii ca e tare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti trimit schema electrica la macarale de geamuri,poate te ajuta cu ceva.

bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt. schema atasata dar fiind total pe din-afara cu electronica nu inteleg mai nimic pe acolo...cred ca ma voi duce la un electrician.

Multumesc inca o data tuturor celor care au incercat sa ma ajute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut

am si eu o problema cu geamul din dreapta fata.

acum cind actionez butonul de deschidere fie cel de la mine fie cel de la usa din dreapta geamul nu coboara decit prin actionari succesive.

pina acum, cind apasam o data mai lung cobora singur pina jos. acum si ca sa-l ridic si ca sa-l dau jos trebuie sa apas de mai multe ori.

chiar daca tin butonul apasat merge citiva cm dupa care se opreste. care ar fi problema?

macaraua este unsa si geamul mergea usor, nu intimpina nici un obstacol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am cateodata aceasta problema la geamul din dreapta , trebuie sa apas de mai multe ori ca sa se ridica sau sa se inchida,dar cand este cald afara nu intotdeauna face figura.Acum de ceva timp nu mai face sau daca face figura , o face rar."S-a transmis" si la geamul de pe spate ,dar tot asa numai uneori.Nu stiu care poate fi cauza ,ma gandeam ca pate fi o siguranta , releul(dar nu are),contactele sunt ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine contactele sint ok si nu am nici fire intrerupte. problema cred ca e din circuitul electric al motorasului.

si asta s-a intimplat ieri dimineata cind era destul de cald afara. cit a fost rece nu au fost probleme.

geamurile le-am instalat acum o luna cind era destul de frig afara si nu am avut nici o problema.

Modificat de b-66-six
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am o intrebare:

M-am lovit de aceeasi problema, geamul de la sofer nu coboara. Releele cupleaza, deci e motorasul (sau releele nu mai fac contact)

Problema e cum desfac macaraua? mai exact cum cobor geamul ca e blocat inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu as fi interesat de aceeasi problema. insa pt cultura generala, eu sper sa nu fie nevoie... cam cat costa un motoras? se poate gasi? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,si eu am problema cu geamul de la sofer:cand era frig avea momente cand nu mergea deloc,apoi isi revenea,sau apasam odata pe buton si geamul cobora paan jos chiar daca eu vroiam sa-l opresc,apoi nu se mai ridica(si inghetam un pic de frig pana isi revenea) :D Acum merge dar doar ``in trepte`` apas pe buton si se ridica maxim 5 cm,apoi iar trebuie saapas..tot asa pana se ridica de tot.Sa fie oare circuitul electronic din motoras?Am vazut odata o poza cu un motoras desfacut,adica tot circuitul ala de acolo si avea 2 relee,unul pentru ridicat si unul pentru coborat,e posibil sa faca alea figuri?Am desfacut fata de portiera si nu a mai fost umbalt niciodata la ea ,totul era sigilat de fabrica,mai ca im era mila ca trebuia sa stric folia aia,(off topic: masina mea din 94 adusa din olanda avea si rezerva nou-nouta,pana am luat o groapa de am taiat un Michelin aporape nou si fiind departe de casa a trebuit sa pun rezerva :P( ) si am curatat pe acolo contactele,erau un pic oxidate,dar prea putin,in fine,am curatat si a mers jumatate de zi apoi iar nu au mai vrut.Sau mai face niste simptome ca si cum s-ar incalzi niste rezistente de protectie:adica daca te joci mult la ele sa nu ma ifunctioneze cateva minute.Al meu daca apas si nu merge,il las un pic si isi revine,ca si cum s-ar raci alea si primeste curent.A dat careva de cap acestei probleme? sau ceva asemanator?:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sigurata de la geamuri.Este de culoare verde si se afla desupra tabloului de relee.Cel mai probabil si la tine este vorba despre acel modul electronic care contine cele 2 relee.Incearca cu altul si vezi daca este vreo diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

poate fi si o problema de contact(slab)...pe la firele ce intra in usa...(desi ziceti ca se aude cum cupleaza, poate fi prea slab curentul si nu merge)...eu asa am patit cu un geam din spate....necazul e ca acum mi'a revenit problema la acelasi geam...

Mai astept si eu pareri si sfaturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

stiti daca se gaseste cablu pt macaraua spate de cumparat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanescu01

Salutare tuturor!

Am si eu un Golf 3 , hatchbak(3 usi) si mi s-au defectat ambele motorase. Am incercat sa le iau noi cu tot ansamblul si din romania si din germania dar nu am gasit sub 1200 ron/buc.....ma poate ajuta cineva cu un site/un nr de tel/un schrot de unde pot gasi mai ieftin....2400 ron nu dau chiar si daca nu mi se deschide niciodata....ma doare inima sa mai bag atatia bani in ea.

Multam fain!

Bogdan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest ghicicine
stiti daca se gaseste cablu pt macaraua spate de cumparat?

Cablul de la macara, ca si piesa originala nu se gaseste.Eu am cumparat cablu de otel cu diametrul 1 mm, am facut din otel beton 4 patratele mici pe care le-am gaurit cu burghiu de 1.5 mm, am luat masurile dupa cablul vechi (stiu ca pe net era undeva un link cu masurile exacte la care trebuie capsate patratelele alea), am strans in menghina patratele dupa cum erau pe cablul original (dupa ce am tras peste cablul intai "camasile", pentru ca odata capsat acesta, nu se mai pot baga) si am reasamblat totul.Ceea ce zic e cu conditia ca spirala aceea care e angrenata de motoras sa fie intacta, fara ca sa aiba pistele pe care umbla cablul distruse.

Cu un pic de rabdare si indemanare se poate rezolva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ bogdanescu Incearca la dezmembrari, o sa iesi mult mai ieftin aprox 400-500ron amandoua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau 150 lei si iei mecanismul (mecanica) noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am o problema la geamul din dreapta fata, a ramas blocat pe inchis, se aude un bazait cand apas butonul si atat. Electricianul a crezut ca e blocat cablul, a demontat macaraua prin taierea cablului, nu s-a putut altfel, am luat o alta macara cu 170 lei, dar e din vina motorasului sau a partii electronice a lui.

As vrea sa stiu daca motorasul din spate este la fel cu cel din fata, adica daca se pot schimba intre ele. Prefer sa ramana inchis cel din spate.

Stie cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte, motorasele par sa fie la fel (sistem actionare, prindere pe macara, mufa cablu electric) dar nu 100% sigur ca sunt indentice. Nu am lucrat la ambele macarale in acelasi timp si nu am comparat motorasele. Dar imi aduc aminte ca aratau la fel din toate punctele de vedere. Diferenta este sigur intre cel din stanga si cel din dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!