Jump to content

Frana de mana nu tine


stealth
 Share

Postare recomandată

Am pus cablu de frana nou , sabotii noi inclusiv piesele de timonerie dar tot nu tine bine,nu blocheaza, pot invarti rotile cu mainile daca ma fortez.

am intins evident cablul pana cand maneta poate fi trasa pana la jumatatea cursei deci cablul e foarte intins, degeaba.

Am verificat vizual sabotii cu tamburul scos si se vede clar ca totul functioneaza, sabotii de departeaza 5-8 mm fiecare .

Nu stiu ce sa ii mai fac dar frana de mana trebuie sa plece traras rotile and e trasa la capat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica distantierul dintre saboti ,sa nu fie uzat,desi dupa cum spui tu ca sabotii se misca aprox.5-8 mm ar trebui sa fie OK.

Uzura distantierului+uzura tamburului,in situatia cand ai schimbat restul,pot fi singurele care sa-ti creeze probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deregleaza inapoi din cablul de frana de mana pana cand nu mai ai tensiune pe el deloc, apoi demonteaza tamburii, si regleaza sabotii din distantierul acela in forma de ,, triunghi" asezat vertical jos la capat cu un arculet ( impingandu-l in jos distanta dintre saboti se va mari deci vor fi mai apropiati de tambur),pana cand tamburii intra la loc putin mai greu DAR FARA SA STRANGA, apropo vezi daca acel ,,triunghi" si celelalte chestii sa nu fie pline de rugina, apoi regleaza cablul de frana de mana la 7-9 dinti, sper ca te-am putut ajuta cu sfatul meu :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Omule, esti de milioane ! nu-mi explicam ce ee cu pisa aia ascutita verticala cu varful in jos care are un arc relativ slab agatat de ea.

La asta ajunsesem sa ma gandesc si eu ,ca tamburul e uzat si nu mai ajung sabotii pe el. Ma gandeam cum sa sudez undeva o bucatica de fier ca sa stea tamburii "by default" mai departati dar vad ca neamtu s-a gandit la toate. bafta!

RoGer, multumesc de asemeni ,deja aveam un hint de la tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

SALUATARE O PROBLEM ASEMANATOARE AM SI EU LA FRANA DE MANA DAR A MEA E PE DISC.AM STRASO SI LA CAPAT DAR DEGEABA NU TINE SAU daca TINE TINE DOAR PE DREAPTA VREO IDEE CEVA CUM AS PUTEA REGLA PROBLEMA? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SALUATARE O PROBLEM ASEMANATOARE AM SI EU LA FRANA DE MANA DAR A MEA E PE DISC.AM STRASO SI LA CAPAT DAR DEGEABA NU TINE SAU daca TINE TINE DOAR PE DREAPTA VREO IDEE CEVA CUM AS PUTEA REGLA PROBLEMA? :(

as incepe cu un cablu nou.

eu de o luna aprox , am terminat de reconditionat etrierii , si pot sa-ti spun ca merita daca ai bani si timp.La mine a fost din etrier problema la frana de mana.Deci , e posibil sa fie si la tine aceeasi problema.Kit-ul de reparatii a costat in jur de 70 de ron pe spate(ceea mai scumpa... cred ca e si ceea mai buna) iar pe fata am pus tot ce am gasit mai scump... Iti zic din propria experienta... nu merita sa te "caci" pe tine pt 20 de ron la un kit mai scump si evident mai bun ... .

Pana acuma aveam frane ba pe o roata... ba pe nici una...

Dar sa revenim la frana de mana. In etrierii din spate , exista o "parghie" la frana de mana.Daca etrierii sunt vechi , ruginiti... si nefiind folosite de multa vreme... se "intepenesc" . La mine asta a fost...

Deci... prima data incearca cu cabluri noi de la frana de mana. (40 de ron),si daca nici asa nu merge.Cauta kit de reparatii pt etrierii de spate.

Bafta & nervi de "otel" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

txs dub o sa incerc dar unde locuiesc eu acum(in afara)nu prea gasesti tot ce vrei k populatia de aici nu stie sa schimbe o roata:)) tre sa sune la un garaj sa vina sa ai schimbe roata o sa caut totusi un kit de reparati si 2 cabluri noi ms mult pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

txs dub o sa incerc dar unde locuiesc eu acum(in afara)nu prea gasesti tot ce vrei k populatia de aici nu stie sa schimbe o roata:)) tre sa sune la un garaj sa vina sa ai schimbe roata o sa caut totusi un kit de reparati si 2 cabluri noi ms mult pt ajutor

nu ai pentru ce.

dar incearca prima data sa schimbi cablurile.ma gandesc ca nu le-ai mai schimbat pana acuma. bafta & weekend placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat ca am un cablu de frana putin mai lung, si tine mai mult pe o parte...acum 5000 km cand am reglat frana de mana erau ok...ai mai patit asa ceva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
as incepe cu un cablu nou.

eu de o luna aprox , am terminat de reconditionat etrierii , si pot sa-ti spun ca merita daca ai bani si timp.La mine a fost din etrier problema la frana de mana.Deci , e posibil sa fie si la tine aceeasi problema.Kit-ul de reparatii a costat in jur de 70 de ron pe spate(ceea mai scumpa... cred ca e si ceea mai buna) iar pe fata am pus tot ce am gasit mai scump... Iti zic din propria experienta... nu merita sa te "caci" pe tine pt 20 de ron la un kit mai scump si evident mai bun ... .

Pana acuma aveam frane ba pe o roata... ba pe nici una...

Dar sa revenim la frana de mana. In etrierii din spate , exista o "parghie" la frana de mana.Daca etrierii sunt vechi , ruginiti... si nefiind folosite de multa vreme... se "intepenesc" . La mine asta a fost...

Deci... prima data incearca cu cabluri noi de la frana de mana. (40 de ron),si daca nici asa nu merge.Cauta kit de reparatii pt etrierii de spate.

Bafta & nervi de "otel" .

salut

mi-am schimbat la golful meu tamburii cu discuri de G2. am o problema cu un etrier in sensul ca nu mai functioneaza frina de mina pe acea roata. Ai cumva un link cu operatiunea de desfacere a etrierului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat ca am un cablu de frana putin mai lung, si tine mai mult pe o parte...acum 5000 km cand am reglat frana de mana erau ok...ai mai patit asa ceva???

noi aici mai mult cu golf 1 si 2 ... pentru audi a3 mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si "furculitele" sunt acele bucati de metal in forma de triungi, cu varful in jos.....sunt foarte importante in reglarea franei de mana ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!