Jump to content

Reparatie stropitor luneta spate la Passat Variant


Ken
 Share

Postare recomandată

salut! am facut niste poze sa fie de ajutor celor care au probleme cu stergatorul spate si nu numai.

1. Se desfac cele doua suruburi care sunt la vedere:

dsc01166dr7.th.jpg dsc01165nm2.th.jpg

2. Se desfac inca 2 suruburi care sunt mascate in manerele de la haion:

dsc01168qy2.th.jpg

3. Se trage mai tare de capitonaj,are niste cleme de metal nu se intampla nimic rau:

dsc01169ut8.th.jpg dsc01170af7.th.jpg dsc01171js3.th.jpg

dsc01173wa1.th.jpg

4.Acum ca motorasul este la vedere:

se desface stergatorul cu o cheie de 13

dsc01182nu5.th.jpg

se scoate furtunasul de apa si mufa cand motorasul este inca prins pe pasina,este mult mai usor asa.

dsc01180kx5.th.jpg dsc01181ty1.th.jpg

se desfac cele 3 suruburi in care este prins motorasul cu o cheie de 10

dsc01179ag0.th.jpg

5. Se da motorasul jos si se desface cu un imbus: acum depinde ce probleme aveti, el are un mecanism relativ simplu.

dsc01183ba2.th.jpg

Sper sa va fie util, iar cei care aveti nelamuriri va raspund cu cea mai placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru indicatii. Sunt intradevar foarte utile.

Pot insa apela la dumneavoastra pentru a ma ajuta in mod direct?

Sunt acum in Bucuresti si cred ca as putea gasi un moment sa vin sa rezolv problema, daca aveti disponibilitate si timp.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

As mentiona ca boala acestor motorase este ca se sparge teava de alama care trece prin el, din cauza ca este f subtire si se corodeaza, aceasta neputandu se schimba. Asta daca observati ca jetul nu mai este asa puternic atunci sa stiti ca s a spart teava si apa curge in motoras si implicit in haion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se sparge teava de alama care trece prin el

Corect, rezolvat problema cu o mina de pix din cupru . :D Oare asa procedeaza si nemtii ? :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat putin altfel...am trecut prin motoras un furtunel de plastic foarte tare luat de la o masina veche, pe care l am adaptat la furtunul de apa care vine din fata, si la iesire am introdus dispersorul in el, mergand super. SUNT MAI MULT CA SIGUR CA ASA PROCEDEAZA SI NEMTII. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am avut si eu probleme cu motorasul! S-a blocat si nu mai mergea stergatorul! L-am desfacut respectand indicatiile lui Ken. Totul a mers snur cu scoaterea motorului de pe usa! Apoi, am constatat ca motivul pentru care nu functiona era urmatorul: axul care transite miscarea dute-vino de la motor la stergator (cel prin care trece teava de alama si care iese prin usa) s-a blocat in mansonul de plastic. Era intepenit astfel incat nu puteam sa il mai misc deloc! Intre ax si manson s-a scurs apa, care a oxidat si a format un guler de oxid! Pentru ca nu l-am reparat de cand s-a intepenit (acum 4 luni), oxidul a intepenit totul! Am incercat si cu silicon, lichid de frana...., de toate! Degeaba! Pana l-a urma mansonul de plastic s-a spart! Am descoperit ca si axul era deformat! Astfel, intrg moroul este inutil si a trebui sa il inlocuiesc! Daca aveti sugestii, referitor la sursa de achizitie si un pret rezonabil pentru motoras, nu ma supar!

SFAT!!! Daca se intepeneste nu asteptati pentru ca apa se aduna si veti pati ca mine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

Tot la motorasul spate am si eu o problema. Angrenajul de roti dintate este dus banuiesc. Cand ii dau drumul merge pana la jumare si apoi se opreste si scoate un zgomot ciudat. L-a mai desfacut cineva?

Se mai poate face ceva la el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc lichid de parbriz ...din acela de la benzinarii. Si din cate stiu ala nu ingheata.

Oricum maine desfac capitonajul spate sa vad daca nu cumva am patit acelasi lucru ca toti cei de-aici si daca nu cumva asta a dus si la problema de pe fata. Ma gandesc ca daca s-a dus teava din furtunas acum nu se mai face vacuum si implicit presiune pentru stergatoarele din fata. Si sper sa fie asa :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,Tot la motorasul spate am si eu o problema. Angrenajul de roti dintate este dus banuiesc. Cand ii dau drumul merge pana la jumare si apoi se opreste si scoate un zgomot ciudat. L-a mai desfacut cineva? Se mai poate face ceva la el?
Nu cred ca este,angrenajul de roti dintate dus,deoarece este dintr-un plastic destul de tare, mai mult ca sigur bratul care pune rotitele in miscare are pe undeva rugina si de aceea nu ii permite motorasului sa faca o tura completa si cea ce auzi tu atunci cand stergatorul ramane blocat este motorasul care "patineaza".
Folosesc lichid de parbriz ...din acela de la benzinarii. Si din cate stiu ala nu ingheata. Oricum maine desfac capitonajul spate sa vad daca nu cumva am patit acelasi lucru ca toti cei de-aici si daca nu cumva asta a dus si la problema de pe fata. Ma gandesc ca daca s-a dus teava din furtunas acum nu se mai face vacuum si implicit presiune pentru stergatoarele din fata. Si sper sa fie asa :huh:
poate era lichid din acela ce trebuia diluat! dar motorasul se aude cand dai sa stropesti?Eu am patit la fel,dar atunci aveam doar apa simpla si nu mai stropea deloc, asta pana s-a incazit afara!Nu stiu daca are legatura ce zici tu cu vacumul eu am mers fara motorasu din spate si stergator,deci aveam furtunasul scos,dar stropitoarele pe fata mergeau!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos pentru ajutor. Pana la urma am rezolvat-o intr-un mod mai costisitor. Am incercat sa-i dau de cap motorasului insa cum nu sunt atat de bine antrenat in meserii de gen m-am decis sa comand altul, care vine maine. Drept pentru care scot din buzunar 130 de roni :angry: . Totusi am avut parte de o surpriza placuta din partea stergatoarelor fata care s-au gandit sa ma mai imbuneze "oleaca" si sa mearga. Pesemne ca chiar inghetase apa pe instalatie :vaidecapulmeu: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere! Sa nu uiti, insa, ca angrenajele stergatoarelor se umplu, in timp, cu mizerii! De aceea, este bine sa le cureti periodic (asta, ca sa nu ajungi sa le schimbi prea des)! Bafta multa!

Modificat de R_a_z_v_a_n
NU mai da quote la mesajul anterior. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am alta problema cu stergatorul din spate...la mine merge incontinuu asa ca am scos siguranta...

Are cineva idee de ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut acceasi problema am si eu, stergatorul spate merge incontinuu, am fost la electrician, mi-a desfacut jumatate de masina, si nu are cica nici un scurt?????? mia zis ca este ceva din motoras un trenzistor sau ceva de genul...... totodata mi sa bulit si senzorul la haion nu imi mai arata pe ecran cand inchid haionul l-am scost firele la amandoua dc nu este scurc cum a zis electricianul ala...un electrician foarte bun chiar.......sa fie alceva aveti vreo ideee????? va multumesc dc puteti sa ma ajutati cu ceva!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Stie cineva ce cod are motorasul stergatorului luneta de la Polo 6N? Este identic cu cel de pe Golf III?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

bine facut, si eu am avut treba la haion pentru ca din cauza apei de la spalatoriile auto mi se blocase maneta de deschidere a haionului de deasupra numarului de inmatriculare, astfel ca tine locsi de DIY schimbare piese, incuietoare haion, :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinppp spune-mi te rog la tine duza stropitorului de la lunetă cum aruncă lichidul de spălare ?

Adică mă interesează dacă jetul este aşa ca o perdea (similar cum aruncă duzele de la parbriz) sau este un jet clasic.

Mulţumesc.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florinppp,

Aceeasi problema am avut-o si eu, dar eu am avut ghinion ca la mine s-a blocat, s-a gripat teava de cupru in tija stergatorului si cand stropeam geamul jetul urmarea stergatorul. Am dat cu WD-40 ca sa il degripez si parca a inceput sa functioneze mai normal. Buna ideea cu furtunasul ala macar nu se mai gripeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WNS stropitorul spate arunca un jet normal, numai ca, dupa ce am curatat si duza (cu un fir din peria de sarma) are o putere mult mai mare.

Borisake, asa am patit si eu la inceput si dupa aia a survenit decesul. Iti recomand, fiind inca frumos afara, sa il demontezi si sa il cureti, si o sa vezi ce o sa gasesti inauntru. Eventual, la montare sa ii pui niste ulei pt mecanisme fine, ca sa nu mai ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu amaceiasi problema cu stergatoru spate,merge incotinu,si am scos siguranta.poate sa fie din cauza unui releu sau a manetei care activeaza stergatoru,sa se fi blocat ceva pe acolo,a mai patit cineva chiestea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

exact aceiasi problema am si eu Insa putin diferit. adica se opreste dupa ce mai sterge singur de vreo cateva ori

CINE STIE CE ARE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am reparat motorasul de la stergatorul de la luneta unui passat variant la un electrician (si nu numai) pe care il stiu de ani de zile. Daca aveti nevoie de nr lui de telefon spuneti0mi pe privat (daca nu am voie sa il postez aici) si vi-l dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu zic sa nu improvizati prea tare.

Exista kitul asta de reparatie: 8L0998711 pret 140lei

post-8072-1233865980_thumb.jpg

post-8072-1233865989_thumb.jpg

post-8072-1233866003_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am dat si eu de o belea cu stergatorul spate aseara.Avand geamul spate murdar dau sa-l curat si cand actionez maneta, arunca apa si stergatorul se misca cam 2cm si gata asa ramane.e mort. Acum daca dau iar sa sterga arunca doar apa la o presiune ca si pana acum adica cand masina sta pe loc imi vine si pe parbriz apa :icon_thumleft: dar stergatorul nu se mai misca.Ce sa se fi intalmplat? Sa se fi ars motorasul ? sau imi poate spune cineva pe ce siguranta se afla pus stergatorul ca ma gandesc si la varianta asta inainte sa ma apuc sa il desfac.mentionez ca pana acum mergea normal nu am avut probleme cu el si nu fost inghetat sau alte minunii.Ce ma indrumati sa ii fac ?multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, am desfacut azi capitonajul acele de la portbagaj ca sa ajung la motorul de la stergatoare si m-am impotmolit la scoaterea stergatorului de pe acel ax.Am desfacut piulita aia de 13 dupa care cand dau sa scot stergatorul e intepenit si oxidat in jurul lui.Am tot dat eu cu degripant dar degeaba.Dati-mi o idee cum sa il scot ca mie frica sa trag tare sa nu sparg geamul.La mine problema pare a fi mecanismul acela care e actionat de motor merge greu , am vaz azi ca motorul nu e ars iar conducta aceea de apa la mine arata de parca e pusa ieri e ca noua singura problema pare a fi angrenajul acela nu stiu de ce se blocheaza.Cum sa scot stergatorul de pe ax?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!